Baigdamas savo pirmąjį tarptautinį viršūnių susitikimą prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) pasiektus susitarimus ketvirtadienį pavadino "persilaužimu siekiant pasaulinės ekonomikos atsigavimo".
Naujasis JAV lyderis sakė, kad pagrindinių pasaulio ekonomikų vadovai savo neeiliniame viršūnių susitikime Londone susitarė dėl "precedento neturinčių žingsnių augimui atkurti ir tam, kad būtų užkirstas kelias tokios krizės kaip ši pasikartojimui".
Jis kalbėjo netrukus po to, kai G-20 šalių lyderiai pažadėjo papildomus 1,1 trilijono dolerių (2,8 trilijono litų) Tarptautiniam valiutos fondui (TVF) ir kitoms pasaulinėms institucijoms, be to, paskelbė griežtas priemones lengvatinio apmokestinimo zonoms ir sumažintos rizikos fondams.
Lyderiai paskelbė, kad įkuriama priežiūros institucija problemoms pasaulinėje finansų sistemoje spręsti, tačiau nepatenkino JAV ir kitų šalių raginimų priimti naujas skatinimo priemones.
Nepaisydamas šios nesėkmės, B.Obama šį vienos dienos susitikimą Londone pavadino labai produktyviu ir istoriniu dėl tų iššūkių, su kuriais susiduria pasaulis, masto.
"Iššūkis yra aiškus. Pasaulinė ekonomika traukiasi", - sakė jis.
Spaudos konferencijoje, į kurią susirinko daugybė žiniasklaidos atstovų iš viso pasaulio, B.Obama taip pat gyrė G-20 šalis už tai, kad jos atmetė protekcionizmą, kuris trukdo užsienio prekybai ir gali padidinti ekonominę krizę.
Jis taip pat ragino pasaulį demonstruoti vienybę: "Visiems savo piliečiams esame skolingi veikimą".
Vis dėlto jis sakė, kad "sunku 20-čiai valstybių vadovų įveikti savo nuomonių skirtumus".
"Manau, kad gerai padirbėjome, - burodė B.Obama. - Atvykau čia ... su ketinimu klausytis ir mokytis, bet taip pat - suteikti Amerikos lyderystę".
Pasak naujojo JAV lyderio, dokumentas, kurį parengė G-20, ir tolesni veiksmai "atspindi grupę mūsų prioritetų".
"Norėjome užtikrinti ... stiprų, koordinuotą atsaką (dėl augimo) ... ir manėme, jog svarbu turėti stiprų, koordinuotą reguliavimo atsaką", - pažymėjo B.Obama ir pridūrė, kad abu šie dalykai buvo pasiekti.
Tačiau paklaustas konkrečiai jis negalėjo nurodyti kokio nors atskiro šio susitikimo laimėjimo, kuris padėtų recesiją išgyvenantiems amerikiečiams, tik kalbėjo apie bendrus dalykus, tokius kaip kova su protekcionizmu ir užtikrinimas, kad pasaulinė ekonomikos dirbtų drauge.
"Tai ne panacėja, bet tai - svarbus žingsnis", - pabrėžė B.Obama.
Jis atsisakė nurodyti, kokiais klausimais Baltieji rūmai leidosi į kompromisus, tik tvirtino, kad baigiamasis komunikatas atspindi pasaulio lyderių konsensusą.
"Kiekviena šalis turi savų ginčijamų klausimų, kuriuos koks nors lyderis gali laikyti ... išties svarbiais", - sakė B.Obama.
JAV prezidentas nurodė, jog yra įsipareigojęs siekti "konsensuso, o ne diktuoti sąlygas", ir tvirtino, kad Jungtinės Valstijos, jei veiktų vienos, būtų tik "pusę tiek veiksmingos, net ne pusę".