M.Rutte neslėpė esantis nustebintas akivaizdaus prašymo, kad jo šalyje gyvenantys turkai teiktų savo šalies konsulatui Roterdame skundus dėl įžeidžiamų arba neigiamų komentarų apie Turkiją arba jos prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą.
Ketvirtadienį įsiplieskė politinė audra, kai keli olandų laikraščiai pranešė apie elektroninį laišką, kurį esą konsulatas išsiuntinėjo turkų organizacijoms Nyderlanduose. Tame laiške prašoma, kad žmonės praneštų apie nepagarbius elektroninius laiškus arba žinutes socialiniuose tinkluose, tokiuose kaip „Facebook“ ir „Twitter“. „Esu nustebęs. Man neaišku, ką Turkijos vyriausybė tikisi pasiekti tokiais veiksmais“, – M.Rutte sakė žurnalistams per bendrą spaudos konferenciją su viešinčia Vokietijos kanclere Angela Merkel pietiniame Eindhoveno mieste.
„Mūsų ambasadorius Ankaroje paprašys paaiškinimo“, – pridūrė jis. Turkijos konsulatas savo ruožtu nurodė, kad tą laišką išsiuntinėjo vienas jo pareigūnas, kuris „nevykusiai pasirinko žodžius“, po jie savo ruožtu buvo netinkamai interpretuoti.
Nyderlandų įstatymų leidėjai reiškė pasipiktinimą dėl to laiško, reikalaudami M.Rutte vyriausybės atsakyti, kaip ji planuoja reaguoti į šią padėtį. Vokietijoje taip pat kilo triukšmas, kai vyriausybė uždegė žalią šviesą pareigūnams pradėti baudžiamąjį tyrimą prieš populiarų komiką Janą Boehmermanną, kai šis per televiziją perskaitė satyrinį eilėraštį apie R.T.Erdoganą.
Vokietijos prokurorai pradėjo preliminarų tyrimą dėl J.Boehmermanno ir jo „Šmeižikišką eilėraštį“, kuriame komikas kaltina R.T.Erdoganą zoofilija ir vaikų pornografijos žiūrėjimu.
J.Boehmermannas gali būti pripažintas kaltu pagal retai pritaikomą Vokietijos baudžiamojo kodekso 103-ąjį straipsnį, numatantį atsakomybę už užsienio valstybių atstovų įžeidimą.
Nyderlandai turi panašų įstatymą, bet teisingumo ministras Ardas van der Steuras trečiadienį sakė įstatymų leidėjams norintis, kad tas teisės aktas būtų panaikintas.