Iš bagažinės traukiama lenta po lentos – tokius vaizdus prie kapinių užfiksavo ir socialiniame tinkle dalijasi mažeikiškis. Vyras sako prieš gerą savaitę pastebėjęs Mažeikiuose prie kapinių žmogų, be jokių skrupulų prie kapinių metantį toli gražu ne nuvytusias gėles. Nors iki mirusiųjų kapų vos keli žingsniai, šiukšlintojui, kaip sako vaizdus nufilmavęs vyras, tai – nė motais.
Verkių kapinių prieigose vidury dienos, prie kapinių konteinerių privažiavusi moteris iš bagažinės mėgino traukti savo šiukšlinės turinį. Tačiau nesuspėjo. Ją sustabdo kapines prižiūrinčios „Stebulės“ projektų vadovas. Tad šiukšles tenka sukrauti atgal į mašiną. Projektų vadovas sako tokie atvejai – dažni. O išmeta čia kas ką nori.
„Stebulės“ projektų vadovas Darius Jakutonis pasakoja, kokias šiukšles žmonės veža prie kapinių:
„Grynai namų buitines atliekas. Ką namuose prirenka, tą atveža, išmeta į konteinerius, kur galima mesti tik kapinių atliekas. Tai žvakės, gėlės ir panašiai. Tikrai ne buitinės atliekos ir ne statybinės."
Kol vieni atveža savo namų šiuklinės turinį, kitoje Verkių kapinių pusėje auga stambiagabaričių atliekų krūva. Pasak projektų vadovo, ištuštinus konteinerius, šie vėl pilni ne žvakių, o vamzdžių ar plytų.
„Išvežam tokią krūvą, ir po savaitės kitos ji vėl susikaupia. Priveža", – pasakoja D. Jakutonis.
Sučiupti pažeidėjus nėra paprasta. Statybinės atliekos čia dažniausiai atkeliauja naktį, arba ankstų rytą. Pareigūnai spėja, kad vežti atliekas gali ir įmonės, kurios skelbiasi, jog už tam tikrą mokestį išvežančios šiukšles, o gali ir tie, kas tingi ieškoti stambiagabaričių atliekų aikštelių ir juo labiau nenori už tokių šiukšlių atsikratymą prisimokėti.
Vilniaus viešosios tvarkos pareigūnai patikrina – maišuose ir statybinės medžiagos, ir šuns vilna. Vilniaus savivaldybė suka galvą ką daryti. Pirmiausia, ketinama uždaryti įvažiavimą į kapines. Nors valdininkai iš anksto žino, kad toks sprendimas patirs fiasko.
„Nieko gero dažniausiai neduoda. Nes spynos būna nupjaunamos ir važiuojama ten, kur reikia. Sudervės kapinėse buvom uždarę, tai per dieną trys spynos buvo pakeistos", – kalbėjo savivaldybės atstovė Judita Nauckuvienė.
Dėl kamerų savivaldybė ir pati neapsisprendžia. Lyg ir nepasiteisina slaptas filmavimas.
„Tai rezultatas toks, kad mes per metus turėjome vieną kamerą, vieną savaitę, tas mums nieko nepadeda išspręsti. Ji sudaužyta greičiausiai buvo, – sakė J. Nauckuvienė. – Tikimės, kad kapinių atliekų vežimą kontroliuojanti įmonė VASA pati kažkaip rūpinsis… ir sukontroliuos… patys statydami kameras, jie turi tą priemonę. Tai mes labai tikimės jų sulaukti ir prie kapinių."
Dar viena išeitis – šlagbaumai. Tačiau paaiškėja, ne visur jie įmanomi. Pavyzdžiui Karveliškėse, kur taip pat po nakties galima rasti ir lovų, šlagbaumas neįmanomas, nes didžiules kapines lankantiems žmonėms tektų daug žygiuoti iki savojo kapo.
Kol savivaldybės dejuoja, Aplinkos ministerija sako, kad reikia imtis kardinalių sprendimų.
O kol kas bent jau Vilniaus savivaldybė skelbia liūdną statistiką. Per metus patiems pavyko sučiupti vos kelis pažeidėjus, atvežusius į kapines stambiagabarites atliekas. Likę iš kapinių daro sąvartynus. Ir tokių kapinių vien apie Vilnių maždaug keturios.