• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paskelbus apie Jungtinėje Karalystėje registruotą naują vaistą – injekcijas nutukimui gydyti medikai ragina netikėti viena visagale „stebuklinga“ priemone šiai ligai įveikti. Nors pasakojama, kad minimą preparatą siekdamos sulieknėti vartoja ir Holivudo žvaigždės, raginama „nepasimauti“ ant tokio reklaminio triuko.

Paskelbus apie Jungtinėje Karalystėje registruotą naują vaistą – injekcijas nutukimui gydyti medikai ragina netikėti viena visagale „stebuklinga“ priemone šiai ligai įveikti. Nors pasakojama, kad minimą preparatą siekdamos sulieknėti vartoja ir Holivudo žvaigždės, raginama „nepasimauti“ ant tokio reklaminio triuko.

REKLAMA

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų, Mitybos sutrikimų prevencijos ir gydymo poskyrio vyresnioji gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė patvirtino, kad šis vaistas, kalbant apie nutukimo gydymą, yra naujas ir teikia labai daug vilčių.

Ji paaiškino, kad iki šiol semaglutidas dažniausiai buvo naudojamas sergantiesiems cukriniu diabetu, o dabar šis vaistas, praėjęs klinikinius tyrimus, parodė gerus rezultatus ir gydant sergančiuosius nutukimu.

„Naujiena yra ne šios grupės vaistai, o patvirtinta nauja indikacija ir nutukimo gydymui parinkta jo dozė. Tai yra efektyvus vaistas, duodantis reikšmingą svorio sumažėjimą ir ne tik. Šis vaistas prisideda prie metabolinių, mechaninių ir mentalinių nutukimo komplikacijų mažinimo. Tikimasi, kad vaistas gydant nutukimą padarys ženklų postūmį“, – sakė gydytoja. 

REKLAMA
REKLAMA

Reguliuoja alkio ir sotumo jausmą

Dėstydama vaisto veikimo principą E. Gavelienė aiškino, kad patekęs į organizmą semaglutidas prisijungia prie receptorių GLP-1 ir juos suaktyvina. Šių receptorių yra smegenyse, ten jie tiesiogiai dalyvauja apetito reguliavime, taip pat jų yra širdyje, inkstuose, kraujagyslėse, todėl semaglutidas prisideda prie kraujo lipidų mažinimo, kraujo spaudimo reguliavimo, uždegimo slopinimo. Paskyrus vaistą, žmogus suvartoja mažiau kalorijų. Be to, gerėja kiti rodikliai, tokie, kaip kraujospūdis, cholesterolio koncentracija kraujyje ir panašiai. 

REKLAMA

Tai yra receptinis vaistas, injekcijų forma. Leidžiamas kartą per savaitę, jo dozė ir vartojimo schemos siekiant nutukimo gydymo rezultato parenkamos prižiūrinčio gydytojo. 

Paklausta, ar tokį pacientą būtinai prižiūri gydytojas dietologas, pašnekovė nurodė, kad tą šiandien gali daryti įvairūs specialistai:

„Šis vaistas prisideda prie metabolinių, mechaninių ir mentalinių nutukimo komplikacijų mažinimo. Tikimasi, kad vaistas gydant nutukimą padarys ženklų postūmį.“

REKLAMA
REKLAMA

„Šiuo metu Lietuvoje dar nėra patvirtinta nutukimo gydymo gairių, kurios apibrėžtų būtinai kažkokį vieną specialistą. Pagal galiojančias medicinos normas ir gydymo aprašus tokį vaistą galėtų skirti ir kitų specialybių gydytojai. Kompleksinį nutukimo gydymą, apimantį mitybos terapiją, gyvenseną, medikamentus, dažniausiai skiria ir prižiūri gydytojas dietologas, taip pat – endokrinologas, šeimos gydytojas.“

Jei yra sergama nutukimu, tai yra vaistas, kurį reikia vartoti pastoviai. Tačiau jo dozės pasiekus tam tikrą nutukimo gydymo rezultatą turi būti peržiūrimos. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Yra situacijų, kai pacientas paliekamas stebėjimui be vaistų, bet esant reikalui vaistas vėl paskiriamas. Nėra taip, kad negali jo nutraukti, bet viskas turi būti padaroma saugiai, kad liga negrįžtų. Apskritai nutukimui gydyti skirtos semagludito dozės yra pritaikomos individualiai“, – paaiškino E. Gavelienė.  

Tiesa, Lietuvoje kol kas neturime registruoto, konkrečiai nutukimui gydyti skirto leidžiamo vaisto. 

Visuomenė turi klaidingą suvokimą

Vis tik gydytoja ragino visuomenės klaidingai nesuprasti, kad vien leidžiantis vaistą pavyks sureguliuoti kūno svorį.

REKLAMA

„Nutukimo gydymo piramidėje iš esmės niekas nesikeičia – bazė yra gyvensenos pokyčiai, tai yra maitinimosi, fizinio aktyvumo ir emocinio fono korekcija. Jei viso to neužtenka, įjungiami vaistai. Jei ir medikamentinio gydymo nepakanka, tada pasitelkiama chirurgija. Ši bazė privalo išlikti – ir paties vaisto apraše nurodyta, kad vaistas turi būti skiriamas kartu su gyvensenos korekcija.

Nutukimas yra tokia pati liga kaip cukrinis diabetas, koronarinė širdies liga, podagra. Tai yra lėtinė neinfekcinė liga, kurią turi gydyti taip, kaip priklauso. Kalbant apie tai, kad bet kas galėtų susileisti tokį vaistą, tai būtų labai keista, nes žmonės ir insulino ar kraujo krešumą reguliuojančių vaistų patys juk nesugalvoja leistis“, – pažymėjo ji. 

REKLAMA

„Kalbant apie tai, kad bet kas galėtų susileisti tokį vaistą, tai būtų labai keista, nes žmonės ir insulino ar kraujo krešumą reguliuojančių vaistų patys juk nesugalvoja leistis.“

Gydytoja pridūrė, kad jei žmogus vartoja vaistą be gydytojo paskyrimo, tai jo pasirinkimas, bet būtina žinoti, kad kiekvienas medikamentas turi ir savo nepageidaujamą poveikį.

„Šiaip keistokai atrodo, jei tai žmonės patys susigalvoja daryti, nes tokie dalykai yra žalojantys. Tačiau yra problema, kad nutukimas visuomenėje vertinamas kiek dviprasmiškai. Visuomenei sunku priimti, kad tai yra liga ir tada atsiranda pačių įvairiausių, sakykime, reklaminių triukų, kur sudalyvauja ir įvairios žvaigždės. Tikrai nemanau, kad jie tai daro be gydytojo priežiūros, bet visuomenė, deja, išgirsta kitus dalykus“, – pastebėjo E. Gavelienė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be vaistų nutukimo įveikti nepavyks?

Paklausta, ar dažnu atveju gydant nutukimą neapsieinama be vaistų, gydytoja teigė, kad taip tikrai gali būti. Visų pirma turi būti koreguojama gyvensena ir jei tai neveiksminga, tik tada prisideda ir vaistai ar ir chirurginis gydymas.

„Taigi gydymas yra pakopinis, kai bazė – gyvensenos korekcija – privalo išlikti visą laiką. Tad yra situacijų, kai nutukimo gydymui pakanka gyvensenos pokyčių, bet yra situacijų, kai vaistai būtini“, – paaiškino gydytoja dietologė. 

REKLAMA

Lietuvoje nutukimo gydymui yra naudojami ir geriamieji vaistai, tačiau, gydytojos teigimu, tai vėlgi nėra „stebuklinga“ piliulė, kurią geriant daugiau nieko daryti nereikia. 

„Yra vaistai veikiantys per nervų sistemą, medžiagų apykaitą, kiti – žarnyne veikiantys geriamieji vaistai skirti nutukimo gydymui. Bet nutukimo gydymas efektyviausias, kai jis vyksta personalizuotai ir kiekvienu atveju yra parenkamas tinkamiausias vaistas ir visa nutukimo gydymo programa. Taigi kiekviena vaistų grupė turi skirtingą poveikį, o gydytojo užduotis išgryninti, koks vaistas būtų tinkamiausias kartu su gyvensenos pokyčiais“, – apibendrino dr. E. Gavelienė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų