• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos užsienio reikalų ministerija teigia, kad Gruzijoje nutraukus Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) misiją, kurios pratęsimui pasipriešino Rusija, išaugs šioje Pietų Kaukazo valstybėje veikiančios Europos Sąjungos stebėsenos misijos svarba.

REKLAMA
REKLAMA

„Nepratęsus ESBO misijos mandato tarptautinė bendruomenė neteko galimybės tiesiogiai stebėti padėtį Pietų Osetijoje ir iš pirmų rankų gauti patikimą informaciją apie situaciją šiame Gruzijos regione. Šiomis aplinkybėmis išauga ES stebėsenos misijos (EUMM) Gruzijoje vaidmuo“, - rašoma URM pranešime.

REKLAMA

Lietuvos diplomatinė žinyba teigia apgailestaujanti, jog derybose dėl ESBO misijos Gruzijoje mandato pratęsimo nepavyko pasiekti konsensuso ir pažymi, jog tikisi, kad Rusija laikysis pasiektų tarptautinių susitarimų ir neatidėliodama įsileis ES stebėtojus į Pietų Osetijos ir Abchazijos teritoriją.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuva, kaip ir dauguma ESBO šalių, rėmė ESBO pirmininkaujančios šalies pasiūlymą dar keliems mėnesiams pratęsti misijos veiklą ir tokiu būdu sudaryti galimybę šalims toliau derėtis dėl ESBO atstovavimo Gruzijos teritorijoje 2009 metais.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) nuo sausio 1 dienos nutrauks stebėtojų misiją Gruzijoje, nes Rusija pasipriešino raginimui pratęsti misijos darbą, pirmadienį pranešė šiuo metu ESBO pirmininkaujanti Suomija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Formaliai ESBO misijos mandatas baigiasi gruodžio 31 dieną, bet ESBO vadovas, Suomijos užsienio reikalų ministras Alexanderas Stubbas (Aleksandras Stubas) penktadienį siekė, kad 56-erių valstybių organizacija pratęstų šį mandatą trims mėnesiams.

REKLAMA

ESBO misiją Gruzijoje vykdo 180 žmonių, tarp jų 28 neginkluotų stebėtojų, kurie prižiūri, kaip Pietų Osetijos pasienio teritorijose laikomasi ugnies nutraukimo sutarties, užbaigusios rugpjūtį dėl šio separatistinio regiono kilusį Gruzijos ir Rusijos karinį konfliktą.

Baigiantis penkių dienų karui, Rusija užblokavo ESBO stebėtojus, kurie nebegalėjo patekti į Pietų Osetijos, taip pat ir kitos atsiskyrėlės, Abchazijos, teritoriją.

REKLAMA

Suomijos ambasadorius prie ESBO Antti Turunenas (Antis Turunenas) nurodė, kad Rusija sutiktų dėl ESBO mandato pratęsimo Pietų Osetijoje tik tuo atveju, jeigu ESBO misija pripažintų šios teritorijos nepriklausomybę nuo Gruzijos. Kol kas tik Rusija ir Nikaragva pripažįsta Pietų Osetijos nepriklausomybę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specialus leidimas 20 ESBO personalo narių likti Gruzijoje, bet už Pietų Osetijos ribų, iki vasario 19 dienos tebegalioja. Jam pirmadienį paskelbtas sprendimas netaikomas, pažymėjo A. Turunenas.

Gruzijos ir Rusijos, daugiau nei dešimtmetį nesutariančių dėl Gruzijai priklausančių separatistinių teritorijų - Pietų Osetijos ir Abchazijos - kontrolės, konfliktas kulminaciją pasiekė rugpjūčio pradžioje. Tuomet Pietų Osetijoje prasidėjo karo veiksmai, kurie netrukus apėmė ir kitus Gruzijos regionus. Pietų Osetija ir Abchazija pasiskelbė nepriklausomomis.

REKLAMA

Tarpininkaujant ES rugpjūtį Maskva ir Tbilisis pasirašė paliaubų sutartį, o saugumo zonų prie Abchazijos ir Pietų Osetijos sienų kontrolė spalio pradžioje buvo perduota Europos stebėtojams.

Misiją sudaro 200 stebėtojų, kurie stebi aplinką ir pagal galimybes organizuoja pabėgėlių, palikusių savo namus per karinius veiksmus Gruzijos teritorijoje 2008 metų rugpjūtį, sugrįžimą.

ES misijoje Gruzijoje iš viso dirba penki stebėtojai iš Lietuvos, dar du pareigūnai yra Tbilisyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų