Raimonda MIKUČIONYTĖ
Panevėžio įstaigoms siūloma galimybė pasitelkti nemokamiems darbams nubaustuosius pagal Baudžiamąjį kodeksą.
Šiemet pirmą kartą Panevėžio sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos, neįgaliaisiais ar kitais pagalbos reikalingais žmonėmis besirūpinančios įstaigos, kitos valstybinės ar nevalstybinės įmonės ir organizacijos turi galimybę į pagalbą nemokamai pasitelkti žmones, nubaustus pagal Baudžiamąjį kodeksą. Tokiems gyventojams Panevėžio apygardos probacijos tarnybos Probacijos skyrius taiko baudžiamojo poveikio priemones, nesusijusias su laisvės atėmimu – nemokamus darbus ar nemokamus auklėjamojo pobūdžio darbus. Renka informaciją Pasiteiravus, ar naudojasi tokia suteikta galimybe Savivaldybei pavaldžios įstaigos bei įmonės, Viešosios tvarkos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Rosita Baltutytė aiškino: „Esu tik tarpininkas tarp įstaigų, norinčių pasitelkti į pagalbą žmones nemokamiems darbams, ir Probacijos skyriaus.
Kad kiekviena įstaiga neužverstų prašymais minėto skyriaus, prašymai siunčiami man. Jie pateikia poreikį iki kovo 8 dienos, o surinkus juos perduosiu Probacijos skyriui. Tokių prašymų Savivaldybei jau pateikta trylika.“
Šiuo metu ketinimus įdarbinti nuteistuosius yra pareiškę Socialinių paslaugų centras, Jaunuolių dienos centras, Šv. Juozapo globos namai, Kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinė mokykla, Specialiojo ugdymo centras, Bendruomenių rūmai, kino centras „Garsas“, lopšeliai-darželiai „Puriena“, „Aušra“, „Žilvinas“, „Pasaka“, AB „Panevėžio specialus autotransportas“. Keičia į nemokamus darbus Probacijos tarnybos Probacijos skyriaus viršininko pavaduotojas Valentinas Kalpakovas aiškino, kad nuteistiesiems pagal
Baudžiamąjį kodeksą (BK) teismas gali skirti atlikti nemokamus darbus. „Tai gali būti aplinkos tvarkymo darbai, žolės pjovimas, smulkūs remonto darbai ir kiti. Pavyzdžiui, teismas skiria už bausmę atidirbti 10 arba 40 valandų nemokamų darbų. Jei žmogus neatidirba jų, teismas gali skirti ir kitą bausmę – laisvės atėmimą. Beje, tokių neatidirbančiųjų nemokamų darbų pasitaiko“, – kalbėjo V. Kalpakovas ir teigė, kad nemokamai padirbėti skiriama vadovaujantis BK 46, 48, 70 straipsniais, o vengiantiesiems atidirbti bausmės skiriamos pagal BK 75 ir 92 straipsnius.
Anot Probacijos skyriaus viršininko pavaduotojo V. Kalpakovo, viename miesto darželyje nuteistieji nemokamai valė sniegą, barstė slidžias gatves, dirbo įvairius kitus pagalbinius darbus. „Bendruomenių rūmuose jie remontavo kėdes, o viešojoje įstaigoje „SOS vaikai“ valė sienas, perrinkinėjo drabužius. Teko girdėti, kad nuteista moteris vienoje įstaigoje padėjo sutvarkyti interneto svetainę“, – vardijo darbus V. Kalpakovas. Pasitikėjimui yra ribos Aida Žygelienė, vaduojanti atostogaujantį Socialinių paslaugų centro vadovą, mano, kad jų įstaigoje paskirtieji dirbti nemokamai atliks aplinkos priežiūros darbus, valys šaligatvius.
„Dirbs tokius darbus, kuriems nereikia ypatingos priežiūros ir sugebėjimų. Tik jokiu būdu nepatikėčiau jiems rūpintis neįgaliaisiais ir asmenimis, kuriems teikiama socialinė globa. Tokį darbą turi atlikti nepriekaištingos reputacijos žmonės, kuriais galima pasitikėti“, – tikino A. Žygelienė.
Kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos direktorė Danutė Kriščiūnienė „Panevėžio balsui“ teigė, kad pernai jų mokykloje nemokamai plušo nuteistieji.
„Jie tvarkė aplinką, pjovė žolę, valė mokyklos rūsį, atliko visus darbus, kuriuos nurodėme dirbti. Visais likau patenkinta, nors prieš juos priimdama girdėjau visokių kalbų. Tačiau jos ir liko kalbomis. Jokių problemų dėl jų neturėjau – buvo puikūs darbuotojai. Manau, reikia tikėti ir pasitikėti žmonėmis.“
„Žinote, kas keista? Tokiais nemokamais darbuotojais labiau nepasitiki tos įstaigos, kurių vadovai vyrai, o moterys vadovės – kitokios. Jos labiau pasitiki. Yra labai geras posakis: bijai vilko, neik į mišką. Nereikia baimintis, o žmones priimti nuoširdžiai. Svarbiausia – pasitikėti“, – ramiai kalbėjo D. Kriščiūnienė ir tvirtino, kad ir šiais metais taip pat priims dirbti nuteistuosius pagal Baudžiamąjį kodeksą.