Vida Tavorienė
Prekybos tinklas „IKI“ kviečia vartotojus įvertinti jų gaminamų kulinarijos ir konditerijos gaminių kokybę. Pirkėjai, suabejoję prekiniu ženklu „Pagaminta „IKI“ produkto kokybe, galės jį grąžinti. Taip pat visą mėnesį jie galės ragauti įvairių gaminių. O žiniasklaidos atstovai buvo pakviesti susipažinti, kokiomis sąlygomis jie gaminami.
Gamina iš šviežių žaliavų
Apsauginiai drabužiai, galvos apdangalai, apsauginės kaukės, rankų plovimas ir dezinfekavimas – būtinos priemonės ir procedūros, norint patekti į šalia Panevėžio miesto įsikūrusį „IKI“ prekybos tinklo kulinarijos centrą. Jo darbuotojams tai – įprastas kasdienis ritualas, o svečiams atrodo, kad juos lydės į ypatingos svarbos objektą.
Iš tikrųjų prieš 5 metus atidarytas Panevėžio kulinarijos centras – svarbi prekybos tinklo „IKI“ dalis. Čia pagamintas maistas pasklinda po visą Lietuvą – į visas 237 „IKI“ parduotuves.
Kasdien iš šios maisto gamybos įmonės išvežama apie 18 tonų kulinarijos gaminių. Tiek maisto viename moderniausių Baltijos šalyse kulinarijos centrų pagamina dešimtys virėjų, fasuotojų, žaliavos ruošėjų, maisto technologų. Iš viso šiame kulinarijos centre pluša apie 270 darbuotojų.
Centre darbas verda ištisą parą, dirbama dviem pamainomis. Pirmieji darbuotojai į darbą ateina nuo ankstyvo ryto – 4–5 valandos. Jie priima žaliavas, patikrina jų kokybę. O nuo 6 val. iki 8 val. skubama į sunkvežimius pakrauti visus per parą pagamintus produktus, kurie išvežiojami po „IKI“ parduotuves.
Į maisto gamybos įmonę patenka daugybė tonų apie 300 skirtingų žaliavų. Vien vištienos per mėnesį atvežama apie 150 t. Pasak Panevėžio kulinarijos centro vadovės Aistės Rasmussen, pirmumas teikiamas Lietuvos gamintojams, bet ir jiems, ir kitų šalių gamintojams keliama ta patį sąlyga – produkto kokybė.
„Kruopščiai tikrinama kiekviena partija, todėl tiekėjai jau žino, kad prastos kokybės žaliavos mums neįsiūlys. Visą produkciją gaminame tik iš šviežiausių produktų“, – pastebėjo kulinarijos centro vadovė.
Baltoji mišrainė – nepralenkiama
Panevėžio kulinarijos centre pagaminamų produktų įvairovė plati – iki 150 pavadinimų. Praktiškai tiek kasdien ir gaminama. Skiriasi tik kiekiai. Darbuotojai pastebėjo, kad kulinarijos gaminių paklausa išauga atlyginimų mokėjimo dienomis, taip pat po savaitgalio. O prieš šventes metų pabaigoje maisto gamintojams tenka atsiraitoti rankoves.
Ištisus metus vartotojai noriai perka įvairias mišraines. Populiarūs apvaliuose plastikiniuose induose supakuoti įvairūs salotų rinkiniai, pietų rinkiniai, kepti, troškinti gaminiai ir kt.
Kaip įprastai, rekordus muša baltoji mišrainė. Jos kasdien pagaminama daugiau nei po vieną toną. Pirkėjai ištikimi ir vėdarams, kurių kasdien į parduotuves išvežama apie 800 kg. „Juos gaminame kaip namie, todėl jie tokie ir populiarūs“, – šypsojosi A.Rasmussen.
Per valandą – 1200 blynų
Vienas įspūdingesnių reginių kulinarijos centre – lietinių gamyba. Akis prikausto moderni blynų kepimo mašina – vienintelė tokia Baltijos šalyse. Per valandą joje iškepama 1200 blynų, o lietinių per dieną pagaminama kone 5000 vienetų. Jie – vieni labiausiai perkamų kulinarijos gaminių. Lietiniai gaminami su sūrio, varškės, mėsos, kumpio, o neseniai pasiūlyta ir su čili vištienos, špinatų, grybų įdarais.
„Lietuviai mėgsta mėsą, „stipraus“ skonio patiekalus, kad būtų pakankamai ir druskos, ir prieskonių“, – pastebėjo kulinarijos centro vadovė. Ji pridūrė, kad skonio stipriklio (natrio glutamato) jie gamyboje nenaudoja.
Prie naujų patiekalų pratinasi pamažu
Kulinarijos cecho darbuotojai kiekvieną metų sezoną vartotojus pradžiugina naujais tiek gurmaniškais, tiek įprastesnio skonio gaminiais. Naujausi patiekalai – prancūziškas svogūnų pyragas su ančiuviais, moliūgų apkepas su pelėsiniu sūriu, salotos su mango padažu ir migdolais ir kt. Staigmenos sulaukė ir desertų mėgėjai, kuriems gaminami panakota su avietėmis bei tiramisu.
„Suprantama, kad naujovės iš pradžių atsargiai priimamos. Bet jei produktas patinka, noriai jį perka. Štai panakotos dabar kasdien pagaminame 800–1000 indelių“, – pasidžiaugė maisto gamybos technologė Vilma Juodkazienė.
Pasitiki savo kokybe visu 100 proc.
Kulinarijos centre yra daug modernios įrangos, į kurią investuota 17 mln. litų, bet gaminant produktus įdedama ir daug rankų darbo. Tačiau kasdien gaminant didelį maisto kiekį, labai svarbu išvengti žmogiškųjų klaidų. Tam įdiegta daugiapakopė kontrolės sistema, kuri užtikrina kokybišką produkcijos paruošimą, gamybos procesą, fasavimą ir pristatymą į parduotuves.
„Visuose cechuose yra įdiegta automatizuota sistema, kuri reguliuoja ir receptūrą, ir gaminio kepimo temperatūrą bei laiką, ir kt. Kad ir po mėnesio galime ištraukti ir pasižiūrėti, kiek, pavyzdžiui, konvekcinėje krosnyje kepė vėdarai, ar buvo išlaikyta receptūra“ ,– aiškino kulinarijos centro vadovė.
Spalio mėnesį prekybos tinkle „IKI“ startavo unikali kampanija, orientuota į jau pagamintų kulinarijos ir konditerijos produktų kokybę. Nuo šiol kilus abejonei dėl bet kurio konditerijos ar kulinarijos gaminio, pažymėto prekių ženklu „Pagaminta IKI“, kokybės ar šviežumo, jį bus galima tiesiog grąžinti. Prekybos tinklas „IKI“ – pirmieji prekybininkai Lietuvoje, pasiūlę savo pirkėjams tokią išskirtinę teisę.