JAV Bostono vaikų ligoninės specialistai mano nustatę staigios naujagimių mirties sindromo (SNM) priežastį.
Beveik 20 metų tyrę SNM atvejus, klinikos mokslininkai galiausiai priėjo išvadą, kad netikėta naujagimių mirtis gali būti susijusi su per maža serotonino hormono gamyba galvos smegenų kamiene, teigiama Bostono vaikų ligoninės pranešime.
SNM sindromas yra pagrindinė 1 mėnesio – 1 metų amžiaus kūdikių mirties priežastis. Jis dar vadinamas „mirtimi lopšyje“, nes nėra jokių išankstinių susirgimo požymių, kūdikiai dažnai miršta miegodami. Išoriškai visiškai sveiki mažyliai miršta sustojus kvėpavimui, o skrodimai neatskleidžia tokios netikėtos mirties priežasčių.
Serotoninas galvos smegenų kamiene padeda reguliuoti kai kuriuos nevalingus organizmo procesus – tarp jų kvėpavimą, širdies plakimą, kraujospūdį miego metu. Dėl šio hormono trūkumo sutrinka galvos smegenų kamieno sričių funkcijos ir padidėja netikėtos mirties miegant tikimybė – pavyzdžiui, dėl per didelės anglies dvideginio koncentracijos kūdikiui miegant ant pilvo.
JAV mokslininkai, remdamiesi savo tyrimų rezultatais, ketina sukurti testą, leisiantį laiku atpažinti serotonino trūkumą kūdikių galvos smegenyse, ir parengti preventyvias terapijos priemones, leisiančias įveikti šio hormono deficitą.
Bus tiriama ir tai, dėl kokių priežasčių susidaro neįprastai maža serotonino koncentracija. Įtariama, kad taip gali atsitikti dėl genetinių veiksnių.