D. Britanijos policijos pareigūnai tvirtina, kad kompiuteriniai nusikaltimai sparčiai plinta „Facebook“ socialinėje svetainėje. Tačiau taip pat efektyviai buvo imtasi ir jų sprendimo.
Dalis nukentėjusiųjų susekė savo užpuolikus pačioje svetainėje, kiti buvo sugauti po jų viešų pokalbių svetainėje apie įvykdytą nusikaltimą. Per pastaruosius metus nusikaltimų skaičius, susijęs su „Facebook'u“, išaugo bene tris kartus: 2010 metais buvo suskaičiuota apie 6200 nusikaltimų, tačiau skaičius didėja kas valandą.
Vienas Britanijos vyresnysis detektyvas teigė: „Keičiantis visuomenei, keičiasi ir nusikaltimai.“ „Išpopuliarėjus socialiniam tinklapiui „Facebook“, policininkai neišvengiamai susiduria su nusikaltimų banga. Dabar plėšikai naudodamiesi „Facebook“ turi galimybę sužinoti informacijos apie savo auką, ko negalėdavo padaryti anksčiau.“
Vienas tėvas, kurio dukra turėjo lytinių santykių su vyru iš internetinės svetainės „Facebook“, sako: „Nors ir kalbėjome su ja apie saugumą bendraujant internete, negalime prižiūrėti jos ištisas 24 valandas per parą. Tėvai privalo žinoti su kuo bendrauja jų vaikai ir kas yra jų draugai. Norėčiau raginti kitus tėvus domėtis ir stebėti kuo jų vaikai užsiima internete“.
Per pastaruosius du metus Lančesteryje buvo suskaičiuoti 5 išžaginimai, 15 lytinių priekabiavimų ir daugelis kitų nusikaltimų, tokių kaip šantažas, žmogžudystės, nepadorių nuotraukų ar vaizdo įrašų publikavimas.
Nortfolko policija 2010 metais suskaičiavo 111 nusikaltimų, susijusių su „Facebook'o“ naudojimusi. Kambrijoje policininkai išskyrė du išžaginimus, aštuonis užpuolimus ir dvylika priekabiavimų, kurie buvo įvykdyti naudojantis „Facebook“. Škotijoje buvo suskaičiuoti 46 „internetiniai“ nusikaltimai ir vienas rimtas užpuolimas po to, kai aukai buvo pagrasinta svetainėje. Pietų Velsas užfiksavo 196 nusikaltimus, įvykdytus praeitais metais, iš kurių net 128 buvo susiję su „Facebook“, Šiaurės Velsas identifikavo 4 žmogžudystes.
Ekspertai tikina, kad toks socialinis jungimasis į vieną sistemą, kur publikuojamos nuotraukos bei informacija apie žmogų, skatina nusikaltėlius domėtis asmens privatumu.
Sociologijos profesorius, Frank Furedi, iš Kento Universiteto, tikina, kad labai padaugėjo vagysčių nes internetinėje svetainėje žmonės viešai informuoja, kad išvyksta atostogų.
„Žmonės tokios ir panašios informacijos publikavimo nelaiko blogu dalyku, tačiau kuo daugiau informacijos jūs atskleisite, tuo labiau tikėtina, kad ji bus panaudota prieš jus.“
Visgi yra ir tokių, kurie nelinkę nusikaltimų sieti su „Facebook“ svetaine. David'as Wall'as, kriminalistinių veiksnių profesorius iš Durhamo universiteto sako: „Manau, kad aukos bet kuriuo atveju butų nukentėjusios, net jei ir nesinaudotų Facebook portalu. Patys rimčiausi nusikaltimai įvykdomi neatsižvelgiant į tai, ar tu naudojiesi šia svetaine, ar ne.“
„Didžiausia policijos problema atskirti tikrą grėsmę nuo vaikiškų nesubrendusių paauglių tarpusavio pokštavimų, tokių kaip „Ketinu tave nužudyti“. Vienas „Facebook“ atstovų teigė: „Žmonių, naudojančių „Facebook'ą“, skaičius per metus išaugo nuo 100 milijonų iki 600 milijonų, pats žodis „facebook“ yra minimas kasdien net gyvuose pokalbiuose, dialoguose, kas, ko gero ir pačius nusikaltėlius skatina jungtis prie socialinio tinklapio.“
Žemiau išvardyti tik keli iš daugelio „Facebook'o“ nusikaltimų:
Andrew Dart buvo pasodintas į kalėjimą už tai, kad seksualiai priekabiavo prie jaunų mergaičių. Policija išsiaiškino, kad iš 80 nusikaltėlio internetinių draugų net 40 buvo mergaitės iki 16 metų.
Sadistai bičiuliai Luke Esposito (20 m.) ir Rachel Elliott (19 m.) pasodinti į kalėjimą už tai, kad seksualiai išnaudojo aštuoniolikmetį berniuką. Šis įvykis Kente buvo nufilmuotas ir patalpintas Facebook svetainėje.
Nužudymas kirviu
Michael Kelly nužudė savo buvusią merginą ir jos 22 metų sūnų. Įsibrovęs į namus, dėvėdamas šiurpą keliančią kaukę, 46 metų žudikas Michael nužudė Sally Cox ir jos sūnų Martin'ą kirviu.
Dukra Amy spėjo pasprukti pro atvirą langą.
Žudikas, nusipirkęs kirvį, „Facebook“ rašė: „Trokštu matyti ją kenčiančią“. Praėjusį mėnesį jis buvo nuteistas iki gyvos galvos.
Seksualinis užpuolimas
Moteris, kuri buvo užpulta ir seksualiai išnaudota gatvėje, šiaurės Londone, pasinaudojo „Facebook“, kad surastų jos užpuoliką. Atpažintas iš nuotraukos Alpha Gray (30m.), buvo surastas ir pasodintas į kalėjimą šešiems su puse metų.
Internetinių žaidimų vagis
Hakeris Ashley Mitchell „nulaužė“ vieną Amerikos internetinių žaidimų portalą ir pasisavino 400 milijardų žetonų. Po to 29 metų vyriškis prisijungė prie „Facebook“ svetainės ir pardavė žetonus kitiems už 53 000 svarų (apie 200 000 litų). Jis buvo pasodintas dviem metams kalėti.
Lytiniai santykiai su nepilnamečiais
Michael Saunders buvo pasodintas dviem metams už lytinį santykiavimą su keturiolikmete. Susipažinę „per Facebook“ jiedu susitiko, tačiau tėvui radus žinutes mergaitės kompiuteryje, buvo atvykta į įvykio vietą. Nusikaltėlis sulaikytas.
Nelegalus imigrantas John Ssewagudde (21m.) išprievartavo 28 metų moterį jos namuose. Po įvykio nusikaltėlis „Facebook“ svetainėje rašė: „Pripažįstu, išprievartavau tave.“
Jis buvo nuteistas keturiems metams.
Šuns ataka
Po to, kai žmogus buvo užpultas pitbulio, John Palmer'is, šuns šeimininkas patalpino į „Facebook“ filmuką, kuriame jis juokėsi stebėdamas pjautynes. Sunkiai sukandžiota auka mirė po šešių dienų, Palmeris buvo nuteistas trims su puse metų kalėti.
Žmogžudystė
Chelsea Platt sukūrė planą nužudyti savo buvusį vaikiną Martin'ą Hydes'ą. Aštuoniolikmetė rašė jam žinutes „Facebook'e“: „Tu turi mirti, nes tavęs niekas nemėgsta.“ Vaikinas buvo kankinamas ir tik po to nužudytas James Dellaway (24m.) ir Jason Hughes (28m.). Vyrai nuteisti iki gyvos galvos, o mergina gavo 4 metus laisvės atėmimo.