Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2010 m. Savo išvykimą deklaravo 83 157 gyventojų, kurie išvyko į vieną ar kitą užsienio valstybę gyventi ir dirbti. Iš jų - 7579 mokyklinio amžiaus (10 – 19 metų) vaikų ir paauglių ir 53 468 darbingo amžiaus - 20 – 39 metų – asmenys, potencialūs demografinės situacijos kūrėjai. Apie tai, kokias demografines, ekonomines, politines, socialines problemas lemia šis faktas yra diskutuojama nuolatos tiek žiniasklaidoje, tiek politinėje bei mokslinėje erdvėse. Tačiau emigracijos procesas vyksta nuolatos ir deklaruoti duomenys apie išvykusiuosius yra tik dalis realios situacijos.
Ką gali padaryti Lietuvoje likę tautiečiai, kad išvykusieji jaustųsi esą svarbūs ir reikalingi? Šis klausimas gali būti retorinis, bet gali turėti aiškų atsakymą.
Šiaulių „Sandoros“ progimnazija, pasinaudojusi Lietuvos Respublikos Švietimo sistemos teikiamomis galimybėmis, nuo 2011 m. organizuoja nuotolinį mokymą 1-8 klasių mokiniams (LR piliečiams), gyvenantiems užsienyje. Tai inovatyvi galimybė tęsti arba pradėti mokymąsi Lietuvoje, gilinti savo žinias ir gebėjimus, neprarasti kompetencijų, ugdyti savarankiškumą ir atsakomybę, formuoti laiko planavimo įgūdžius, paskirstyti veiklos prioritetus, nenutraukti savo tautinių šaknų bei gyvenant kosmopolitiškai formuoti savo tautinį mentalitetą.
Mūsų mokykloje nuotolinis mokymas yra organizuojamas internetu, naudojant MOODLE mokomąją terpę (platformą). Kiekvienos klasės kursas suskirstytas į konkrečias pamokas ir pritaikytas IKT (informacinių kompiuterinių technologijų) reikalavimams. E-pamokos sudarytos iš medžiagos (filmuotų pamokų, teorijos, užduočių), kurią mokiniai įsisavina elektroninėje erdvėje komunikuodami su mokytoju, savarankiškai atlikdami paskirtas užduotis, spręsdami savikontrolės ir kontrolinių darbų testus.
Mokantis nuotoliniu būdu mokiniai užduotis gali atlikti bet kuriuo paros metu ir bet kurią savaitės dieną. Konsultacijos internetu su mokytoju organizuojamos pagal sudarytą tvarkaraštį arba individualiai susitarus. Nuotoliniu būdu besimokantiems LR piliečiams mokslas yra nemokamas. Sėkmingai baigę kursą mokiniai gauna valstybės pripažintus išsilavinimą patvirtinančius dokumentus.
Pirmieji nuotolinio mokymo organizavimo metai nebuvo lengvi: mokytojams reikėjo sukurti ir nuotoliniam mokymui pritaikyti mokymo programas, užpildyti pačią mokymo terpę, reikėjo organizuoti savo darbo laiką taip, kad nuotoliniu būdu besimokančiam vaikui nepristigtų dėmesio. Vaikams reikėjo prisitaikyti prie mokytojų reikalavimų, priprasti prie naujo darbo režimo, įveikti iškylančias technines kliūtis ir pan. Bet sunkumus mes įveikėme, todėl į savo gretas kviečiame kiekvieną, kuris susidomėjo šia progresyvia galimybe.