Kinijos mokslininkai rado būdą, kaip panaudoti cigarečių nuorūkas – pasirodo, jų ekstrakte esančios cheminės medžiagos efektyviai saugo plieninius vamzdžius nuo korozijos.
Xi'an Jiaotongo universiteto mokslininkų tyrimą finansavo Kinijos naftos bendrovė „China National Petroleum“, praneša „Science news“.
Distiliuotame vandenyje išmirkytose nuorūkose kinų chemikai identifikavo 9 junginius. Gautas ekstraktas buvo sumaišytas su 10 proc. hidrochloro rūgšties, spartinančios metalų koroziją, tirpalu. Bandymais buvo nustatyta, kad cigarečių nuorūkų ekstrakte esančios medžiagos plieninių vamzdžių koroziją sumažino bemaž 95 proc.
Tyrimo rezultatai buvo paskelbti žurnale „Industrial & Engineering Chemistry Research“.
Kinijos mokslininkai nustatė, kad iš cigarečių nuorūkų gautas cheminių medžiagų ekstraktas patikimai apsaugo metalinį paviršių ir stabdo geležies oksidacijos procesą. Antikorozinių savybių nuorūkų ekstraktui suteikia keli cheminiai junginiai, tarp kurių yra ir nikotinas, teigiama pranešime.
Plieninių vamzdžių korozija naftos pramonei atsieina milijonus dolerių, nes kasmet dėl jos tenka remontuoti ir keisti naftotiekių atkarpas.
Kinijos mokslininkai taip pat apskaičiavo, kad kasmet rūkaliai šioje šalyje išmeta apie 4,5 trilijonus nuorūkų. Jos teršia aplinką, nes, patekusios į vandenį, išskiria nuodingas medžiagas. Šią problemą būtų galima išspręsti pradėjus nuorūkų perdirbimą, bet iki šiol nebuvo jokio ekonominio motyvo tai daryti.
Kinijoje šiuo metu yra apie 300 mln. rūkančių žmonių, šioje šalyje suvartojama apie trečdalį visame pasaulyje pagaminamų cigarečių. Beveik 60 proc. rūkančių kinų vidutiniškai per dieną surūko po 15 cigarečių, sakoma pranešime.