• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per dvejus metus būsto nuomos kainos Vokietijos sostinėje vidutiniškai išaugo beveik 8 proc. Patraukliuose miesto vietose kainos pakilo dar labiau.

REKLAMA
REKLAMA

Vietos ir užsienio turistų pamėgtas Berlynas kasmet tampa vis brangesnis. Nuo 2009 metų būsto nuomos kainos kiekvienais metais augo po 4 proc., t.y. daugiau nei keturis kartus greičiau nei kelerius metus prieš tai (apie 0,8 proc. kasmet). Prognozuojama, kad vienoje pigiausių Vakarų

REKLAMA

Europos sostinių nuomos kainos artimiausiu metu augti nenustos.

Protestavo

Ką tik paskelbti duomenys sukėlė nepasitenkinimo bangą. Į konferencijos salę, kur senatorė miesto plėtrai Ingeborg Junge-Reyer su kolegomis pristatė nedžiuginamus tyrimo rezultatus, įsiveržė daugiau nei dvidešimt po kaukėmis veidus slepiančių jaunuolių. Jų atsinešti transparantai skelbė, kad būsto nuomos rinka Berlyne yra „turtingųjų žaidimų aikštelė ir Senatas žaidžia kartu su jais“. Kiek vėliau konferencija buvo dar kartą nutraukta – šįkart į salę savo nuomonės pareikšti užsuko Nuomininkų organizacija pasivadinusi grupė.

REKLAMA
REKLAMA

Tos pačios dienos naktį demonstrantai šturmavo įvairius miesto plėtros administracijos filialus, į pastatus mėtė Molotovo kokteilius.

Demonstrantų nepasitenkinimą galima suprasti: šiuo metu vidutinė vieno kvadratinio metro būsto nuomos kaina (neįskaitant šildymo ir namo eksploatavimo išlaidų) dabar siekia 5,21 euro per mėnesį (apie 18 litų). Tačiau pateikti duomenys nėra visiškai objektyvūs – įvertinama tik nuomotų ir nuomojamų būstų vertė. Tušti ir naujų savininkų laukiantys butai yra žymiai brangesni.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

I.Junge-Reyer nenorėjo dramatizuoti padėties. Jos teigimu, Berlyne vis dar yra daug tuščių patalpų, todėl būsto trūkumas nėra problema.

„Berlynas lieka pigiausias didmiestis Vokietijoje“, – teigė senatorė. Miunchene vidutinė nuomos kaina siekia 9,79 euro už kv.m (2011 m. duomenimis), Hamburge – 6,76 euro (2009 m. duomenimis). Tačiau ji pamiršo paminėti, kad Miunchene šis skaičius per dvejus metus sumažėjo (nuo 9,89 euro). Hamburge 2011 metų duomenys kol kas nepaskelbti.

REKLAMA

Siūlo statyti pigius būstus

Būsto rinkos ekspertai prognozuoja, kad šios tendencijos Vokietijos didmiesčiuose nesikeis, nebent valdžia imtųsi aktyvių veiksmų.

Jie ragina finansuoti naujų pigių daugiabučių statybą jų kiekį padidinant dvigubai (šiuo metu jų statoma apie 4 000 per metus). Tačiau tokius pasiūlymus senatorė statybų klausimams Jutta Blankau kategoriškai atmeta.

REKLAMA

„Berlyne būsto paklausa yra didžiulė. Problema ta, kad, kaip ir kitose Vokietijos didmiesčiuose, Berlyne ilgą laiką buvo statoma mažai nebrangių pastatų, – „Der Tagespiegel“ sakė milijonus narių jungiančios Vokietijos nuomininkų asociacijos prezidentas Franzas Georgas Ripsas. – Pasekmė – šiuo metu nepatenkinama paklausa. Prie to prisideda ir demografinė plėtra. Namų ūkiai tampa vis mažesni. Vis daugiau atskirų individų gyvena vis didesnėse būstuose. Dėl to paklausa didėja ir nuomos kainos auga.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, valdžia turėtų skubiai įvesti mokestines lengvatas statybų firmoms, statančioms pigius daugiabučius. „Investuotojai turėtų susigrąžinti savo lėšas greičiau, negu tai įmanoma šiandien“, – sakė F. Ripsas.

Kalti turistai?

Akivaizdi dar viena tendencija – daug kitų Vokietijos miestų gyventojų butus Berlyne nuomojasi tik tam, kad juos brangiai pernuomotų turistams, ir taip kelia vidutinę nuomos kainą. „Turime spręsti šią problemą“, – sakė I.Junge-Reyer. Tačiau, anot jos, miesto mikrorajonų valdžia pati turėtų kontroliuoti tokius pernuomojimus.

REKLAMA

Turistų į Vokietijos sostinę atvažiuoja išties nemažai – pernai, vien oficialiais duomenimis, į Berlyną buvo atvykę 9 mln. svečių, kurie ten praleido 21 mln. naktų. Berlyno svečiai taip pat neišvengė protestų: kovą viename iš Berlyno mikrorajonų – Kreuzberge vietiniai surengė piketą, o plakatuose švytėjo užrašas „Hilfe, die Touris kommen“ („Pagalbos, turistai atvyksta“).

REKLAMA

FAKTAI: Nuomos kainų pokytis 2009–2011m. (proc.)

• Maži butai naujos statybos būstuose (iki 40 kv. m) 8,5 proc.

• Vidutinio dydžio butai naujos statybos būstuose (60–90 kv. m) 7,6 proc.

• Dideli butai naujos statybos būstuose (didesni nei 90 kv. m ploto) 9,3 proc.

• Butai senos statybos pastatuose (iki 1918 m.) 11,8 proc.

• Populiariuose miesto mikrorajonuose esantys būstai (dažniausiai centre) 10,9 proc.

• Prastos būklės senos statybos namuose ir nepopoliariuose mikrorajonuose vidutinė nuomos kaina vis dar siekia 3–4 eurus už kv. m.

• „Mietspiegel“ tyrimas analizuoja 1,2 mln. butų nuomos duomenis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų