• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Beveik dvidešimt procentų visų šalies apsinuodijimų sudaro apsinuodijimai alkoholiu. Be medikų pagalbos šie, kaip ir narkotinėmis medžiagomis apsinuodijusieji, vargiai atsigauna.

REKLAMA
REKLAMA

Visais metų laikais nebūna savaitės, kad į Panevėžio ligoninės Priėmimo skyrių nepatektų alkoholiu apsinuodiję pacientai. Ne ką rečiau medikų pagalbos prireikia ir per daug medikamentų prigėrusiems piliečiams. Laimei, kaip teigia laikinai einantis Priėmimo skyriaus vedėjo pareigas gydytojas Arvydas Žilys, pastaruosius kelis mėnesius nereikėjo iš mirties nagų traukti narkotikų aukų.

REKLAMA

Kiekvieną savaitę

Anksčiau narkotikais ar psichotropinėmis medžiagos apsinuodijusiųjų pasitaikydavo dažniau.

„Gal žiema buvo juos pristabdžiusi?“ – svarsto gydytojas.

Užtat apsinuodijimų medikamentais nemažėja. Tablečių saujomis pririję ir po to labai blogai pasijutę ar net sąmonę praradę žmonės dažniausia turėjo tikslą nusižudyti ar pagąsdinti savo artimuosius. Deja, dažniausiai tokių ligonių amžius 25–45 metai. Atsitiktinai medikamentais apsinuodijusiųjų į ligoninę patenka rečiau. Tai dažniausiai vaistų iš smalsumo paragavę vaikai ar tikslą kuo greičiau pasveikti turintys ir vaistų dozės neapskaičiuojantys ligoniai.

REKLAMA
REKLAMA

Kai matosi balti arkliai...

Medikai iš patirties žino, jog po švenčių, ypač ilgųjų laisvų savaitgalių, apsinuodijimų alkoholiu aukų tikrai bus, ir ne viena.

Bet kartais nereikia ir švenčių, persigėręs pilietis gali būti atvežtas bet kada.

„Atliekame tarsi blaivyklos paslaugas“, – pripažįsta Priėmimo skyriaus vadovas. Anot A. Žilio, atvežti be sąmonės ligoniai ramūs tik kol atgaivinami ir kiek pamiega. Kai pradeda blaivytis, dažnas nesidrovi triukšmo pakelti, iškoneveikti medikų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į ligoninę persigėrusius pacientus dažniausia atveža greitoji pagalba.

Medikus iškviečia artimieji, kartais praeiviai, pamatę gatvėje gulintį ar šlitinėjantį žmogų.

„Kartais, kai pergėrusiajam pradeda matytis balti arkliai arba jis rimtai susižaloja, sunegaluoja, į ligoninę jį atveža ir policija“, – sako gydytojas.

Iš alkoholio nuodų sukeltos negalios traukiamų ligonių amžiaus vidurkis nuo 30 iki 60 metų.

Moterų tarp jų, pasak A. Žilio, ne ką mažiau. Kiekvieną savaitę su alkoholio aukomis susiduriantis gydytojas atskleidžia, jog alkoholis – ne tik vyrų privilegija. Girtas moteris, jaunas ir vyresnes, medikams tenka traukti iš alkoholio sukeltos komos, klausytis nerišlaus vapėjimo ar įžeidžių žodžių.

REKLAMA

Tik savanoriškai

Nebenorintieji ir toliau gyventi nuo vieno alkoholinio apsinuodijimo iki kito gali kreiptis į Priklausomybės ligų centrą ir gydytis. Šis gydymas remiasi savanoriškumo principu.

„Apsinuodijusieji alkoholiu pas mus nepatenka, tokie žmonės gelbstimi kituose skyriuose. Pas mus gali patekti kamuojami abstinencijos ir tik laisva valia“, – sako centro vadovė Neringa Šinkūnienė.

REKLAMA

Šiuo metu nuo alkoholinės priklausomybės centre gydoma 18 pacientų, o pagal metadono programą nuo narkotinės priklausomybės – apie 40 ligonių.

Apsinuodijimas narkotinėmis medžiagomis gali baigtis labai liūd-nai. Ypač jeigu nežinoma medžiaga, kuria apsinuodijama.

Narkotikų kontrolės departamentas išplatino informaciją, jog per metus dėl apsinuodijimų narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis į šalies sveikatos priežiūros įstaigas kreiptasi 308 kartus, iš kurių 137 atvejais – konkrečios apsinuodijimą sukėlusios medžiagos nebuvo galima nurodyti. Apsinuodijimą nežinoma medžiaga sunku nustatyti ir gydyti, nes nėra diagnostinių testų, gydymo metodikų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nauji pavojai

Šiuo metu Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, atsiranda vis naujų svaiginimuisi skirtų medžiagų, pirkėjams pristatomų vis kita forma.

„Prieš kelerius metus jos turėjo vienokius, dabar jau kitokius pavadinimus. Tikroji visų šių produktų paskirtis – apsvaigimo efektas. Jų sudėtyje gali būti medžiagų, sukeliančių psichoaktyvų poveikį, o kartu ir rimtą grėsmę žmonių sveikatai“, – teigia Narkotikų kontrolės departamento atstovė Lina Vaitiekūnaitė.

REKLAMA

Pastebėta, jog daugėja atvejų, kai tuo pačiu metu vartojami keli narkotikai – tarp vartotojų plinta polinarkomanija. Įvairių narkotikų „derinimas“ yra ypač pavojingas, nes net tas pats jau išbandytas narkotikų derinys kiekvieną kartą gali paveikti skirtingai ir sukelti tokią organizmo reakciją, kuri baigsis apsinuodijimu, sąmonės netekimu ar net mirtimi.

Ypač dažnai narkotikai maišomi su alkoholiu, o jis neretai dar daugiau sustiprina narkotiko poveikį, veikia slopinamai ir padidina riziką perdozuoti.

Vitalija JALIANIAUSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų