• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seni kaip pasaulis pažadai medikams didinti algas, sumažinti eiles, „sutvarkyti“ ligoninių tinklą ir atpiginti vaistus – tokie pasiūlymai sveikatos apsaugos sistemai skamba ir iš šiais metais Seimą šturmuojančių politikų lūpų. Be kita ko, didžiosios dalies partijų atstovai akcentuoja COVID-19 pandemijos tik „apnuogintą sveikatos sistemos krizę“ ir akcentuoja, kad pasiruošimas panašaus masto įvykiui turėtų būti vienas prioritetų. 

Seni kaip pasaulis pažadai medikams didinti algas, sumažinti eiles, „sutvarkyti“ ligoninių tinklą ir atpiginti vaistus – tokie pasiūlymai sveikatos apsaugos sistemai skamba ir iš šiais metais Seimą šturmuojančių politikų lūpų. Be kita ko, didžiosios dalies partijų atstovai akcentuoja COVID-19 pandemijos tik „apnuogintą sveikatos sistemos krizę“ ir akcentuoja, kad pasiruošimas panašaus masto įvykiui turėtų būti vienas prioritetų. 

REKLAMA

Gyventojų apklausos rodo, kad į Seimą po rinkimų gali patekti mažiausia keturios partijos, tokios kaip Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Lietuvos socialdemokratų partija ir Darbo partija.

Toliau reitinguose rikiuojasi tokios politinės jėgos (jų pozicijos nuolat svyruoja): partija „Laisvė ir teisingumas“, Liberalų sąjūdis, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, Lietuvos socialdemokratų darbo partija ir Laisvės partija, Centro partija–tautininkai.

REKLAMA
REKLAMA

Portalas tv3.lt kviečia susipažinti su dalies Seimo rinkimuose dalyvausiančių partijų programose aprašytais planais Lietuvos sveikatos apsaugos sistemai.

REKLAMA

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga

Ramūno Karbauskio vadovaujama Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) atskirai savo programos nusprendė nepristatinėti, tačiau pabrėžiama, kad valstiečiai toliau vykdys savo pradėtą politiką. Jei laimės rinkimus, partija ketina vadovautis  2021–2030 m. Nacionaliniu pažangos planu, kurį rengė ministerijos.

Spaudos konferencijoje, skirtoje aptarti savo rinkimų programą, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pabrėžė, kad COVID-19 atskleidė sistemines šios srities problemas, tai yra neefektyvų sveikatos įstaigų tinklą.

REKLAMA
REKLAMA

„Turėjome unikalų šansą, jeigu nebūtume gavę tuometinės prezidentės veto, manau, kad Covid'ą būtume pasitikę kitaip ir šiandien nebūtume šnekėję apie problemas dėl paslaugų atnaujinimo, dėl personalo trūkumo, nes tai būtų įstaigų vidaus reikalas susitvarkyti, jų tinklas būtų suformuotas“, – sakė jis.

Kitą Seimo kadenciją vienas „valstiečių“ darbų būtų pertvarkyti ligoninių tinklą, išplėsti infekcinių gydymo įstaigų tinklą, toliau dėmesį skirti visuomenės sveikatai, sukurti integruotas slaugos ir globos paslaugas, „kad žmogui nebereikėtų bėgioti, ieškoti, skaičiuoti mėnesių, blaškytis tarp socialinės ir sveikatos sistemos“, reformuoti greitosios medicinos pagalbos sistemą, „kad ta institucija taptų tokia pat stipri kaip policija, ugniagesiai, kad būtų gerai parengti žmonės, su garantijomis, su ankstyvesne pensija, kad dirbtų tie, kurie fiziškai stiprūs, pasiruošę, kad turėtume stiprų tinklą, gerą išdėstymą, kad pagalba pasiektų žmones laiku, nepaisant to, kur jie gyvena“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos socialdemokratų partija

Gintauto Palucko vadovaujama Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) siūlo į sveikatą vertinti kaip horizontalų tikslą, kuris turi būti įtvirtintas „visose politikos srityse“, kartu siekiama tam tikrų institucijų atskaitingumo įgyvendinant konkrečius sveikatinimo tikslus. 

LSDP žada nustatyti, kad apsilankyti pas šeimos gydytoją būtų galima vėliausiai per penkias paras, o sudėtingus tyrimus ir specialistų konsultacijas atlikti – ne vėliau nei per mėnesį.

REKLAMA

Žadama, kad pacientams bus sukurta galimybė realiu laiku palyginti gydymo įstaigų veiklą, laukimo eiles ir teikiamų paslaugų kokybę. Socialdemokratai ketina užtikrinti, kad atstumas iki visas stacionarines paslaugas teikiančios įstaigos būtų įveikiamas per „auksinę valandą“.

Nors ir šiuo metu senjorai nuo gripo skiepijami nemokamai, LSPD programoje pabrėžiama, kad bus užtikrinta jų vakcinacija. Tarp siekių – ir naikinti vyresnių nei 65 metų amžiaus pacientų priemokas kompensuojamiems vaistams. 

REKLAMA

Taip pat toliau žadama vykdyti vaikų vakcinaciją pagal numatytą kalendorių ir didinti skiepijimų aprėptis, tobulinti nacionalinius vakcinacijų kalendorius ir įtraukti naujas vakcinas nuo hepatito, meningito, tuberkuliozės, AIDS/ŽIV, vėžio, gripo, COVID-19 sukėlėjo bei kitų infekcinių ligų.

LSDP žada medikų pajamų augimas, didinamas slaugytojų darbo užmokesčio kėlimas, patrauklios jauniesiems gydytojams darbo sąlygos regionuose, atsakingas „žalos be kaltės“ modelio diegimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Augančias išlaidas slaugos paslaugoms socialdemokratai siūlo padengti steigiant apie pusės milijardo eurų dydžio papildomų slaugos paslaugų finansavimo fondą.

Išskirtinį dėmesį žadama skirti psichikos sveikatos strategijai įgyvendinti ir savižudybių skaičiui mažinti. „Bus siekiama mažinti sistemos priklausomybę nuo vaistų ir didinti psichologinių psichoterapinių paslaugų prieinamumą“, – rašoma programoje.

REKLAMA

Be kita ko, socialdemokratai ketina imtis praktinių priemonių spręsti prastą lytinio švietimo kokybę, žemą kontraceptinių priemonių prieinamumą bei sutvarkyti kontraceptikų kompensavimo mechanizmą rizikos grupėms.

Lietuvos socialdemokratų darbo partija

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) programinėse nuostatose dėmesys sveikatos apsaugos sistemai yra skurdokas. 

REKLAMA

Gedimino Kirkilo vadovaujamos partijos programoje gana aptakiai pabrėžiama, kad ketinama reformuoti sveikatos apsaugos sistemą taip, kad būtų užtikrinta konstitucinė teisė į nemokamą gydymą, o pati sistema būtų visiems prieinama, jautri ir orientuota į paciento interesus. 

„Sveikatos apsaugos sistemos reforma turi būti susieta su ženkliu gydytojų ir slaugytojų darbo užmokesčio didinimu, užtikrinant aukštą gydymo kokybę“, – rašoma partijos programinėse nuostatose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat pabrėžiama, kad svarbiausia sąlyga, sprendžiant neįgaliųjų užimtumo problemą, – nuolatinė, aktyvi, integrali visų suinteresuotų valstybės ir savivaldybės institucijų, įstaigų, nevyriausybinių organizacijų veikla.

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai

Gabrieliaus Landsbergio vadovaujama Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) žada ne uždarinėti, o perprofiliuoti rajonines ligonines – plėsti globos, slaugos, palaikomojo gydymo, terapijos, psichosomatines ir priklausomybių ligų gydymo paslaugas.

REKLAMA

Žadama apibrėžti mažos ligoninės statusas, plėsti telemediciną, kad gydytojai pacientus konsultuotų nuotoliniu būdu.

Vienas akcentų TS-LKD programoje tenka pirminės sveikatos priežiūros grandžiai, t. y. šeimos gydytojo institucijos stiprinimui. Žadama, kad bus atsisakoma šiuo metu jiems taikomų nereikalingų biurokratinių suvaržymų, kad dalį biurokratinio darbo perimtų gydytojo komandos nariai.

Opozicinė dešinioji partija žada modernizuoti e-sveikatos sistemą, norima ją integruoti su paciento mobiliąja aplikacija, kurioje jis rastų visą su ligos istorija susijusią informaciją, rezervuotų vizito laiką, užsisakytų reikiamus receptus ir kt.

REKLAMA

Tarp programinių nuostatų – siekis įgyvendinti ilgalaikį visų grandžių medicinos darbuotojų ir pagalbinio medicinos personalo darbo užmokesčio augimo planą. 

Atliepiant į šiandienos realijas vienas partijos siekių sveikatos apsaugos sektoriuje – „superligoninės“ įsteigimas. Infekcinių ligų protrūkiams valdyti ketinama aukščiausią, ketvirtąjį biosaugumo lygmenį įsteigti atitinkantį infekcinių ligų centrą.

REKLAMA
REKLAMA

„Tokios ligoninės patalpose bus dirbama tik su specialiais apsauginiais skafandrais, oras įkvepiamas per specialias iš ventiliacinės sistemos atvestas žarnas“, – dėstoma programoje.

Be kita ko, TS-LKD siekia, kad po penkerių metų vidutinė vyrų sveiko gyvenimo trukmė pailgės iki 61 metų (dabar – 56,4), moterų – iki 64 metų (dabar – 59,8). 

Atskiras dėmesys programoje išskirtas emocinės sveikatos gerinimui. Žadama, įgyvendinant užsibrėžtus tikslus savižudybių sumažės 20 proc. (dabar 24,4 savižudybės tenka 100 tūkst. gyventojų).

Liberalų sąjūdis

Vienas Viktorijos Čmilytės-Nielsen vadovaujamo Liberalų sąjūdžio programos akcentų – paciento sąmoningumas ir sveikatos raštingumo nuo mažens ugdymas. Taip pat pabrėžiama, kad pirminė paciento sveikatos grandis, šeimos gydytojas, turi tapti centrine sveikatos sistemos ašimi.

Žadama įvesti tvarką, kuri leistų gydančiam gydytojui pačiam spręsti, kiek laiko skirti paciento apžiūrai ir konsultacijai.

Kad sveikatos priežiūros paslaugų teikimas, galimybė dalyvauti profilaktikos programose būtų prieinamesnis kiekvienam kaimo gyventojui, partija ketina siekti, kad šios paslaugos kaimo vietovėse būtų teikiamos „pagal paciento buvimo vietą“. 

Bus skatinama ir specifinių geriatrijos paslaugų plėtra, didinti vakcinomis valdomų infekcijų skiepų apimtis.

REKLAMA

Liberalai siekia peržiūrėti sveikatos priežiūros paslaugų kainų apskaičiavimo metodiką, kad šių paslaugų kainų skaičiavimo ir jų keitimo principai atitiktų realias paslaugų teikimo sąnaudas. 

Taip pat ketinama įtvirtinti pacientų teisę apmokėti atitinkamą dalį (skirtumą) sveikatos priežiūros paslaugų kainos, jeigu PSDF biudžetas visos paciento pasirinktų sveikatos priežiūros paslaugų kainos nepadengia.

Žadama, kad kiekvienas sveikatos draudimą mokantis žmogus turės savo asmeninę sveikatos sąskaitą: „Gyventojas pats galės pasirinkti gydantįjį gydytoją ir apmokėti už suteiktas paslaugas iš asmeninės sveikatos draudimo sąskaitos.“

Tarp liberalų siūlymų – ir e.sveikatos koordinavimo centro steigimas, remiantis Estijos e.sveikatos vystymo pavyzdžiu. Ketinama tobulinti vaistų kompensavimo politiką – ketinama kompensuoti ligos gydymą, o ne vaistą. 

„Neribosime vaistų įtraukimo į kompensuojamųjų sąrašus. (...) Įteisinsime visų vaistų pristatymą į namus (...) Plėsime sąrašą vaistų, kuriais galima prekiauti degalinėse ir prekybos centruose“, – rašoma partijos programoje.

Atskiras dėmesys Liberalų sąjūdžio programoje skirtas pažadams medikų darbo, jaunųjų gydytojų rengimo sąlygoms gerinti, žadama užtikrinti sklandų pakopinių kompetencijų modelio diegimo procesą, suplanuoti, kiek ir kokių specialistų reikės per ateinančius 10 metų.

REKLAMA

Be kita ko, žadama tobulinti tvarką, reglamentuojančią nevaisingumo gydymą PSDF lėšomis, psichoterapinę pagalbą ketinama leisti rinktis ne tik valstybinėse gydymo įstaigose, bet ir privačiame sektoriuje.

Partija „Laisvė ir teisingumas“

Remigijaus Žemaitaičio vadovaujama partija „Laisvė ir teisingumas“, kaip nurodoma, asmens sveikatos požiūriu didžiausią dėmesį žada kreipti visokeriopam taršos mažinimui, išmetamų teršalų kontrolei transporte ir žemės ūkyje.

„Paciento patekimo pas šeimos gydytoją, pas konsultuojančius specialistus, planinei hospitalizacijai laikas turi būti sutrumpintas iki minimumo. Paciento priėmimo, pirminės diagnozės nustatymo laikas greitosios pagalbos skyriuose negali trukti ilgiau nei 60 minučių“, – tokie prioritetai pažymimi partijos programoje.

Vienas šios partijos programinių siūlymų – savivaldybėms įsteigti stipendijas medicinos studijų studentams, kurie po studijų baigimo darbuotųsi tos savivaldybės gydymo įstaigoje. Taip pat žadama „esminiai peržiūrėti medikų atlygio ir aprūpinimo darbo priemonėmis sistemą“. 

Tarp programinių nuostatų yra ir slaugos ir globos įstaigų jungimas, visų vaistų kompensavimas, pirkėjui sumokant skirtumą tarp pigiausio ir norimo įsigyti preparato.

Mažinant krūvį poliklinikoms ir kitoms gydymo įstaigoms, ketinama daugiau teisių suteikti farmacininkams – leisti atlikti smulkias medicinos paslaugas.

REKLAMA

Rengiantis galimos avarijos Astravo AE atveju krizei, siūloma įsteigti Nacionalinį radiacinės saugos centrą, nors tokio pobūdžio įstaiga šiuo metu jau egzistuojanti.

Darbo partija

Dėmesys ligų, ypač vėžio, prevencijai ir ankstyvai diagnostikai, jaunosios kartos sveikata, šeimos gydytojų kabinetų tinklas – tokie akcentai Darbo partijos programoje pristatomi kaip vieni pagrindinių.

Siekiant trumpinti eiles gydymo įstaigose „darbiečiai“ žada peržiūrėti ir optimizuoti jų tinklą, atsižvelgiant į būtinų medicininių paslaugų prieinamumą per „auksinę“ valandą, „žaliuosius koridorius“, egzistuojančius klasterius. 

Tarp pažadų – siekis mažinti vaistų kainas, PVM tarifą medikamentams ir medicinos priemonėms.

Mažinant hospitalizacijos skaičių, Viktoro Uspaskich vadovaujama partija žada plėsti telereabilitacijos paslaugas. Ketinama plėsti ir geriatriją, kurti gerontologinius kabinetus, senjorų dienos stacionarus. Taip pat bus siūloma sujungti globą su slauga, steigti (ar reorganizuoti senas) naujo tipo valstybines ilgalaikės stacionarios globos įstaigas su slaugos ligoninės funkcijomis.

Žadama įkurti nacionalinę Ekologijos tarybą, kurį būtų atsakinga už politikos formavimą ir kontrolę ekologijos srityje.

Partija taip pat ketina palaikyti ir kontroliuoti alternatyvios medicinos paslaugų teikimą bei darnų abiejų sistemų funkcionavimą.

REKLAMA

Priklausomybės ligomis sergančių asmenų iki 27 metų gydymas, reabilitacija, prevencija ir reintegracija į visuomenę, alternatyvių bausmių skyrimo ir įgyvendinimo sistema priklausomybės ligomis sergantiems asmenims – vieni nurodomų siekinių priklausomybių ligų srityje.

Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga

Jei bus išrinkta, Voldemaro Tomaševskio vadovaujama partija kitos kadencijos parlamente žada siekti didinti pirminės sveikatos priežiūros finansavimą, taip pat pasisakoma prieš ligoninių, ambulatorijų uždarymą mažesnėse vietovėse. 

Dar vienas partijos siekių – neįgaliesiems ir juos išlaikantiems asmenims, sergantiesiems lėtinėmis ligomis, tiems, kurių pajamos yra žemiau skurdo ribos, turėti galimybę atskaityti nuo pajamų išlaidas vaistams, jei per mėnesį jiems išleido daugiau kaip 30 eurų. 

„Tikslinga būtų ne tik investuoti į onkologinių ligų diagnozavimą, bet ir naujausios kartos vaistus, kokie tik yra prieinami pasaulio rinkose ir kurie nemokamai priklausytų kiekvienam sergančiajam. Tokių pačių sąlygų sieksime ir retas ligas turinčių asmenų terapijai ir gydymui“, – rašoma partijos programoje.

Taip pat žadama siekti didesnio finansavimo senyvo amžiaus asmenų gydymo specialistų – geriatrų įdarbinimui sveikatos priežiūros įstaigose.

REKLAMA

Partija žadama remti profilaktines programa, pagerinti sąlygas užsiimti sportu ne tik jo mėgėjams, bet ir visiems gyventojams, siūlys didinti fizinio lavinimo pamokų skaičių mokyklose. 

Laisvės partija

Į klientą orientuota sveikatos apsauga, prevencija ir pirminio sveikatos priežiūros lygmens paslaugų stiprinimas, dėmesys psichikos sveikatai ir šiuolaikinis požiūris į psichikos sveikatą, fizinio aktyvumo ir sveiko gyvenimo įpročių didinimas – šiuos aspektus kaip prioritetus įvardija Aušrinės Armonaitės į Seimo rinkimus vedama Laisvės partija.

„Šiuo metu tuštėjančias rajonų ligonines ir ten esančią infrastruktūrą bei personalą yra būtina perorientuoti teikti senatvės globos bei gerontologijos paslaugas“, – tokios partijos nuostatos apie galimą ligoninių tinklo pertvarką. 

Tarp kitų siekių – atšaukti pirmojo pigiausio kompensuojamojo vaisto tvarką, plėsti vaistinėse vykdomos farmacinės rūpybos paslaugų apimtis, kad būtų galima teikti vaistų dozavimo, suleidimo paslaugas, skiepyti ir kt.

E-sveikatos sistemą ketinama integruoti su paciento mobiliąja aplikacija, kurioje pacientas rastų visą aktualią informaciją susijusią su savo ligos istorija, galėtų užsisakyti vizito pas gydytoją laiką, įsigyti reikiamus vaistus internetu. 

REKLAMA

Žadama plėtoti ir telemedicinos paslaugos taip suteikiant galimybę gauti gydytojo konsultaciją net ir gyvenant nutolusiame rajone.

Liberalių pažiūrų partija ketina užtikrinti privačiam medicinos sektoriui veikti tomis pačiomis sąlygomis kaip ir valstybiniam, kad gautų apmokėjimus iš Valstybinės ligonių kasos. Taip pat – stiprinti privačių paslaugų teikėjų ir nevyriausybinio sektoriaus vaidmenį psichikos sveikatos priežiūros ir visuomenės sveikatos paslaugų sferoje.

Be kita ko, Laisvės partija siūlo kurti tokią medicinos sektoriaus darbuotojų apmokėjimo sistemą, kuri leistų gydytojams uždirbti tiesiogiai nuo aptarnaujamų pacientų (klientų) skaičiaus, tai medikams leistų užtikrinti orų atlyginimą.

Dar vienas išskirtų siekių – reikiamos teisės aktų korekcijas, kad Lietuvos medikai galėtų skirti pacientams kanapes ir jų produktus gydymo tikslais, o pacientai galėtų šias prekes įsigyti vaistinėse, kad kanapių produktus kurti galėtų ir Lietuvos gamintojai. 

Seimo rinkimai vyks spalio 11 d.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų