Seimas pakibo ant plauko – pirmalaikių rinkimų idėją palaiko ne tik opozicija, bet ir kai kurie valdantieji. Visuomenės atstovai taip pat pripažįsta, kad parlamentas nebegali dirbti. Tik politologai neabejoja, kad išrinktieji savęs nepaleis dėl jau koją pakišusios priežasties – už tai bus balsuojama slapta.
Už – ir valdantieji
Po praėjusį ketvirtadienį fiasko virtusios apkaltos, kai iš dviejų Konstituciją pažeidusių ir priesaiką sulaužiusių seimūnų atstatydintas tik Linas Karalius, o paliktas Aleksandras Sacharukas, dalis išrinktųjų nusprendė inicijuoti Seimo paleidimą. Opozicija vakar jau turėjo 48 seimūnų parašus prie siūlymų paleisti Seimą.
Įdomiausia, kad tam vakar pritarė trys valdantieji. Vienas jų liberalas Vytautas Grubliauskas tikino, kad jau pasirašė ir panašią, klaipėdiečių parengtą elektroninę peticiją nelaukdamas, 0 „kol pasikartos sausio 16–oji".
„Bent jau patį nutarimo projektą esu pasiryžęs pasirašyti. Ar nesulaukiau sankcijų? Diktatas man būtų nepriimtinas bet kuriuo aspektu. Barti negavau", – šyptelėjo V.Grubliauskas.
Liberalų vadas susisiekimo ministras Eligijus Masiulis, nors ir tvirtino neskubėsiantis dėti parašo, Seimo paleidimo idėjos neatmeta.
„Priešlaikiniai rinkimai gali būti viena iš išeičių. Bet norint tą tikslą realizuoti, kad jie nebūtų tik politinės reklamos vardan, turėtų įvykti visų partijų vadovų susitikimas", – sakė jis.
Darbininkas Vytautas Gapšys tvirtino, kad Seimo likimas bus sprendžiamas dar šią savaitę arba kitos pradžioje vyksiančiame plenariniame posėdyje.
„Labai norėjo pasirašyti ir keletas konservatorių, bet jų frakcijos sprendimas gana kategoriškas. Jie supranta, kad rinkėjai gali išmesti visus, ne tik pasirašiusiuosius. Motyvai – kad apkaltos procesas taip baigėsi, nors buvo dar apie 60 asmenų, taip pat balsavusių už kitus, manome, kad pasitikėjimą reikia pasitikrinti visam Seimui", – priminė V.Gapšys.
Politika nusivylė
Visuomenės atstovai skirtingai vertina šią idėją. Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininko pavaduotojas Algirdas Kvedaravičius pritarė Seimo paleidimui, nes šis tapo neįgalus.
„Vedame derybas su bet kokia valdžia, bet profesinių sąjungų kantrybė irgi nėra beribė. Tad viską padarytumėme, kad rinkimai vyktų vasarį ir į Seimą nebeateitų cirkininkai. Mes už priešlaikinius rinkimus, nes tai, kas vyksta dabar Seime, baisu", – sakė jis.
Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius pripažino, kad Seimas su problemomis sunkiai susidoroja.
„Deja, Seimo nariai per menkai vykdo ir Švietimo ir mokslo ministerijos parlamentinę kontrolę, todėl ministras ir diktuoja savo politiką. Aišku, jei būtų paleistas Seimas, atėjus kitam ministrui, nežinau, ar kas nors pasikeistų, nes jau įsitikinome, kad partinė priklausomybė įtakos neturi. Mano, kaip piliečio, nuomone, ir Seime pasikeistų tik pavardės", – nusivylimo politikais neslėpė A.Jurgelevičius.
Kalbos dėl reklamos
Algis KRUPAVIČIUS – politologas:
Be abejo, demokratinėse valstybėse nauji rinkimai padidina parlamento teisėtumą, rinkėjai suteikia jai naują pasitikėjimą. Kita vertus, nauja išrinkta institucija gali tą pasitikėjimą greitai vėl prarasti. Bet kol kas surengti priešlaikinius rinkimus yra iš utopijos srities. Nes sunkiai įmanoma, kad dauguma balsuotų už tai, nes valdančiosios partijos turi menkas galimybes būti perrinktos. Valdančiųjų pasvarstymai, kad jie pritaria idėjai, yra tik viešieji ryšiai. Elgesys nėra sąžiningas, nes balsavimas būtų slaptas, tad nebūtų galima patikrinti, ar pareiškimai sutampa su veiksmais. Vienintelė aplinkybė, kuri galėtų paskatinti priešlaikinius rinkimus, – jei žlugtų biudžeto tvirtinimas. O tai nėra visiškai neįtikėtinas scenarijus.
Ignas JAČAUSKAS