Dar šiandien Lietuvos gyventojai iškviesti ugniagesius gelbėtojus gali paskambinę senuoju numeriu 011 ir jie bus nukreipti per BPC. O jau penktadienį paskambinę šiuo numeriu išgirs tik žinutę, kad reikia patiems surinkti numerį 112.
Penktadienį – spalio 1-ąją baigiasi ne vienerius metus trukęs procesas, kurio metu tarnybos palaipsniui atsisakė net devynių skirtingų senų pagalbos tarnybų numerių. Juos lietuviai naudojo dešimtmečius.
„Na, 03 dar naudojausi anksčiau, o šiaip neprisiėjo.“
„Prieš tai 003 medicinos. O taip daugiau nežinau.“
„Buvo tie 003, 03, paskui 02. Visokių čia jų buvo. 04.“
„03, 02, 01 anksčiau dar buvo.“
Ir pasirodo, lietuviai tokius numerius naudoja iki šiol.
„Maždaug 15 proc. iš visų skubiosios pagalbos prašymų Lietuvoje vis dar skambina šiais trumpaisiais numeriais. Aš suprantu, kad gal dalis jų tiesiog yra savo mobiliuosiuose telefonuose išsaugoję tuos numerius ir mano, kad tais numeriais skambindami jie prisiskambina tiesiai ar policijai, ar ugniagesiams, medikams. Bet taip nėra“, – sako bendrojo pagalbos centro vadovas Audrius Čiuplys.
Ir skambinant 01, ir 02, ir 03 – pastaraisiais metais lietuviams atsiliepdavo dispečeriai.
BPC Vilniaus skyriuje plušantys darbuotojai kiekvieną dieną sulaukia kelių tūkstančių skambučių: ne mažiau kaip tris tūkstančius, kartais tris su puse, keturis tūkstančius. Ir bent keli šimtai iš tų skambučių atkeliauja iš senųjų pagalbos numerių.
Per paskutinius pusę metų į BPC buvo nukreipti net 170 tūkst. skambučių iš senų pagalbos numerių. Penktadienį nukreipimas išjungiamas, o dar po pusmečio senieji numeriai iš viso paskęs tyloje.
„Pagaliau baigiamas projektas ir yra vienas numeris, vienas visiems: dideliems ir mažiems, vaikui – pirmos klasės mokiniui, ir suaugusiam, ir pensininkui. Nereikės aiškinti, įrodinėti kokie yra skubios pagalbos numeriai“, – teigia Vilniaus apskr. VPK viršininkas Saulius Gagas.
„Pats numeris 112, jis yra nemokamas, jis veikia ir be SIM kortelės, tai reiškia, kad jei net nėra telefone kažkokios paslaugos, nėra galimybės skambinti kitu, tai 112 vienintelis, kuriuo galima skambinti iš mobilaus telefono. Skambinant šiuo numeriu gaunami iš ryšio operatoriaus vietos nustatymo duomenys“, – aiškina bendrojo pagalbos centro vadovas Audrius Čiuplys.
Svarbu ir tai, kad numeriu 112 galima prisiskambinti net kai dėl gausybės skambučių užlūžta telefono linijos.
„Žmonės greičiau galės mus prisikviesti, kaip ir vyksta kiekvieną dieną. Ir tai yra labai svarbu“, – tikina Vilniaus Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Vidas Kerševičius.
O ką galvoja žmonės?
„Kitą sykį gal ir gerai, kad viskas vienu, kitą sykį tai ilgiau užtrunka, kol išsiaiškini ten, jeigu ką.“ 0045
„Policijos galėjo palikt. – Sakot, greičiau išsikviesti buvo galima? – Taip. O dabar per tą tenai, tai žinot…“
Visgi, dauguma lietuvių sako prie numerio 112 jau pripratę.
O medikai primena, kad nuo pernai veikia ir konsultacijoms skirtas greitosios pagalbos numeris 113 – jis lieka.
„Telefonu 113 gali skambinti piliečiai, jie iš karto bus sujungiami su mūsų dispečerinėmis visoje Lietuvoje. Tai ne skubiosios pagalbos iškvietimas, tai galima konsultuotis dėl tam tikrų dalykų, jei žmogus nežino ką daryti“, – sako greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Zdislavas Skvarciany.
Lieka ir policijos konsultacinis numeris 8 700 60000 – juo galima pasitarti su policijos pareigūnais arba kreiptis į juos per e-policiją.