Ekonomikos ir Inovacijų ministerija aiškina, kad pagal dabartinę tvarką nuomos kompensaciją gali gauti prekybininkai, o tie kas yra ir prekybininkas ir gamintojas jau nebe. Verslininkai skundžiasi dėl tokios tvarkos prarasiantys tūkstančius eurų. Paramą verslui dalijanti ,,Invega“ pripažįsta – situacija paradoksali.
Natūralią lietuvišką kosmetiką – kremus, šampūnus, veido pudras, lūpdažius gaminanti įmonė atsidūrė aklavietėje. Per karantiną septynios šios įmonės parduotuvės užvėrė duris, apie 20 darbuotojų išėjo į prastovas, sustojo ir gamyba. Nepaisant to, per koronaviruso pandemiją uždarius parduotuves, įmonei mokėti patalpų nuomą vis tiek reikėjo.
„Su dauguma mes susitarėme netgi 50 procentų nuolaidas, su kai kuriais tiesiog mes sutarėme fiksuotą minimalų mokestį per mėnesį. Bet tada po kažkurio laiko valstybė paskelbė, jeigu nuomotojas taikytų 30 procentų nuolaidą, tai valstybė duotų dar 50 procentų nuolaidos iš savęs. Ir tada nuomininkui, kaip mums, tektų tiktai 20 procentų padengti iš savo kišenės. Kas yra fantastika, valio!“, – sako ,,Uoga Uoga“ vadovė Jelena Sokolovska.
Apsidžiaugusi valstybės ištiesta pagalbos ranka, įmonė sutiko su nuomotojų siūlomomis sąlygomis, kuomet nuomai yra taikoma 30 procentų nuolaida. O valstybė tuomet suteikia nuomos kompensaciją, kuri siekia 50 procentų vasario mėnesio sąskaitos už nuomą. Tokia parama mokama už visą karantino laikotarpį ir du mėnesius po jo.
Tiesa, pasibaigus karantinui, įmonė pateikė paraišką ,,Invegai“ norėdama gauti žadėtą kompensaciją, tačiau atsakymas verslininkus apstulbino.
„Pasirodo, kadangi mes esame gamintojas, o ne prekybininkas, mes negalime gauti šitos subsidijos. Ten tiesiog yra kodai, mes esame gamintojas kaip pagrindinė veikla“, – pasakoja J. Sokolovska.
Nors verslininkių parduotuvės niekuo nesiskiria nuo kitų parduotuvių, tik jos parduoda savo gamybos, o ne atvežtines prekes ir šis verslas patenka į labiausiai nuo koronaviruso nukentėjusių įmonių sąrašą, jiems subsidija nepriklauso, mat pagal popierius įmonė užsiima gamyba. Pasak, paramą verslui dalijančios ,,Invegos“, tokių įmonių, kurios dėl formalumų lieka be subsidijos nuomai, yra ir daugiau. O vidutinis nuomos kompensacijos dydis per visą karantino laikotarpį ir du mėnesius po jo siekia apie 8500 eurų.
„Gaunasi tokia paradoksali situacija, kad Vyriausybė gamybos kaip ir neuždraudė, nes pardavimų kanalų yra įvairių, ne tik per parduotuvę, bet ir internetinę prekybą, užsakymai užsienyje. Tie dalykai nebuvo ribojami, buvo atskirų įmonių ir sektorių, tie pardavimai nestojo“, – teigia INVEGA projektų vadovas Ignas Paukštys.
Aklavietėje atsidūrusios verslininkės nuogąstauja, kad dėl nekompensuotos nuomos jos neteks apie 10 tūkstančių eurų. Tuo tarpu Ekonomikos ir Inovacijų ministerija pripažįsta, kad tokius individualius atvejus teks peržiūrėti atidžiau. Ar įmonei priklausys kompensacija, kol kas lieka neaišku.
„Iš esmės priemonę buvo stengiamasi daryti maksimaliai automatizuotą, kai mes automatizuojame, tam tikri individualūs atvejai nepatenka. Tai individualius atvejus mes rankiniu būdu, atskirai stengiamės išnagrinėti“, – kalbėjo viceministrė Jekaterina Rojaka.
Paramą verslui dalijanti ,,Invega“ jau kreipėsi į Ekonomikos ir Inovacijų ministeriją su pasiūlymais, kaip būtų galima patobulinti dabartinę tvarką, kad ir gamyba užsiimančios įmonės gautų kompensaciją.
„Reaguodami į skundus mes matome ir siunčiame signalus, jei dabartinė tvarka sudaro galimai paradoksalius apribojimus“, – sako I. Paukštys.
„Ar reikės keisti dėl to nutarimą, nes šita konkreti priemonė buvo patvirtinta Vyriausybėje… Jei mums teisininkai pasakys, kad reikia kreiptis į Vyriausybę, mes į ją ir kreipsimės“, – pasakoja J. Rojaka.
Paraiškas nuomos kompensacijai gauti smulkus ir vidutinis verslas gali teikti iki 2020 metų gruodžio pirmos dienos.Jau yra finansuotos 843 nuomos kompensacijų paraiškos, atmestos – 434. Vyriausybė nuomos kompensavimui iš viso skyrė 100 milijonų eurų.