• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo lapkričio 1-osios interneto piratams bus uždėtas dar vienas apynasris – Lietuvoje įsikūrę bankai ir mokėjimų platformos nebegalės leisti naudotis jų paslaugomis nelegalų turinį platinantiems puslapiams. Nors vieni džiaugiasi, kad tai leis efektyviau kovoti tiek prieš piratinį turinį skleidžiančius, tiek jį vartojančius asmenis, kiti tikina, kad nauja kovos priemonė realios naudos neduos.

Nuo lapkričio 1-osios interneto piratams bus uždėtas dar vienas apynasris – Lietuvoje įsikūrę bankai ir mokėjimų platformos nebegalės leisti naudotis jų paslaugomis nelegalų turinį platinantiems puslapiams. Nors vieni džiaugiasi, kad tai leis efektyviau kovoti tiek prieš piratinį turinį skleidžiančius, tiek jį vartojančius asmenis, kiti tikina, kad nauja kovos priemonė realios naudos neduos.

REKLAMA

Nuo pirmadienio įsigalioja Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pakeitimai, kuriais Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) nurodymu, šalies finansų įstaigoms bus nutraukiami mokėjimai ar kitos finansinės operacijos neteisėto autorinio turinio internete platintojams.

Tai reiškia, kad piratinių puslapių vartotojai nebegalės už nelegalų turinį atsiskaityti naudodamiesi Lietuvoje veikiančiais bankais ar atsiskaitymo platformomis. Pasak pakeitimų iniciatorių, naujoji pataisa padės keisti klaidinantį vogto turinio platformų patikimumo įvaizdį, o Lietuvos vartotojams atskirti, kuris turinys piratinis.

REKLAMA
REKLAMA

Manoma, kad neretai galimybė atsiskaityti legaliais būdais klaidindavo vartotojus ir šie galvodavo, kad įsigyja legalų turinį, kai iš tikrųjų mokėdavo piratiniam puslapiui.

REKLAMA

Sveikina pokyčius

Pokyčiais džiaugiasi legalaus turinio aljanso „Baltas“ nariai. Kompanijos „INIT“ televizijos ir interneto produkto vystymo vadovė Daiva Borkertaitė teigė, kad piratavimo mastai Lietuvoje yra vieni didžiausių Europoje.

„Tiek turinio teikėjai, tiek legalūs turinio transliuotojai patiria finansinę žalą bei tampa nekonkurencingi prieš nemokamas piratines platformas“, – teigė D. Borkertaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji sveikino naujas įstatymo pataisas, kurios, anot jos, leis efektyviau bei greičiau kovoti prieš piratinio turinio teikėjus bei jų vartotojus.

„Tačiau tai tik vienas žingsnis, siekiant efektyviai pažaboti vogto turinio verslus. Tenka apgailestauti, kad net didžiausios interneto platformos pro pirštus žiūri į piratinio turinio skleidimą savo aplinkoje. Todėl turime įtikinti informacinės paieškos sistemą „Google“, prisidėti draudžiant arba žemiau indeksuojant nelegalaus turinio paieškos rezultatą populiariausioje paieškos sistemoje“, – tvirtino D. Borkertaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Festivalio „Nepatogus kinas“ vadovas Gediminas Andriukaitis teigė, kad neretai piratinio turinio svetainių įvaizdis niekuo nesiskiria nuo įprastų legalaus turinio svetainių. Pasak jo, pakeitimai leis neklaidinti Lietuvos vartotojų, kad perkant piratinį turinį, jie nieko blogo nedaro.

„Žinoma, dar efektyviau būtų apskritai mažinti vartotojams galimybę tyčia ar netikėtai papulti į tokias svetaines per paieškos sistemas“, – teigė G. Akelaitis.

REKLAMA

„PayPal“ neleis atsiskaityti už piratinį turinį

Šį rugsėjį atsiskaitymų platforma „PayPal“ paskelbė, kad panaikina galimybę atsiskaityti už nelegalų turinį. LRTK kreipėsi į „PayPal“ prašydama nebesuteikti atsiskaitymo galimybės už tokį turinį visose komisijos blokuotose svetainėse.

„Nors minėtas įstatymas bus taikomas tik Lietuvoje veikiančioms įmonėms, labai svarbu apie pažeidimus informuoti ir užsienio paslaugų teikėjus. Šiuo atveju, tai sveikinantis geranoriškas finansų įstaigos pavyzdys, leidžiantis efektyviai nutraukti neteisėtą veiklą bei veiksmingai apginti autorių teises interneto svetainėse“, – tvirtina komisijos atstovai.

REKLAMA

Geras instrumentas, kuris neduos naudos?

Intelektinės nuosavybės apsaugos centro (INAC) vadovas Vytas Simanavičius taip pat sveikino įsigaliojančius įstatymo pakeitimus, tačiau pripažino, kad didelio pokyčio kovoje su interneto piratais tai nepadarys.

„Įstatymas yra labai gerai, kad turėsime kažkokį įrankį. Tačiau praktiškai jis mažai įtakos turės. <...> Tiek 99 proc. pačių puslapių yra užsienyje, tiek ir atsiskaitymo bei mokėjimo tarpininkai yra užsienio. <...> Piratai labai daug prisitaiko“, – teigė V. Simanavičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, kai prieš penkerius metus prasidėjo didesnis spaudimas iš valstybės institucijų, nelegaliu turiniu disponuojančių tinklapių savininkai perkėlė serverius į užsienį, ėmė slėpti domeno savininko duomenis.

„Jei imtis kažkokių teisinių veiksmų, tai klausimas, kokios šalies jurisdikcijoje“, – sakė INAC vadovas.

V. Simanavičius pateikė pavyzdį – pasiimamas indiškas domenas, puslapis registruojamas JAV, o serveriai – Rumunijoje, puslapio savininkais nurodoma rusiška kompanija.

REKLAMA

„Kurios šalies jurisdikcija, kad kažką būtų galima daryti? Tas pats torrent.lt. Domenas Lietuvos, serveriai Švedijoje, informacija užslėpta. Jeigu perkame taškus ar tą vadinamą „VIP“ statusą, atsiskaitoma per „PayPal“ ar bankine kortele ir nėra galimybės identifikuoti tų asmenų“, – pasakojo pašnekovas.

INAC vadovas taip pat pabrėžė, kad piratiniai tinklapiai yra surezgę tokią schemą, kad vartotojas moka ne už filmo peržiūrą, o už hostingo paslaugą, tad ir atsiskaitymo bendrovės nežino, kad naudojantis jų paslaugomis buvo nupirktas piratinis turinys.

REKLAMA

„PayPal“ nemato, kad už filmus atsiskaitymai eina, jie mato, kad už hostingą. Tai kiekvienu atveju reikėtų tikrinti kiekvieną tinklalapį“, – aiškino V. Simanavičius.

Pašnekovo teigimu, nuo lapkričio 1-osios įsigaliosiančios įstatymo pataisos gali sumažinti iki 25 proc. piratinių pinigų srautų.

„Čia pačiomis optimistiškiausiomis prognozėmis. Realiai, jei pasižiūrėtume, Lietuvos mokėjimo tarpininkų praktiškai nėra pas piratus“, – pripažino V. Simanavičius.

Naujienų portalas tv3.lt jau yra rašęs, kad viena populiariausių nelegalaus turinio svetainių filmai.in bent keletą mėnesių rinko savo vartotojų bankinių kortelių duomenis. Nors teisėsauga tikina, kad duomenų, kad interneto piratai būtų išvilioję pinigus nėra, yra tikimybė, kad norėdami nelegaliai pažiūrėti filmą, jūs piratams suteikėte visus priėjimus prie savo banko sąskaitos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų