Į Lietuvą atvykus daugiau nei 80-čiai lietuvių kilmės ukrainiečių, pusė jų jau apsigyveno šalies savivaldybėse.
Kaip BNS sakė Ruklos Pabėgėlių priėmimo centro direktorius Algimantas Mikulėnas, šiuo metu iš 62 centre esančių pabėgėlių 44 yra atvykę iš karo nuniokotos rytų Ukrainos, dalis jų - Lietuvos piliečiai.
„Dalis jų išvažiavo į Vilnių, vieni planuoja išvažiuoti į šeimą į Klaipėdą (...), kažkur pusė, taip. Dauguma yra šeimos: Klaipėda, Vilnius, Kaunas, viena šeima į Kaišiadoris išsikraustė, kita šeima planuoja Kauno rajone, arealas platus“, - sakė A.Mikulėnas.
Anot jo, prieš Naujuosius centre ėmė lankytis ir Lietuvos darbo biržos atstovai: jie į centrą atvyksta dukart per savaitę, siūlo įvairius profesinius kursus, jais susidomėjo ir į Lietuvą gruodį iš Graikijos perkeltos irakiečių šeimos galva.
„Atvykusiam irakiečiui siūlo - jis lyg ir nori kirpėju būti, vienas afganas pareiškė, kad nori padėti jam lankyti kursus picų kepėjų“, - sakė centro vadovas.
A.Mikulėno teigimu, šiuo metu centras gali priimti iki 150 žmonių.
Pabėgėliais savivaldybėse rūpinasi „Caritas“ arba Raudonasis kryžius - anot A.Mikulėno, nemaža dalis iš Ukrainos atvykusių lietuvių kilmės asmenų turi čia giminių, draugų, tad jiems integruotis lengviau, nei irakiečiams, afganistaniečiams ar kitų tautybių pabėgėliams.
Kaip penktadienį informavo Kauno rajono savivaldybė, šeima iš Donecko - Marija Prosevičiūtė, jos vyras Pavlo Pavlosiukas su dukra Sofija jau sausio pradžioje įsikūrė savivaldybės socialiniame būste Voškoniuose. Donecke moteris dirbo rusų kalbos ir literatūros mokytoja, o jos vyras užsiėmė kūryba, grojo pianinu.
M.Prosevičiūtės senelis ir tėvas gyveno Kaune.
Anot savivaldybės, M.Prosevičiūtė ir P.Pavlosiukas šiuo metu intensyviai ieško darbo ir kol kas gyvena iš 418 eurų pašalpos. Vietos bendruomenė jiems padovanojo vaikišką lovytę, televizorių, sofą ir keletą kitų daiktų.
Vyriausybė apgyvendinti Lietuvoje nuo karo kenčiančius lietuvių kilmės ukrainiečius ir Lietuvos piliečius su jų šeimomis iš Donecko ir Luhansko sričių bei Rusijos aneksuoto Krymo nusprendė liepos pabaigoje. Iš viso Ukrainoje yra apie 10 tūkst. lietuvių kilmės asmenų. Oficialiai registruotų Lietuvos piliečių yra apie 1,5 tūkstančio.
Krymas nuo 2014-ųjų kovo yra aneksuotas Rusijos. Rytų Ukrainoje, Donecko ir Luhansko srityse, taip pat nuo pernai vyksta karas tarp vyriausybinių pajėgų ir Rusijos remiamų separatistų.
Lietuva taip pat įsipareigojo per dvejus metus priimti 1105 asmenis, kurie bėga nuo smurto Sirijoje, Irake ir Eritrėjoje. Pabėgėliai perkeliami iš Italijos ir Graikijos, kurios susidūrė su didžiausiu migrantų antplūdžiu.
Pirmoji šeima - tėvas, mama ir du vaikai - pagal šį ES susitarimą į Lietuvą atvyko gruodžio viduryje. Dviejų mažamečių vaikų tėvas mokėsi aukštesniojoje vadybos mokykloje, turi vadybos, statybų darbo patirties, motina niekur nėra dirbusi.