Mūsų kiemuose atsiranda vis daugiau įvairiaspalvių konteinerių. Vieni galvoja, ką į juos meta, kiti vis dar meta savo šiukšles kur papuola. Tačiau net ir tas, kuris sąžiningai neša iš namų buitines atliekas keliuose maišeliuose, nuleidžia rankas pamatęs, kad visos dėžės buvo suverstos į vieną talpą.
Komunalinių atliekų rūšiavimo ir surinkimo tradicijos Lietuvoje dar tik kuriasi, todėl ne tik mes, bet ir šių atliekų tvarkytojai suka galvas, kaip susidoroti su kalnais maisto ir kitų atliekų, kurios nuolat kažkaip savaime dauginasi mūsų namuose.
Lietuvos komunalininkų ir atliekų tvarkytojų asociacijos direktorės Ramintos Radavičienės teigimu, mums dar trūksta patirties. ,,Deja nukopijuoti nedaug ką galime, nes esame savita valstybė ir turime kurti sistemą savaip”, - sakė ji kalbėdama apie komunalinių atliekų rūšiavimą ir išrūšiuotų atliekų surinkimą bei tvarkymą mūsų šalyje.
Kalbėdama Druskininkuose vykstančioje konferencijoje, kurioje dalyvauja atliekų surinkejai ir tvarkytojai iš visos Lietuvos, ji sakė, kad jau seniai reikėjo sąvartyno mokesčio. ,,Sąvartyno mokestis galėjo būti įvestas seniai, ir ekonominiais svertais paremti sprendimai būtų atsakingesni“, - teigė ji.
Pasak R. Radavičienės, Lietuva ne išimtis, nežinanti kaip geriau susidoroti su buitinėmis atliekomis - diskusijos, kaip turėtų funkcionuoti komunalinių atliekų tvarkymo sistema, vyksta visoje Europoje. O Lietuvoje to galėtų imtis ir ir savivaldybių įmonės, ir privačios, ,,bet visoms turėtų būti (taikomos) vienodos žaidimo taiskyklės“. ,,Užduotys ir reikalavimai turi būti tie patys, bet (įmonės) turi veikti efektyviau“, - kad gyventojams būtų naudingiau“.
Anot R. Radavičienės, visuomenei tas pats, ,,ar bus biodžiovinimas, ar kompostavimas, ar biodujų gamyba – jam svarbu, kas yra jo kieme.“ ,,Atliekų tvarkytojas kuris paima jas nuo namų, taip pat turi rūšiuoti atliekas ir jų nesumaišyti“, - sakė ji. Pašnekovė pridūrė, kad reikia atsisakyti apmokėjimo už komunalines atliekas pagal atvežtą svorį, nes tai neskatina vežti į sąvartynus kuo mažiau aliekų. ,,Reikia, kad suinteresuotas turėti kuo mažiau atliekų būtų tiek turėtojas, tiek tvarkytojas“, - sakė jis. Pasak R. Radavičienės, savivaldybės jau svarsto apie galimybę atskirai vežti maisto atliekas, atskirai kitas, todėl iš valstybės ,,reikia tik kvalifikuoto savalaikio savivaldybių veiksmų koordinavimo“, - siūlė ji.
Pasak R. Radavičienės, kol kas galima teigti, kad pradėjus rūšiuoti komunalines atliekas niekas nesufriuvo. ,,2013 metais sistema lėtai, bet juda į priekį, statant vis daugiau konteinerių išrūšiuotų atliekų kiekis didėja”, - teigė ji.