• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pernai Lietuvoje mirė apie 40 tūkst. gyventojų. Likusiems gyviems teko ne tik iškęsti skausmą, bet ir imtis velionio laidojimo. Kaip žinoma, viskas kainuoja, o dėl infliacijos pabrango ir su laidotuvėmis susijusios paslaugos. Ne visi yra susitaupę joms pinigų, tad svarbu žinoti, kiek jų galima tikėtis gauti įvairiomis išmokomis.

Pernai Lietuvoje mirė apie 40 tūkst. gyventojų. Likusiems gyviems teko ne tik iškęsti skausmą, bet ir imtis velionio laidojimo. Kaip žinoma, viskas kainuoja, o dėl infliacijos pabrango ir su laidotuvėmis susijusios paslaugos. Ne visi yra susitaupę joms pinigų, tad svarbu žinoti, kiek jų galima tikėtis gauti įvairiomis išmokomis.

REKLAMA

Paprastai mirus artimam žmogui galima tikėtis didesnės ar mažesnės paramos iš darbovietės, kurioje dirbate. Daugelis jų yra pasitvirtinusios vidinę tvarką, pagal kurią darbuotojui skiriama numatyta pinigų suma mirus artimam giminaičiui.

Dažniausiai tokia parama skiriama iš karto, tereikia už personalo reikalus atsakingam kolegai pateikti paprastą prašymą ir pridėti mirusio žmogaus mirties liudijimą.

Įvairias vienkartines ar periodines išmokas mirties atveju skiria ir valstybės institucijos – savivaldybės administracija, „Sodra“ ar kt. Apie tai primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

REKLAMA
REKLAMA

Laidojimo pašalpa

Vienkartinę laidojimo pašalpą sudaro 8 bazinės socialinės išmokos. Nuo metų pradžios bazinė socialinė išmoka pakilo 3 eurais iki 49 eurų. Dėl to vienkartinė laidojimo pašalpa nuo metų pradžios yra 392 eurai (8x49).

REKLAMA

Norėdamas ją gauti velionį laidojantis asmuo turėtų kreiptis į savivaldybės administraciją pagal savo deklaruotą gyvenamąją vietą arba ten, kur savo gyvenamąją vietą buvo deklaravęs mirusysis.

Jeigu mirusiojo gyvenamoji vieta nebuvo deklaruota – pagal paskutinę buvusią jo gyvenamąją vietą.

Dėl šios vienkartinės pašalpos faktiškai mirusįjį palaidojęs asmuo – tiek fizinis, tiek juridinis, kuris organizuoja laidotuves – turi kreiptis per 12 mėnesių nuo teisės į laidojimo pašalpą atsiradimo dienos.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl laidojimo pašalpos galima kreiptis ir elektroniniu būdu spis.lt.

Parama mirusiam užsienyje parvežti

Teisę į paramą palaikams parvežti turi asmenys, kurie su mirusiu asmeniu mirties dieną buvo bendrai gyvenantys asmenys arba jo artimieji giminaičiai, jų nesant, asmenys, susiję su mirusiu asmeniu giminystės ryšiais (šoninė giminystės linija) arba svainystės santykiais tarp vieno sutuoktinio ir antro sutuoktinio giminaičių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Palaikų parvežimą organizavęs asmuo gali gauti paramą palaikams parvežti, jei jo vidutinės pajamos arba vienam asmeniui, jeigu jis yra vienas iš bendrai gyvenančių asmenų, tenkančios vidutinės pajamos neviršija 471 euro.

Parama skiriama faktinėms palaikų parvežimo išlaidoms padegti ir neturi viršyti 2646 eurų. Dėl paramos reikia kreiptis ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo teisės į šią paramą atsiradimo dienos.

REKLAMA

Kreiptis šios paramos reikėtų į savo arba mirusiojo paskutinės deklaruotos gyvenamosios vietos savivaldybę. Jeigu mirusiojo gyvenamoji vieta nebuvo deklaruota – pagal paskutinę buvusią gyvenamąją vietą.

Našlių pensija

Mirusiojo sutuoktinis gali gauti našlio ar našlės pensiją, kurios bazinis dydis 2023 m. padidėjo 2,89 euro ir dabar siekia 34,89 euro.

Ši pensija skiriama, jei asmuo mirties dieną buvo įgijęs teisę gauti netekto darbingumo ar senatvės pensiją arba gavo vieną iš šių pensijų, arba buvo įgijęs minimalųjį stažą atitinkamos rūšies pensijai gauti.

REKLAMA

Norintys gauti našlių pensiją, turi atitikti bent vieną iš žemiau nurodytų sąlygų:

  • būti sulaukęs senatvės pensijos amžiaus;
  • sutuoktinio mirties dieną arba per 5 metus po sutuoktinio ar sutuoktinės mirties tapęs nedarbingu ar iš dalies darbingu;
  • būti pripažintu nedarbingu ar iš dalies darbingu tuo metu, kai slaugė namuose mirusiojo vaikus ar įvaikius iki 18 metų, pripažintus neįgaliaisiais, taip pat mirusiojo vaikus ar įvaikius, kuriems buvo nustatytas 75–100 proc. netektas darbingumas iki 18 metų.

Našlių pensija mokama kiekvieną mėnesį iki gyvos galvos, iki dar kartą susituokiant arba iki netekto darbingumo pabaigos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Našliai, neturėję su mirusiuoju bendrų vaikų, įgyja teisę gauti našlių pensiją, jei nuo santuokos įregistravimo iki sutuoktinio mirties dienos praėjo nemažiau kaip 1 metai.

Našliai ar našlės, kurie neturi teisės gauti našlių pensijos, gali pretenduoti gauti vienišo asmens išmoką.

Norintiems gauti našlių pensiją reikia kreiptis į „Sodrą“. Ji taip pat išmoka ir vieną pensiją po mirusiojo pensininko mirties.

REKLAMA

Našlaičių pensija

Mirus vienam arba abiem tėvams (įtėviams), tapus našlaičiu ar našlaite, galima kreiptis dėl našlaičių pensijos, jei asmuo mirties dieną buvo įgijęs teisę gauti netekto darbingumo (invalidumo) pensiją ar senatvės pensiją arba gavo vieną iš šių pensijų, arba buvo įgijęs minimalųjį stažą atitinkamai pensijai.

Kas mėnesį mokama našlaičių pensija priklauso vaikams iki 18 m., vyresniems, jeigu mokosi arba studijuoja, bet ne ilgiau nei iki 24 m., taip pat vyresniems, jeigu jie buvo pripažinti nedarbingais ar iš dalies darbingais iki 24 m.

REKLAMA

Taip pat tie, kurie dėl ligos ar traumos, atsiradusios iki 24 m., padarinių nedarbingais ar iš dalies darbingais  pripažinti po 24 metų sukakties dienos, tačiau ne vėliau kaip iki 26 m., ir visą laiką nuo pripažinimo neįgaliaisiais išlieka nedarbingi ar iš dalies darbingi.

Našlaičių pensija siekia 50 proc. mirusiojo netekto darbingumo ar senatvės pensijos dydžio, mokama kas mėnesį. 

Jeigu našlaičių pensijos skiriamos dviem ir daugiau vaikų (įvaikių), 100 proc. mirusiojo netekto darbingumo ar senatvės pensijos dydžio suma padalijama lygiomis dalimis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kreiptis našlaičių pensijos reikia į „Sodrą“.

Šalpos našlaičių pensija

Kas mėnesį mokama šalpos našlaičių pensija gali būti skirta mirusiojo vaikams iki 18 m., vyresniems, jeigu mokosi arba studijuoja, iki studijų pabaigos, bet ne ilgiau nei sukaks 24 m.

Taip pat vyresniems, jeigu jie buvo pripažinti nedarbingais ar iš dalies darbingais iki 24 m., taip pat tie, kurie dėl ligos ar traumos, atsiradusios iki 24 m., padarinių nedarbingais ar iš dalies darbingais pripažinti po 24 m. sukakties dienos, tačiau ne vėliau kaip iki 26 m., ir visą laiką nuo pripažinimo neįgaliaisiais išlieka nedarbingi ar iš dalies darbingi.

REKLAMA

Asmeniui, turinčiam teisę gauti šalpos našlaičių pensiją, ši pensija skiriama ir mokama, nors šis asmuo turi teisę gauti socialinio draudimo netekto darbingumo (invalidumo) pensiją, socialinio draudimo senatvės pensiją, socialinio draudimo senatvės pensiją neįgaliajam, socialinio draudimo našlaičių pensiją, valstybinę našlaičių pensiją už mirusį kitą iš tėvų (įtėvių) ar vienišo asmens išmoką.

Jei teisę gauti šią pensiją turi ne daugiau nei 3 vaikai, kiekvienam jų skiriama 92 eurai. Kai šalpos pensija turi teisę gauti 4 ir daugiau vaikų – 276 eurų skiriama lygiomis dalimis.

REKLAMA

Kreiptis dėl šių išmokų reikėtų į „Sodrą“.

Vienkartinė draudimo išmoka apdraustajam mirus

Apdraustajam mirus dėl nelaimingo atsitikimo darbe ar ūmios profesinės ligos, mirusiojo šeimai išmokama vienkartinė draudimo išmoka.

Ši išmoka skiriama apdraustojo tėvams ar įtėviams, sutuoktiniui, nepilnamečiams vaikams ar įvaikiams, vyresniems vaikams ar įvaikiams, jei šie mokosi ar studijuoja iki 24 m., ir pilnamečiams vaikams ar įvaikiams, jei jie buvo pripažinti neįgaliais iki 18 m.

REKLAMA
REKLAMA

Vienkartinė draudimo išmoka lygi 46,55 vidutinio šalies darbo užmokesčio, galiojusio apdraustojo mirties mėnesį. Ji padalijama visiems turintiems teisę ją gauti asmenims lygiomis dalimis. Jei gavėjas yra vienas asmuo, jam išmokama viso dydžio vienkartinė draudimo išmoka.

Šiuo metu vidutinis darbo užmokestis yra beveik 1800 eurų. Taigi vienkartinė išmoka apdraustajam mirus būtų 83790 eurų.

Dėl vienkartinės draudimo išmokos apdraustajam mirus į „Sodrą“ reikia kreiptis ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo įvykio (mirties dėl nelaimingo atsitikimo darbe, pakeliui į darbą ar iš darbo, arba ūmios profesinės ligos)  pripažinimo draudžiamuoju įvykiu dienos.

Periodinė draudimo išmoka apdraustajam mirus

Jei apdraustasis mirė dėl nelaimingo atsitikimo darbe ar ūmios profesinės ligos, mirusiojo išlaikomi nedarbingi asmenys arba turėję teisę gauti jo išlaikymą, taip pat mirusiojo vaikai, gimę ne vėliau kaip 300 dienų po jo mirties, turi teisę į periodinę draudimo išmoką.

Periodinė išmoka gali būti skiriama už praėjusį laiką, tačiau už ne ilgesnį nei 12 mėnesių, jeigu kreipiamasi per 3 metus nuo teisės į išmoką atsiradimo dienos.

Ši išmoka priklauso nuo buvusių mirusiojo pajamų ir vidutinio šalies darbo užmokesčio dydžio. Ji apskaičiuojama pagal nustatytą formulę.

Gauto dydžio išmoka mokama kiekvienam asmeniui, neatsižvelgiant į gaunamas kitas pajamas. Išmoka nėra skiriama, jei dėl to paties draudžiamojo įvykio yra mokama socialinio draudimo našlių ar našlaičių pensija.  

Šios išmokos reikėtų kreiptis į „Sodrą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų