Pastaraisiais metais teisininkai vis garsiau šneka apie dažnėjančias komercinių paslapčių vagystes iš mūsų šalies įmonių.
Žalą teks atlyginti
Paprastai nesąžiningi darbuotojai pasiglemžia ir panaudoja jiems patikėtą svarbią informaciją saviems tikslams: arba pasinaudoja ja patys, arba parduoda konkurentams.
Panašus skandalas įvyko vienoje Panevėžio rajone įsikūrusioje žemės ūkio bendrovėje. Neseniai Panevėžio miesto apylinkės teismas baigė nagrinėti dar retą Lietuvos teisinėje praktikoje nusikaltimų ekonomikai ir verslo tvarkai baudžiamąją bylą – už įmonės komercinės paslapties atskleidimą ir jos panaudojimą neteisėtai komercinei veiklai nubaustas panevėžietis Saulius Pūžė (40 m.). Jam, buvusiam vienos bendrovės konsultantui, teismas paskyrė valstybės kaltintojo prokuroro Gražvydo Kazlausko pasiūlytą 70 minimalių gyvenimo lygių dydžio – 9000 litų – baudą. Savo buvusiems darbdaviams S. Pūžė privalės atlyginti ir 380 000 litų turtinę žalą.
Įkūrė ofšorinę įmonę
Kaip praneša Panevėžio apygardos prokuratūros viešųjų ryšių tarnyba, konsultantas S. Pūžė, piktnaudžiaudamas jam patikėta ir įmonės komercinę paslaptį sudarančia informacija, neteisėtai sudarinėdavo žemės ūkio produkcijos pirkimo-pardavimo sutartis su kitomis įmonėmis, ir, suprantama, ne bendrovės, kurioje dirbo, o savo naudai – prisidengdamas ofšorine įmone. Apie sudarytus sandorius S. Pūžė direktoriui nepranešdavo, o tikindavo jį, jog tie sandoriai, kuriuos paslapčiomis perimdavo pats, įmonei esą nenaudingi.
Tiems verslo partneriams, su kuriais jis sugebėdavo pasirašyti sau naudingas sutartis, S. Pūžė nurodydavo nenaudoti įmonės, kurioje dirbo, rekvizitų ir ryšio priemonių, kad tos įmonės darbuotojai nesužinotų apie jo neteisėtą komercinę veiklą.
Pasak valstybinį kaltinimą palaikiusio ir šią retą baudžiamąją bylą perdavusio nagrinėti teismui Panevėžio apygardos prokuratūros Panevėžio apylinkės prokuroro Gražvydo Kazlausko, tokį sumaniai savanaudiškais tikslais veikusį verslininką išdavė jo darbinio kompiuterio „šiukšlių dėžėje“ likę elektroninio pašto laiškai, kai išeidamas iš darbo jis turėjo kompiuterį grąžinti įmonei.
Žala – beveik pusė milijono
Va, tuomet ir paaiškėjo, kad bendrovėje dirbęs S. Pūžė elgėsi nesąžiningai ir savanaudiškai, savavališkai dalijosi su įmonės, kurioje dirbo, konkurentais konfidencialia informacija, buvo sukūręs atskirą tarpininkavimo tinklą ir iš nuslėptų, neteisėtų sandorių gaudavo komisinius. Neteisėto verslo planus S. Pūžė kūrė naudodamasis įmonės suteiktomis puikiomis darbo sąlygomis – telefonu, nauju automobiliu. Dažnai įmonės lėšomis S. Pūžė vykdavo į komandiruotes, o jose ieškodavo ne įmonei, bet sau naudingų verslo partnerių ir kontaktų.
Tyrimo metu nustatyta, kad S. Pūžė, atskleidęs komercine paslaptimi laikomą jam patikėtą informaciją ir ją perdavinėdamas konkurentams, padarė įmonei didelę turtinę žalą – beveik 600 000 litų vertės. Nuostoliams atlyginti ta įmonė buvo pareiškusi daugiau kaip pusės milijono litų civilinį ieškinį.
Tokių bylų daugėja
Prieš kelerius metus langų gamybos bendrovės „Doleta“ vadovai demaskavo savo darbuotoją, kuris šnipinėdavo konkurentų labui ir nuolat perdavinėjo „Doletos“ langų produkcijos brėžinius ir kitą komercinę informaciją, naudotą konkurento veikloje. Pasitelkusi teisininkus bendrovė prisiteisė iš darbuotojo žalos atlyginimą.
Šių metų pavasarį Vilniaus miesto prokuratūroje buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl bendrovės „CV Online LT“ patirtos žalos. Ta bendrovė patyrė daugiau kaip pusės milijono litų nuostolį dėl iš jos pas konkurentą perėjusio dirbti buvusio darbuotojo, kuris atskleidė konkurentui komercines paslaptis, turinčias itin reikšmingos įtakos bendrovės „CV Online LT“ veiklai.
Teisininkų teigimu, tokių bylų daugėja, nes savininkai vis dažniau kreipiasi į teisininkus pagalbos. O padarytos žalos sumos viršija 100 000 litų ir net siekia milijonus – juk gavę komercinės konfidencialios informacijos konkurentai gali neteisėtai praturtėti.
Už tokio pobūdžio nusikaltimus įstatymas numato viešuosius darbus, baudą, laisvės apribojimą, areštą arba laisvės atėmimą iki 4 metų.
Jonė OŽALAITĖ