„Sausis ir vasaris tradiciškai būna mažiausiai aktyvūs mėnesiai, todėl nieko nuostabaus, kad kovą matome sandorių augimą. Nieko tokio neįvyko – atėjo pavasaris, suaktyvėjo rinka ir padaugėjo sandorių. Kalbant apie metinį augimą, pirmiausia reikėtų palyginti šių metų rezultatus su 2014-aisiais, nes praėjusių metų palyginamoji bazė po euroįvedimo sumažėjus sandorių skaičiui buvo labai žema. Dabartinis sandorių kiekis vis dar yra mažesnis nei 2014 metais“, - BNS sakė Vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovas
Jo teigimu, sandorių apimčių augimas balandžio mėnesį yra užprogramuotas, nes praėjusių metų balandis buvo itin neaktyvus.
„Statistika džiugina akį, kol nepalygini su kitais rodikliais. Šiuo metu rinkos aktyvumo lygis yra normalus, tikrai ne beprotiškas, kaip galima pagalvoti, pamačius 22-23 proc. augimą“, - tvirtino S.Vagonis.
Anot analitiko, šiemet labiau išsiskiria tik individualių namų segmentas, kurio aktyvumas yra šiek tiek išaugęs.
„Tą galima sieti su augančia perkamąja galia. Namų pirkimas visuomet sumažėja krizės metais, kai žmonės nusprendžia namus ne pirkti, o statytis, nes taip yra pigiau. Atsigaunant ekonominei padėčiai, turėdami pakankamai pinigų ir pasitikėjimo rinka, nebetaupo, nebebijo investuoti į namo įsigijimą, kas kainuoja brangiau negu savarankiškos statybos“, - BNS sakė S.Vagonis.
Jis prognozavo, jog šiemetinės sandorių apimtys turėtų prilygti 2014 metų rezultatams.
„Rinka yra smarkiai įsibėgėjusi. Žinoma, negalima jos lyginti su 2006-2007 metais, kai buvo tokia švelni beprotybė. Burbulas nesiformuoja, o rinka stipriai stovi ant kojų ekonomine prasme, nes auga perkamoji galia, pirkėjų skaičius, žemos palūkanos ir geri lūkesčiai. Labai retas žmogus šiais laikais tikisi kainų kritimo. Manau, kad šiais metais niekas nesustabdys rinkos kilimo - sandorių kiekis bus pakankamai didelis ir prilygs 2014 metų rezultatams“, - tvirtino S.Vagonis.
Registrų centro preliminariais duomenimis, pirkimo sandoriais Lietuvoje kovo mėnesį perleista 9830 nekilnojamųjų daiktų - 23,4 proc. daugiau nei šių metų vasarį bei 22,1 proc. daugiau nei praėjusių metų kovo mėnesį.
Butų pardavimai kovo mėnesį, palyginti su šių metų vasariu, padidėjo 15,7 proc., o palyginti su pernai kovu - 22,6 proc. iki 2752, individualių namų pardavimai išaugo atitinkamai 26,6 proc. ir 14,7 proc. iki 742, žemės sklypų perdavimai - 28 proc. ir 21,9 proc. iki 4842.