• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Bene vienintelis svarbesnis mokesčių pakeitimas, dėl kurio, panašu, daugiau ar mažiau sutaria valdančioji koalicija, yra nekilnojamojo turto (NT) mokesčio pataisos. Vis dėlto ir jos pamažu koreguojamos taip, kad NT mokestį mokėtų tik labai nedidelė dalis jį turinčių gyventojų.

13

Bene vienintelis svarbesnis mokesčių pakeitimas, dėl kurio, panašu, daugiau ar mažiau sutaria valdančioji koalicija, yra nekilnojamojo turto (NT) mokesčio pataisos. Vis dėlto ir jos pamažu koreguojamos taip, kad NT mokestį mokėtų tik labai nedidelė dalis jį turinčių gyventojų.

REKLAMA

Daugelis ekspertų ir tarptautinių organizacijų atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje turto mokesčio surenkama keliskart mažiau nei kitose valstybėse. Tai – viena iš priežasčių, kodėl mūsų šalyje nuolat trūksta lėšų gatvėms tvarkyti, mokytojų ar gydytojų algoms kelti ir geriau finansuoti kitas viešąsias paslaugas.

Prezidentas moka po 4 eurus per mėnesį

Šiuo metu NT mokestį moka tik tie gyventojai, kuriems priklausančių gyvenamosios (butų ar namų), sodų, garažų, poilsio ir kitos paskirties statinių (patalpų) bendra mokestinės vertė viršija 150 tūkst. eurų.

REKLAMA
REKLAMA

Paprastai kalbant, jeigu turite butą, namą, sodą, pirtį, garažą, sodybą ar kitokių pastatų ir patalpų, tačiau jų vertė nesiekia minėtos sumos, tuomet jokio mokesčio mokėti nereikia.

REKLAMA

Jeigu tokių patalpų ir statinių vertė yra nuo 150 tūkst. eurų iki 300 tūkst. eurų, šiai vertės daliai dabar taikomas 0,5 proc. mokesčio tarifas.

Vertei nuo 300 tūkst. eurų iki 500 tūkst. eurų taikomas 1 proc. mokesčio tarifas, o viršijančiai 500 tūkst. eurų – 2 proc. NT mokestis.

Pavyzdžiui, vaizdingoje Vilniaus vietoje prie Pūčkorių atodangos stovinčio prezidento Gitano Nausėdos ir jo žmonos Dianos mokestinė namo vertė yra 319 tūkst. eurų.

REKLAMA
REKLAMA

Tai yra bendra sutuoktinių nuosavybė, tad kiekvienam iš jų atskirai tenka po pusę šios vertės – po 159,5 tūkst. eurų.

Kadangi 150 tūkst. eurų vertė neapmokestinama, tai 0,5 proc. NT mokesčio tarifas šalies vadovui ir jo žmonai būtų skaičiuojamas nuo 9,5 tūkst. eurų. Per metus tai sudaro 47,5 euro, o per mėnesį – beveik 4 eurus.

Ką siūlo Vyriausybė

Prieš kurį laiką Vyriausybė galiausiai apsisprendė, registravo ir pateikė Seimui svarstyti gana reikšmingas NT mokesčio įstatymo pataisas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbiausias pasiūlytas pakeitimas – kad mokestis būtų skaičiuojamas ne nuo visiems ir visur Lietuvoje vienodos turto vertės, bet priklausomai nuo turto vertės savivaldybėse, kur jis yra.

Vyriausybės pasiūlytas mokesčio tarifas – nuo 0,5 proc. iki 3 proc. Tačiau pagrindiniam gyvenamajam būstui jis būtų gerokai mažesnis.

Pagal vyriausybės projektą apmokestinama būtų tik ta pagrindinio būsto vertė, kuri viršytų 1,5 turto vertės medianos (vidurinės reikšmės) konkrečioje savivaldybėje. Ją siūlyta apmokestinti 0,06 proc. mokesčio tarifu. O jei vertė viršija 2 medianas, – 0,1 proc. tarifu.

REKLAMA

Pavyzdžiui, Vilniuje NT vertės mediana yra 60,6 tūkst. eurų. Tai reiškia, kad lygiai pusė visų gyventojams priklausančių NT objektų yra įvertinti brangiau, o kita pusė – mažiau.

REKLAMA

Vilniaus atveju 1,5 medianos būtų 90,9 tūkst. eurų (iki šios sumos mokesčio nereikėtų mokėti), o 2 medianos – 121,2 tūkst. eurų.

Taigi, jei Seimas priimtų tokį pasiūlymą, G. Nausėda mokėtų 9,6 euro daugiau nei dabar – iš viso 57,1 euro NT mokesčio per metus.

Vis dėlto Vyriausybės pasiūlytas toks NT apmokestinimo modelis sulaukė nemažai kritikos. Labiausiai dėl to, kad nuo mokesčio būtų atleisti brangesnio turto gyventojai, jei jie gyvena regionuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei Vilniuje būtų apmokestintas turtas, kurio vertė viršija 90,9 tūkst. eurų, tai, pavyzdžiui, Akmenėje – 8580 eurų, Anykščiuose – 7140 eurų, Ignalinoje – 5505 eurų ir pan.

Maksimali suma – dešimtis kartų didesnė

Vyriausybės pasiūlytą NT mokesčio modelį viešai ar neoficialiai kritikavo ne tik opozicija, bet ir koalicijos partneriai.

Matyt, dėl to šią savaitę Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, konservatorius Mindaugas Lingė registravo siūlymą, kaip dar pakeisti Vyriausybės projektą.

REKLAMA

Jo pasiūlymo esmė – vienodai apmokestinti visą gyventojų turtą, kurio vertė viršija 1,5 vertės medianos toje savivaldybėje, kur turtas yra.

Ir pagrindiniam gyvenamajam būstui būtų taikomas ne vienas mokesčio tarifas, kaip siūlė Vyriausybė, o bendros tarifo „žirklės“ arba ribos nuo 0,05 proc. iki 4 proc. – tokios pačios, kaip ir kitam gyventojų NT.

REKLAMA

Kiekvienos savivaldybės taryba kasmet nustatytų, kokį konkretų tarifą šiose ribose už kokį turtą taikyti kitais metais.

Jeigu Seimas priimtų M. Lingės siūlymą, tuomet, priklausomai nuo to, ką nuspręstų Vilniaus miesto savivaldybės taryba, G. Nausėda už savo namą mokėtų nuo 34,5 euro iki net 2744 eurų NT mokesčio.

Taigi, priklausomai nuo savivaldybės sprendimo, gyventojų mokėtinas NT mokestis galėtų didėti ir daugiau kaip 60 kartų, palyginti su tuo, ką siūlo Vyriausybė, ar su tuo, koks įstatymas galioja dabar.

Vis dėlto savivaldybės galėtų nuspręsti taikyti ir minimalų mokestį. Tokiu atveju kai kam mokėtina mokesčio suma ir sumažėtų.

Be kita ko, M. Lingė siūlo nuo mokesčio atleisti ir pensininkus, o ne tik socialiai remtinus asmenis, kaip numatoma Vyriausybės projekte.

Moketi nieko nereikes tiems kas nieko neturi,ir viska pragere ir dar plius jie gaus ir soc.pašalpas iš mokesčiu surinktu iš NT tu kurie dirbo ir taupe visą gyvenimą .
Kaip tie miega isgamos
Kaip tie miega isgamos
Zeme mano, pasatati mano... pvm mokesciai visi mokami. Maza sukoms.
Buvo nuo 150k kas cia blogo?
Ir pirmam nesiskaiciuoja.
KOMUNISTAU IBANI
Ukraina juk mes atstatysim, Nausėda pažadėjo, todėl mokėsim ir už orą kuriuo kvepuojam
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų