Apie tokį sezoniškumą portalui tv3.lt pasakoja nekilnojamojo turto bendrovės „In real“ Investicijų ir analizės departamento vadovas Arnoldas Antanavičius
„Pernai prieš rudenį buvo stebimas suaktyvėjimas ir dėl studentų antplūdžio didieji miestai sulaukia dėmesio. Mokslo metų pabaigoje kaip tik nekilnojamojo turto rinka tampa ramesnė ir nuomos aktyvumas yra sumažėjęs, o tai tęsis iki liepos pabaigos arba rugpjūčio pradžios, kada studentai sužino, į kurio miesto universitetą pavyko įstoti“, - sako jis.
Euras tendencijos nenustelbė
Visgi tai yra pirmoji pirmakursių karta, kuri būsto kainas skaičiuos eurais, todėl ekspertų klausėme, ar nauja valiuta nekoregavo nuomos kainų, lyginant su praėjusiais metais.
„Euras neveikia tik studentų rinkoje, o yra nekilnojamojo turto nuomos bendras vardiklis. Kiekvienais metais yra didelis sezoniškumas ir kaina žiemą nuslobsta, tada pavasarį iki gegužės palaipsniui kyla, liepą stebimas kritimas, o rugpjūtį-spalį stebime piką. Tuo metu nuomotojas diktuoja sąlygas ir jis atsirenka priimtiniausią nuomininką“, - apie tendencijas pasakoja nekilnojamojo turto bendrovės „Ober-haus“ ekspertas Marius Čiulada. Su šia pozicija sutinka ir A. Antanavičius, kuris pastebi tendencingą kainų augimą, kurį turėtų pristabdyti naujų objektų atsiradimas nuomos rinkoje.
„Nereikėtų išskirti šio efekto, nes visa rinka yra pajudėjusi ta pačia linkme. Įvedus eurą buvo padidintos kainos dėl suapvalinimo į didesnę pusę. Lyginant su praėjusiais metais kainos yra šiek tiek padidėjusios, bet paklausa daro savo, todėl patys nuomotojai bando tuo pasinaudoti ir kainos kyla 10-15 procentų. Po to rudens antroje pusėje kainos mažėja, bet nebūtinai pasiekia pradinį lygį“, - pastebi jis. Svarbiausia – vieta ir kaina
Anot ekspertų būsimi studentai renkasi tarp bendrabučio ir 2-3 kambarių buto. Pastarasis tinka gyventi keliems ir tokį variantą renkasi norintys sutaupyti.
„Dažniausiai tai yra senos statybos butai. Dažnai pastebime, kad ieško 2-3 kambarių butų, kooperuojasi tarpusavyje su pažįstamais ar antromis pusėmis. Tuomet nuomos kaina svyruoja tarp 70 ir 100 eurų už kambarį. Tuo tarpu vieno kambario butas mėnesiui kainuoja nuo 150 eurų ir daugiau. Nuomotis kambarį kelių kambarių bute yra pigiau“, - pabrėžia A. Antanavičius.
M. Čiulada pastebi, kad pirmiausiai studentai atsižvelgia į kaina, kurios dinamika dažnai koreliuoja su bendrabučio kainų augimu. Taip pat, anot eksperto, labai svarbu susiekimas su mokymosi įstaiga.
„Kaina kažkiek koreliuoja su bendrabučio nuomos kainomis. Studentas turi galimybe rinktis, bet iš pat pradžių stengiamasi patekti į bendrabutį ne tik dėl kainos, tačiau ir studentiško gyvenimo džiaugsmų. Vėliau, dirbant ar aktyviau mokantis, jau tokio gyvenimo nelabai norisi, todėl pasirenkamas nuomos kelias. Aišku būna tokių situacijų, kai finansuoja tėvai ir bendrabučio klausimas atmetamas“, - tikina ekspertas.
A. Antanavičius papildo, kad neretai mokslo metų pradžioje išsirenkamas brangesnis būstas, bet vėliau, kai studentai susipažįsta su rinka ir miestu, įmanoma susirasti pigesnį variantą.
Pataria nelaukti
Ekspertai būsimiems studentas pataria nelaukti nuomos bumo ir būsto pradėti ieškoti kuo anksčiau, mat tada yra didesnė galimybė pasirinkti.
„Iš patirties žinome, kad aktyviu laikotarpiu išsinuomoti yra sunku. Tai pat labai padeda būvimas vietoje, mat tik radus gerą variantą reikia operatyviai jį apžiūrėti, todėl pravartu gal net apsistoti mieste, kuriame ieškoma gyvenamosios vietos“ , - pataria A. Antanavičius, kuris teigia, kad iš esmės nėra receptų, kaip pigiau ar greičiau išsinuomoti būstą.
Tuo tarpu M. Čiulada nesutinka su tokia pozicija ir teigia, kad yra vienas scenarijus kaip pigiau išsinuomoti būstą.
„Nėra dūmų be ugnies, todėl ir studentai nėra mėgstamiausia nuomininkų kategorija. Tai galima sušvelninti, todėl patarčiau pasitelkti tėvus, kad jie palaiduotų arba dalyvautų paieškos procese. Nuomotojui tai yra šioks toks patikimumo garantas, todėl galima tikėtis ir mažesnės kainos. Dažnai ne visi tai supranta ir laiko save savarankiškai“, - pastebi ekspertas.
Anot jo, nereikia laukti paskutinės minutės, nes rugpjūtį bus žymiai sunkiau. Tada reikės ne rinktis, bet žiūrėti, kur priims.