• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2011 metais 77 žmones nužudęs ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistas Andersas Behringas Breivikas (Andersas Bėringas Breivikas), kuris, pasak jo advokato, dabar yra linkęs į savižudybę, pirmadienį atvyko į teismą dėl ieškinio prieš Norvegiją dėl jo kalinimo sąlygų.

2011 metais 77 žmones nužudęs ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistas Andersas Behringas Breivikas (Andersas Bėringas Breivikas), kuris, pasak jo advokato, dabar yra linkęs į savižudybę, pirmadienį atvyko į teismą dėl ieškinio prieš Norvegiją dėl jo kalinimo sąlygų.

REKLAMA

Įžengęs į Ringerikės kalėjimo, kuriame vyksta penkias dienas truksiantis teismo procesas, sporto salę, A. B. Breivikas vilkėjo tamsų kostiumą ir buvo nusiskutęs galvą. Šįkart jis susilaikė nuo sau įprastų provokuojančių gestų.

44-erių vyras jau daugiau kaip 11 metų laikomas atskirai nuo kitų kalinių įvairiose griežto režimo įstaigose.

Jis teigia, kad prailginta jo izoliacija pažeidžia Europos žmogaus teisių konvencijos 3 straipsnį, draudžiantį nežmonišką ir orumą žeminantį elgesį.

REKLAMA
REKLAMA

Nužudė 77 žmones

2011 metų liepos 22-ąją A. B. Breivikas iš viso nužudė 77 žmones. Pirmiausiai jis detonavo sprogmenų prikrautą mikroautobusą prie vyriausybės pastato Osle. Po sprogdinimo, pražudžiusio aštuonis žmones, A. B. Breivikas nuvyko į Utiojos salą, kur Darbo partijos jaunimo lygos vasaros stovykloje nušovė dar 69 žmones, daugiausia paauglius.

REKLAMA

2012-aisiais jis buvo nuteistas 21 metų laisvės atėmimo bausme, kuri gali būti pratęsta tol, kol jis bus laikomas keliančiu grėsmę.

„Priklausomas nuo antidepresanto „Prozac“

Nuo to laiko A. B. Breivikas laikomas izoliuotas, ir kuo daugiau laiko praeina, tuo labiau pažeidžiama Konvencija, spalį naujienų agentūrai AFP sakė jo advokatas Oysteinas Storrvikas.

Ieškinio dokumentuose O. Storrvikas teigė, kad „ilgas izoliacijos laikotarpis ir prasmingo bendravimo nebuvimas sukėlė Breivikui (psichologinių) kančių, įskaitant tai, kad dabar jis linkęs į savižudybę“.

REKLAMA
REKLAMA

„Jis yra priklausomas nuo antidepresanto „Prozac“, kad galėtų ištverti savo dienas kalėjime“, – nurodė advokatas.

Pasak jo, A. B. Breivikas asmeniškai bendrauja tik su dviem kitais kaliniais, su kuriais matosi vieną valandą kas dvi savaites griežtai juos stebint, ir kalėjimo darbuotojais.

Remdamasis kitu Žmogaus teisių konvencijos straipsniu, garantuojančiu teisę susirašinėti, kalinamasis taip pat prašo sušvelninti apribojimus susirašinėti su žmonėms už kalėjimo ribų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. B. Breivikas jau yra dėl abiejų šių priežasčių padavęs Norvegijos valstybę į teismą, o Oslo apygardos teismas 2016 metais pribloškė pasaulį, nusprendęs, kad izoliavimas pažeidžia jo teises.

Po apeliacinio skundo Norvegijos aukštesnės instancijos teismai priėmė valstybei palankų sprendimą, o Europos Žmogaus Teisių Teismas 2018 metais atmetė A. B. Breiviko bylą kaip nepriimtiną.

Humaniška kalėjimų sistema

Ringerikės kalėjimas yra ant ežero, supančio Utiojos salą, kranto.

REKLAMA

Pasak Norvegijos naujienų agentūros NTB, A. B. Breivikas gali naudotis keliais kambariais dviejuose aukštuose, kuriuose yra virtuvė, TV kambarys su žaidimų pultu ir treniruoklių salė.

Įkalinimo įstaigos pareigūnai taip pat patenkino jo prašymą dėl augintinio ir suteikė jam tris papūgas, nurodė NTB.

Norvegija didžiuojasi humaniška kalėjimų sistema, kuria labiau siekiama reabilitacijos nei bausmės.

Valstybės teigimu, A. B. Breiviko izoliacija yra santykinė ir pateisinama dėl jo keliamo pavojaus, o kalėjimo sąlygos yra būtinos siekiant apsaugoti visuomenę, kitus kalinius ir prižiūrėtojus, taip pat jį patį, atsižvelgiant į kitų kalinių keliamą pavojų.

REKLAMA

A. B. Breivikas užsiima įvairia veikla, tokia kaip maisto gaminimas, žaidimai, pasivaikščiojimai ir krepšinis, ir „nėra jokių požymių, kad jis kenčia nuo fizinių ar psichinių problemų dėl kalėjimo sąlygų“, sakė valstybės advokatas Andreas Hjetlandas (Andrėjas Jetlandas).

„Breivikas iki šiol nerodė didelio susidomėjimo reabilitacija, – pridūrė jis. – Todėl sunku įsivaizduoti, kaip artimiausiu metu būtų įmanoma ir pateisinama iš esmės pagerinti jo kalinimo sąlygas.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nevengia viešai pasirodyti

Praeityje A. B. Breivikas savo viešais pasirodymais naudojosi kaip tribūna savo politinei ideologijai skleisti ir provokacijoms, įskaitant nacistinius pasisveikinimus ir kalbas, skaudžiai palietusias išgyvenusius žmones ir aukų artimuosius.

„Daugeliui tai atsibodo ir jie stengiasi laikytis atokiau“, – AFP sakė aukų šeimų paramos grupės vadovė Lisbeth Kristine Royneland (Lisbet Kristinė Rioineland), per ataką Utiojoje netekusi 18-metės dukros.

REKLAMA

„Natūralu, kad žmonės jaučia, jog tai yra našta, nes tai atgaivina prisiminimus, – sakė kita grupės narė Merete Stamneshagen (Meretė Stamneshagen), kuri saloje taip pat neteko 18-metės dukters. – Niekada neturėsime visiškos ir ilgalaikės ramybės.“

Oslo teismas yra uždraudęs žiniasklaidai transliuoti A. B. Breiviko parodymus, kurie turi būti duoti antradienį.

„Būtų realus pavojus, kad Breiviko parodymai atitrauktų dėmesį nuo nagrinėjamo klausimo ir sutelktų dėmesį į jo ideologinę žinią“, – sakė teisėja Birgitte Kolrud (Birgita Kolrud).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų