• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Norvegiją užplūdo narkotikai iš Lietuvos

Dar prieš porą metų narkotikus gaminančių, platinančių, vartojančių lietuvių neatsigynė Airijos teisėsauga. Dabar už galvos susigriebę norvegai – jų šalyje katastrofiškai padidėjęs metamfetamino vartojimas, o didžioji dalis jo į Norvegiją atkeliauja iš Lietuvos.

REKLAMA
REKLAMA

Sėkmingas bendradarbiavimas

Metamfetaminas ir amfetaminas, pasak norvegų teisėsaugininkų, pastaruoju metu Norvegiją tiesiog užtvindė. Nuo šių metų pradžios su narkotikų platinimu kovojantys policijos padaliniai sulaikė ir konfiskavo daugiau kaip 160 kilogramų šių narkotikų. O iš daugiau kaip 3500 sulaikymų ir areštavimų 43 procentai susiję su Lietuvos piliečiais.

REKLAMA

„Didžioji dalis metamfetamino į Norvegiją patenka vadinamuoju šiauriniu Baltijos keliu – iš Lietuvos per Lenkiją, Vokietiją ir Švediją. Neseniai šiuo keliu buvo įvežamas kokainas, marihuana ir heroinas, tik jų kiekiai niekada nebuvo tokie dideli, kaip dabar įvežamo metamfetamino“, – pasakojo nusikaltimų, susijusių su narkotikais, tyrimo departamento viršininkas Eivindas Borgė. Jis pabrėžė, jog Norvegijoje įsikūrusios lietuvių grupuotės gabenančios ir platinančios narkotikus, kelia rimtą grėsmę visuomenei.

REKLAMA
REKLAMA

Emigrantai iš Lietuvos metamfetamino Norvegijoje negamina – jį „importuoja“ iš savo šalies. Pareigūnai neseniai išplatino iš kolegų Lietuvoje gautas vieno metamfetamino fabrikėlio nuotraukas. „Reikia tikėtis, kad pamatę, kokiomis sąlygomis Lietuvoje gaminami narkotikai, žmonės nuspręs neberizikuoti gyvybe ir jų atsisakys“, – sakė departamento viršininkas E. Borgė. Anot jo, pagaminti amfetaminą Lietuvoje nėra brangu, o atvežus jį į Norvegiją ir išplatinus Skandinavijos rinkoje, galima praturtėti milijoninėmis sumomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Didžiausius kiekius metamfetamino ir amfetamino pavyko aptikti ir konfiskuoti su Lietuvos kriminalinės policijos pareigūnų pagalba. Jie iš tiesų labai prisideda prie kovos su nusikaltėliais iš Rytų Europos. Šis dvišalis bendradarbiavimas yra vienas didžiausių ir sėkmingiausių Norvegijos istorijoje“, – liaupsių mūsų kriminalistams negailėjo E. Borgė.

REKLAMA

Sauskelnių kontrabandininkai

Pavienių Lietuvos piliečių, vežančių po kelis kilogramus narkotikų, sulaikymas pastaruoju metu tapo Norvegijos kriminalistų kasdienybė. Norvegijos pasienyje beveik visi automobiliai lietuviškais numeriais yra stabdomi ir nuodugniai tiriami.

Štai 28 metų lietuvis hašišą į Norvegiją pabandė įvežti paslėpęs kuro bake. Kai pareigūnai sustabdė lietuvio automobilį ir jį patikrino, nieko įtartina nepastebėjo, bet kadangi pats lietuvis buvo įtartinas, nusprendė atsivesti tarnybinius šunis. O šie nieko nelaukę apspito automobilio kuro baką ir ėmė be perstojo loti. Išardę baką, pareigūnai jame aptiko pakelius su heroinu. Tuomet jau pats lietuvis nusprendė prisipažinti, kad veža narkotikus. Turistu apsimetęs jaunas vyras, melavęs, kad žadąs aplankyti Osle gyvenantį draugą, už heroino kontrabandą įkalintas metams ir 8 mėnesiams.

REKLAMA

Pastaruoju metu itin populiaru iš Norvegijos į Lietuvą vežti sauskelnes. Šioje Skandinavijos šalyje, kurioje kainos paprastai kelis ar net keliolika kartų aukštesnės už kainas Lietuvoje, sauskelnės yra neįprastai pigios. Taigi vienas lietuvis buvo sustabdytas gabenantis net kelis tūkstančius pakų sauskelnių. Apklausiamas 26 metų vyras aiškino, jog už vieną sauskelnių dėžutę, atvežtą iš Norvegijos, Lietuvoje jam pavyks uždirbti trigubai, ir jos vis tiek bus pigesnės, negu parduodamos mūsų parduotuvėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Norvegijoje paketas geriausių sauskelnių kainuoja iki 10 litų, o Lietuvoje jų kaina siekia 50–60 litų. Iš tokio milžiniško skirtumo iš tiesų galima uždirbti neblogus pinigus, bet šito, pasirodo, kai kam per maža. „Autobusiukuose, prigrūstuose sauskelnių pakų, neretai būna išslapstyta nemažai narkotikų. Narkotikus Lietuvos piliečiai sumaniai slepia ne tik pačiose sauskelnėse, bet ir automobilių, kurie paprastai būna pritaikyti gabenti kontrabandą, detalėse“, – sakė E. Borgė.

REKLAMA

Narkotikai bake

Kadangi Norvegijos teisėsaugininkai, itin paisantys žmogaus teisių, nusikaltėlių asmens duomenis slepia dar labiau negu mūsiškiai, net jau nuteistą narkotikus gabenusį tautietį pavadinkime Kęstu. Taigi tas Kęstas, gimtinėje pasiskolinęs iš draugo mikroautobusiuką, išrūko į Norvegiją, iš kurios buvo deportuotas dar 2010 metais, atlikęs bausmę už padirbtą asmens dokumentą ir vairuotojo teises.

REKLAMA

Norvegijoje Kęstas veikė ne vienas – turėjo draugų tautiečių, o ir pažinčių su vietiniais. Kaip tik vienas tokių draugų Kęstui buvo perdavęs voką su 150 000 kronų – anot paties lietuvio, grąžinęs skolą. Tačiau Kęsto vairuojamą automobilį sustabdę ir patikrinę pareigūnai įtarė, jog pinigai buvo skirti narkotikams įsigyti. Dar nuodugniau apžiūrėję, pareigūnai aptiko ir 1,4 kilogramo amfetamino. Kęstas tikino apie narkotikus nieko nežinantis, vėliau vis dėlto prakalbo apie pažįstamą lietuvį, su kuriuo susitikęs kalėdamas Tronheimo kalėjime. Anas ir vadovavęs visam paradui – įdavęs pinigus, liepęs parūpinti narkotikų ir pristatyti kitiems asmenims, kurių Kęstas nesutiko išduoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Norvegijos teisėsaugininkai nuodugniai apžiūri lietuvio automobilį, kuriame rasta daug metamfetamino (nuotr. Organizatorių)Norvegijos teisėsaugininkai nuodugniai apžiūri lietuvio automobilį, kuriame rasta daug metamfetamino (nuotr. Policijos)

Policija netruko surasti ir kitus narkotikų platintojus – iš viso buvo suimti trys lietuviai, jiems pateikti kaltinimai dėl narkotikų laikymo. Mat vienas jų dar 5 kilogramus buvo užkasęs žemėje prie savo namo. Iš viso trijulė kaltinama į Norvegiją įvežusi ir ketinusi išplatinti 6,3 kilogramo amfetamino, kurio vertė juodojoje rinkoje siekia daugiau kaip 6 milijonus kronų.

REKLAMA

Galingiausias tinklas

Pasak Norvegijos pareigūnų, nusikaltėliai iš Lietuvos ne tik sukūrė metamfetamino rinką Skandinavijos šalyse, bet ir spėjo įsitvirtinti tarp narkomafijos elito. Trijų lietuvių pavardės figūruoja ir stambiausiame Norvegijos istorijoje narkotikų tinkle, kurį dabar stengiasi išardyti šios šalies kriminalistai.

Iš viso jau sulaikyti 8 įtariamieji, tarp jų – Norvegijos parlamento narys Heningas Varlojė, kurio bute kriminalistai aptiko nemažus kiekius kvaišalų. Tiesa, po apklausų jis buvo paleistas, mat paaiškino, jog bute seniai nebegyvenęs ir užleidęs jį savo pažįstamam, 31 metų norvegui. Pastarajam pareikšti kaltinimai dėl narkotikų platinimo.

REKLAMA

Stebėti nusikalstamą grupuotę, kuri veikė Romerikės regione, Norvegijos policija pradėjo 2011 metų žiemą. Iš pradžių kriminalistų akiratyje atsidūrė 36 metų norvegas, o netrukus – ir trys netoli jo gyvenantys lietuviai. Policija kurį laiką lietuvių trijulę sekė, tik ilgokai nieko įtartino nepastebėjo – jauni vyrai kasdien vaikščiodavo į darbą statybose ir prabangaus gyvenimo, kuriuo dažnai mėgaujasi narkomafijos atstovai, nebuvo nė ženklo.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto klausydamiesi telefoninių pokalbių kriminalistai išsiaiškino, jog vienas iš tų trijų lietuvių ketina susitikti su italu ir perduoti jam didelį kiekį amfetamino. Taigi 32 metų lietuvio vairuojamas „Citroen Berlingo“ automobilis buvo sustabdytas šių metų sausio 14 dienos vakarą. Automobilyje rasti paslėpti du kilogramai amfetamino.

Po mėnesio policija sulaikė ir kitus du lietuvius – to areštuoto lietuvio trisdešimtmetį vaikystės draugą ir jųdviejų pažįstamą 31 metų tautietį. Įtariama, kad jie visi trys buvo amfetamino įvežimo į Norvegiją centrinės figūros. Su jais siejamas ir Lenkijos teisėsaugininkų kiek anksčiau sulaikytas dar vieno lietuvio vairuojamas automobilis, kuriame aptikti net 52 kilogramai amfetamino.

Tardymo izoliatoriuje netrukus atsidūrė ir italas, kuriam vienas iš lietuvių turėjo perduoti 2 kilogramus narkotikų.

Dar po keleto savaičių buvo sulaikytas ir 31 metų norvegas, gyvenęs minėtojo politiko H. Varlojės bute. Po apklausų jį paleido už užstatą.

Sulaikytas ir 35 metų pašto darbuotojas, kilęs iš Pakistano, bet jau daug metų gyvenantis Norvegijoje. Jau kuris laikas jį pastebėdavo Norvegijos visuomenės grietinėlės susibūrimuose, bent kartą per porą mėnesių jis išvykdavo pasilepinti atostogomis Sen Tropeze ar Dubajuje. Būtent tas pakistanietis ir 36 metų norvegas yra laikomi šio nusikalstamo susivienijimo vadeivomis.

REKLAMA

36 metų kelionių agentūros bendraturtis savo teisėtąjį verslą naudojo tik kaip priedangą nusikalstamai veiklai. Kaip tik pasinaudodamas kelionių agentūra jis galėjo neatkreipdamas į save dėmesio siųsti ir gauti siuntinius, susitikinėti su reikalingais žmonėmis, organizuoti neva klientų pobūvius. Jo namuose atlikę kratą teisėsaugininkai konfiskavo nemažai daiktų, tarp jų – įvairių dokumentų, kompiuterių, mobiliųjų telefonų.

Dabar tos nusikalstamos grupuotės nariams, taigi ir trims lietuviams, gresia laisvės atėmimas iki 21 metų. Teisėsaugininkai neatmeta, kad tęsiant ikiteisminį tyrimą gali atsirasti ir daugiau įtariamųjų.

TIK FAKTAI

Norvegijos policija šiemet sudavė tris skaudžius smūgius narkotikų platintojams iš Lietuvos – metų pradžioje, be straipsnyje minėto Kęsto ir dviejų jo sėbrų, buvo sulaikyti 4 lietuviai, pas kuriuos rasta 21 690 amfetamino tablečių ir 90 000 kronų grynaisiais.

Norvegų kriminalistams pavyko sulaikyti ir lietuvį, kuris organizuodavo amfetamino įvežimus iš Lietuvos į Norvegiją. Pas jį ir dar vieną lietuvį rasta beveik 13 kilogramų amfetamino miltelių ir 4000 eurų.

Tarp Norvegijos įkalinimo įstaigose kalinčių svetimšalių daugiausia yra Lietuvos piliečių. Daugelis jų kali už nusikaltimus, susijusius su narkotikais.

Šiuo metu Norvegijoje laisvės atėmimo bausmes atlieka 126 lietuviai, dar 81 paskirtas kardomasis kalinimas.

Giedrė POTELIŪNAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų