• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Penktadienį Osle paskelbti Nobelio taikos premijos laureatai. Jais tapo kovos su klimato pokyčiais aktyvistas amerikietis Alas Gore`as ir Jungtinių Tautų (JT) Tarpvyriausybinė klimato kaitos grupė (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC), pranešė BBC.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš paskelbiant laimėtojus buvo spėliojama, kad Nobelio komitetas Osle gali susieti taiką su iššūkiais, kuriuos kelia klimato pokyčiai. Taip teigė Norvegijos valstybinis transliuotojas NRK, nuspėjęs daugelį ankstesnių laureatų.

REKLAMA

59 metų buvęs Billo Clintono administracijos viceprezidentas A. Gore`as vėl yra atsidūręs dėmesio centre kaip aistringas kovotojas su pasauliniu atšilimu. Jis sukūrė dokumentinį filmą "Nepatogi tiesa" (An Inconvenient Truth), kuris buvo apdovanotas "Oskaru".

"Jis turbūt yra vienintelis asmuo, daugiausiai padaręs dėl ... geresnio supratimo visame pasaulyje apie tas priemones, kurių reikia imtis", - nurodė Nobelio komitetas.

REKLAMA
REKLAMA

JT Tarpvyriausybinė klimato kaitos komisija (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) dar plačiau paskleidė žinias apie "ryšį tarp žmonių veiklos ir pasaulinio atšilimo", sakoma pranešime.

IPCC, kurioje dirba maždaug 3 tūkst. mokslininkų iš daugiau kaip 130 valstybių - atmosferos, vandenyno ir ledo dangos tyrinėtojų, ekonomistų ir kitų sričių specialistų, yra pagrindinis mokslinis pasaulio autoritetas pasaulinio atšilimo ir jo poveikio klausimais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiemet paskelbtose IPCC ataskaitose dėl klimato pokyčių, pradedant padažnėjusiomis karščio bangomis ir baigiant potvyniais, kaltinama žmonių veikla.

Norvegijos Nobelio komitetas A. Gore'ą ir IPCC, kurie pasidalys 1,5 mln. JAV dolerių (3,6 mln. litų) premiją, išrinko iš 181 kandidato.

Rimta kandidate buvo laikoma, tačiau premijos negavo Kanados inuitė Sheila Watt-Cloutier, ginanti Arkties žmonių "teisę gyventi šaltai". Šių gyventojų būdui grėsmę kelia šylanti oro temperatūra, kuri Arktyje kyla greičiau negu kitose Žemės vietose.

REKLAMA

Buvęs Suomijos prezidentas Martti Ahtisaari laikytas rimčiausiu kandidatu laimėti premiją, jeigu Nobelio komitetas būtų nusprendęs vadovautis tiesioginiu taikos supratimu. 70 metų karjeros diplomatas tarpininkavo 2005 metų rugpjūtį pasirašant taikos susitarimą tarp Indonezijos vyriausybės ir Laisvojo Acheh (provincijos) judėjimo, nutraukusį tris dešimtmečius trukusį konfliktą, per kurį žuvo 15 tūkst. žmonių.

REKLAMA

Tarp kandidatų į taikos premiją kiek nuošaliau liko tokie žmogaus teisių gynėjai kaip Čečėnijos žmogaus teisių advokatė Lidija Jusupova, Kinijos tremtinė Rebiya Kadeer, kovojanti už uigūrų teises, bei Vietnamo budistų vienuolis Thich Quang Do.

Analitikai prieš skelbiant laureatus tvirtino, kad kovos su klimato pokyčiais aktyvistams atitekusi taikos premija padarytų teigiamą poveikį prieš gruodžio mėnesį Balio saloje numatytą JT konferenciją, kurioje bus siekiama nustatyti kelio gaires kitam šiltnamio efektą sukeliančių dujų mažinimo etapui, kaip numatyta Kioto protokole.

Praėjusiais metais Nobelio taikos premija buvo paskirta Bangladešo ekonomistui Muchammadui Yunusui ir jo įkurtam bankui "Grameen", kuris teikia mikropaskolas neturtingiems žmonėms be jokių finansinių garantijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų