2010 metų Nobelio taikos premija skirta 54 metų Kinijos disidentui Liu Siaobo (Liu Xiaobo) už „ilgą ir taikią kovą už pagrindines žmogaus teises Kinijoje", informuoja „Nobelprize.org".
Nobelio taikos premija tradiciškai įteikiama gruodžio 10-ąją.
Šiais metais Nobelio taikos premijai gauti buvo pasiūlytas rekordinis skaičius kandidatų - net 237.
Norvegijos Nobelio komitetas, skelbdamas 2010 metų taikos premijos laureatą, išreiškė nuomonę, kad žmogaus teises ir taikos sampratą jungią glaudus ryšys. Žmogaus teisės yra būtina sąlyga "tautų brolybei", teigė pats Alfredas Nobelis.
Per pastaruosius dešimtmečius Kinijos ekonomika pasiekė tiek, kiek sunku buvo įsivaizduoti. Dabar Kinija - antroji pagal dydį pasaulio ekonomika, iš skurdo joje pakilo šimtai milijonų žmonių. Nobelio komitetas savo pareiškime pabrėžia, kad naujasis klestinčios Kinijos statusas reikalauja prisiimti daugiau atsakomybės.
Per paskutinius du dešimtmečius Liu Siaobo buvo tas asmuo, kuris garsiai pasisakė už pagarbą pagrindinėms žmogaus teisėms Kinijoje. 1989 metais jis dalyvavo Tiananmenio protesto akcijose, jis - vienas iš pagrindinių 8-osios Chartijos - pagrindinių žmogaus teisių Kinijoje manifesto, kuris buvo išleistas 2008 metų gruodžio 10 dieną minint 60-ąsias Jungtinių Tautų (JT) visuotinės žmogaus teisių deklaracijos metines - autorių. 2009 metais Kinijos disidentas buvo nuteistas 11 metų laisvės atėmimo bausme ir dvejiems metams buvo nušalintas nuo politinių teisių "dėl antivyriausybinės ardomosios veiklos". Pats Liu Siaobo nuolat kartoja, kad ši bausmė pažeidžia tiek pačią Kinijos konstituciją, tiek pagrindinių žmogaus teisių sampratą.
Nobelio komiteto pareiškime pažymima, kad Liu Siaobo - kovos už žmogaus teises Kinijoje simbolis.