Šiandien statistinėje padangėje kaip niekad gausu naujienų - pernai kaskart smunkantis BVP rodiklis ketvirtąjį 2008 m. (preliminariais skaičiavimais) nusirito iki -1.5 proc., o metinis rezultatas - neperkopė ir 3,5 proc.
Beje, nedaugelis ES šalių sugebėjo šiais metais sužibėti geresniais rezultatais - Europos Komisijos prognozėmis, Lietuvos augimas 2008 m. pateks į ešeloną stipriausiųjų - tarp kurių, beje, nėra nė vienos ES senbuvių. Lietuvą aplenkia Rumunija, Slovakija, Bulgarija, Lenkija, Slovakija, Čekija ir Kipras.
Tiesa, šiemet ir kitąmet kitų ES šalių kontekste Lietuva atrodys liūdnokai - atrodo, kad recesija bus ne tik gilesnė, bet ir ilgesnė. Ypatingai nuotaikas gali pabloginti šių metų pirmojo pusmečio rodikliai: išskirtinai gerų 2007m. ir praėjusių metų pradžios fone dėl aukštos palyginamumo bazės dauguma indikatorių bus pernelyg nuvertinti. Vėliau šis skirtumas taps kiek švelnesnis. Faktas, kad recesija Lietuvoje ryškėja su tam tikru vėlavimu teikia vilčių, kad vietos eksportuotojai ir gamintojai Kalėdų laikotarpiu nustūmė metinį mažmeninės prekybos (išryškinant tikrąją šaknies „MAŽ" prasmę) apyvartos rodiklį beveik -9 proc..
„Atsilaikė“ tik automobilių degalų pardavėjai, tekstile ir farmacijos produkcija prekiaujančios parduotuvės. Net prekybos centrų (supermarketų) apyvarta smuko 6,5 proc., vartotojai vis dažniau pradeda pirkti specializuotose parduotuvėse, tiesiogiai iš tiekėjų, arba turguje.
Rezultatai nenudžiugino, bet ir nuostabos nesukėlė, kadangi ir apklausos duomenimis virš 40 proc. mažmenine prekyba besiverčiančių įmonių vadovu teigė, kad prekių apyvarta gruodį ženkliai sumažėjo. Šiek tiek atsargiau galima vertinti vyraujančią vadovų nuomonę, kad mažmeninės kainos išliks panašiame lygyje (56 proc.), ar net gi didės (30 proc.). Greičiausiai kainų vektorius įgaus mažėjimo tendenciją ir bus palankesnis vartotojams.