Londono teismo teisėjas Jeremy Johnsonas, paskelbęs nuosprendį 60-mečiui Ikei Ekweremadu, pasakė, kad jis dalyvavo prekyboje, kurioje buvo naudojamasi pažeidžiamų žmonių skurdu, vargu ir neviltimi.
„Prekyba žmonėmis, kertant tarptautines sienas, siekiant paimti žmogaus organus yra vergijos forma“, – sakė Londono baudžiamojo teismo teisėjas, skirdamas laisvės atėmimo bausmę.
„Žmonės ir jų kūno dalys laikomi prekėmis, kurias galima pirkti ir parduoti“, – pridūrė jis, pažymėdamas, kad šis nuosprendis yra „didelis I. Ekweremadu nuopuolis.“
Multimilijonierius Nigerijos politikas kovo mėnesį buvo pripažintas kaltu dėl bandymo atvežti jauną gatvės prekeivį į Didžiąją Britaniją dėl jo kūno dalies.
Taip pat nuteisti 56 metų I. Ekweremadu žmona Beatrice ir 50 metų gydytojas Obinna Obeta, kuris sąmoksle atliko tarpininko vaidmenį.
Beatrice Ekweremadu buvo įkalinta ketveriems metams ir šešiems mėnesiams, o O. Obeta – dešimčiai metų.
25-erių I. Ekweremadu duktė Sonia kovą, kai prisiekusieji, svarstę beveik 14 valandų, ją išteisino dėl to paties kaltinimo, apsiverkė.
Penktadienį ji mojavo savo tėvams, kai jie buvo išvedami iš teismo. Nė vienas iš jų nerodė jokių emocijų, kai buvo skelbiamas nuosprendis.
„Drąsa“
Didžiojoje Britanijoje inkstų donorystė yra legali, bet ne už finansinį ar materialinį atlygį.
Tai buvo pirmas kartas, kai kaltinimai dėl organų prekybos buvo pateikti pagal 2015 metų Jungtinės Karalystės Šiuolaikinės vergovės įstatymą.
Didžiausia teisės aktuose numatyta bausmė – laisvės atėmimas iki gyvos galvos.
Detektyvė inspektorė Esther Richardson iš Metropoliteno policijos Šiuolaikinės vergovės ir išnaudojimo skyriaus pavadino šį nuosprendį svarbiu įvykiu ir padėkojo aukai už drąsą, kreipiantis į teismą.
Kelias savaites trukusio teismo proceso metu 21-erių nukentėjusysis iš Lagoso, kurio pavardė negali būti skelbiama dėl teisinių priežasčių, liudijo, kad I. Ekweremadu nuskraidino jį į Didžiąją Britaniją, kad iš jo būtų paimtas inkstas.
Teigiama, kad inkstas buvo skirtas Soniai, kuriai dėl inkstų ligos vis dar atliekama dializė. Už inkstą turėjo būti sumokėta 7 000 svarų sterlingų (apie 8 000 eurų).
Vyras teigė, kad jį užverbavo politikui dirbantis gydytojas. Jis manė, kad atvyksta į Jungtinę Karalystę dirbti.
Jis suprato, kad buvo reikalingas dėl inksto transplantacijos, tik kai praėjusiais metais buvo nuvežtas į Karališkąją Londono ligoninę.
Jis pabėgo ir tris dienas miegojo gatvėje po to, kai gydytojai, atlikę preliminarius tyrimus, pasakė, kad jis nėra tinkamas donoras.
Galiausiai praėjusių metų gegužę jis atėjo į policijos nuovadą ir pasakė, kad „ieško, kas galėtų išgelbėti mano gyvybę“.
Keturių kaltinamųjų advokatai tvirtino, kad jis elgėsi altruistiškai, o Ike Ekweremadu prisiekusiesiems sakė, kad baiminosi, jog buvo apgautas.
„Be galo svarbi organų donorystės programos dalis“
I. Ekweremadu nuo 2003 metų atstovauja opozicinei Liaudies demokratų partijai Pietryčių Nigerijoje esančioje Enugu Vakarų rinkimų apygardoje.
Nigerijos parlamento vadovai šią savaitę kreipėsi į Londono teismą prašydami suteikti malonę, teigdami, kad I. Ekweremadu yra pirmą kartą nusižengęs ir įnešęs didžiulį indėlį į Vakarų Afrikos politiką.
Jis nedalyvavo neseniai vykusiuose Nacionalinės Asamblėjos rinkimuose, nes prieš teismo procesą ir jo metu buvo suimtas.
Teisėjas sutiko su prokurorais, kad jis galėjo bandyti pabėgti iš Jungtinės Karalystės. Jo žmona ir dukra buvo paleistos už užstatą.
Didžiojoje Britanijoje kasdien maždaug 20 žmonių diagnozuojamas inkstų nepakankamumas, dėl kurio prireikia ilgalaikio dializės gydymo, o maždaug 7 000 laukia tinkamo donoro transplantacijai.
Sąmoningas sutikimas yra „be galo svarbi organų donorystės programos dalis“, be to, kruopščiai tikrinama, ar nėra prievartos, naujienų agentūrai AFP sakė labdaros organizacijos „Kidney Care UK“ politikos direktorė Fiona Loud.
Ji sakė, kad savanoriai donorai atlieka „didžiulį dosnumo aktą“.