Šienligės sezonas yra sunkus metas alergiškiems žmonėms. Akys ašaroja, gerklę graužia, o čiaudėti tiesiog negalite nustoti. Šie simptomai kankino vieną vyrą, kuris, nusprendęs, kad geriau čiaudulį sulaikyti, užuot čiaudėjęs, suspaudė nosį ir užvėrė burną. Suprantama, kad vairuojant norisi išlaikyti atviras akis, tačiau šis sprendimas sukėlė labai nemalonų šalutinį poveikį.
Netrukus po to, vairuotojas pradėjo jausti stiprų kaklo skausmą ir patinimą. Kai jis atvyko į skubios pagalbos skyrių, kakle buvo girdimas traškesys, vadinamas krepitu, o rentgeno nuotrauka parodė chirurginę emfizemą – trauminį sužalojimą, dėl kurio po oda prasiskverbia oras. Priežastis? Manoma, kad tai pirmas žinomas pranešimas apie tokį trachėjos plyšimą, atsiradusį sulaikius čiaudulį.
Sužalotas kaklas
Dar vienas krepito po čiaudulio sulaikymo atvejis buvo susijęs su 34 metų vyru, kuris laikė nosį ir burną, kad išvengtų čiaudulio, ir pajuto „spragsėjimo“ pojūtį kakle. Netrukus po to rijimas tapo skausmingas ir jam pakito balsas, todėl jis kreipėsi į gydytoją. Gydytojai galėjo išgirsti Hammano ženklą – traškesį, kuris gali atsirasti, kai širdis plaka prieš oro pripildytus audinius. Vėliau gydytojai atliko kitą tyrimą, kuris parodė, kad vyrui plyšo galinė kaklo dalis.
„Čiaudulio stabdymas užkimšant šnerves ir burną yra pavojingas manevras, todėl jo reikėtų vengti, – rašė atvejo tyrimo autoriai. – Tai gali sukelti daugybę komplikacijų, tokių kaip nenormalus oro ar kitų dujų buvimas centrinėje krūtinės ląstos dalyje, būgnelio membranos perforacija ir net smegenų aneurizmos trūkimas“.
Sulaikius čiaudulį lūžo skruostikaulis
Čiaudulio sulaikymas taip pat gali pabloginti jau esamus sužalojimus, kaip 38-erių metų vyro, kuris bandė sulaikyti čiaudulį, tačiau tada jo dešinysis skruostas ištino. Paaiškėjo, kad jis vaikščiojo su nediagnozuotu dešiniojo viršutinio žandikaulio sinuso lūžiu, sukėlusiu poodinę veido emfizemą (oro arba kitų dujų susikaupimas audiniuose arba organuose).
Šie atvejai yra retos čiaudulio sulaikymo pasekmės, tačiau jie rodo, kad toks elgesys gali padaryti didelę žalą sveikatai. Turbūt nenuostabu, kad čiaudulio sulaikymas gali būti pavojingas, nes, kaip rašoma „The Conversation“, čiaudulys gali išstumti orą iš kūno iki 56 km per valandą greičiu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!