• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastaruoju metu nepriklausomi elektros tiekėjai imasi pokyčių, bet nebūtinai patogių vartotojams. Vieni atsisako trumpalaikių fiksuotos kainos planų, kiti imasi ir keisti sutartis.

Pastaruoju metu nepriklausomi elektros tiekėjai imasi pokyčių, bet nebūtinai patogių vartotojams. Vieni atsisako trumpalaikių fiksuotos kainos planų, kiti imasi ir keisti sutartis.

REKLAMA

Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ „Enefit“ generalinis direktorius Vytenis Koryzna ir energetikos ekspertas, profesorius Vidmantas Jankauskas atsakė, į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis tiekėją ir koks pasirinkimas būtų teisingiausias. 

Pone Vyteni, ar yra būdų, kaip teisingai pasirinkti tiekėją, kad pavyktų sutaupyti? Ar turite kokį paprastą patarimą, kaip pasirinkti?

V. Koryzna: Rinkoje turime skirtingus vartotojus, skirtingus segmentus su skirtingais poreikiais ir jiems yra skirtingi pasiūlymai iš tos liberalizuotos rinkos skirtingų nepriklausomų tiekėjų, bet visame šiame pasirinkimo spektre vienoje pusėje mes turime biržos planą, biržos kainą tiesiogiai su kiekviena valanda besikeičiančiu elektros kainos planu, o kitoje pusėje turime „Enefit“ maksimaliai siūlomą 7 metų tiekimo kontraktą. Tai reiškia, kad kaina fiksuojama 7 metams.

Kalbant apie išmanesnį vartotoją, kuris turi „ESO“ įdiegtą išmanų skaitiklį ir kiekvieną valandą gali apskaityti elektros suvartojimą ir turi galimybę, pavyzdžiui, elektromobilį krauti naktį, šilumos siurblį įjungti naktį, kada biržoje yra susiformavusi mažiausia kaina, tada yra pakankamai palanku rinktis biržos kainą, eiti kartu su birža, taip valdyti savo vartojimą ir netgi sutaupyti.

REKLAMA
REKLAMA

Jei vartotojas visiškai nenori įsitraukti ir tapti tuo ekspertu, o nori fiksuotos, palankios, kiek tik įmanoma mažesnės kainos, tai reikia pasižiūrėti visą rinką, rasti, kur yra ta mažiausia kilovatvalandės kaina, ir žiūrėti, kuriam terminui tą kainą fiksuoti. Ar tas fiksavimas bus 2, 3, ar 7 metams, tai viskas priklauso nuo kainų skirtumo. Kitaip sakant, pasitraukimo iš tos sutarties kainos, nes bet kokią sutartį galima nutraukti. Klausimas, kada apsimoka tą sutartį nutraukti, koks kainos skirtumas leidžia sutaupyti tą nutraukimo mokestį, kad tą padaryti apsimokėtų.

REKLAMA

Kuo ilgesniam laikotarpiui pasirašai sutartį, tuo brangiau ją nutraukti? 

V. Koryzna: Ne, atvirkščiai. Kuo ilgiau esi sutartyje, tuo mažiau kainuoja jos nutraukimas.

Pone Jankauskai, jūs turite patarimų žmonėms?

V. Jankauskas: Čia buvo labai teisingai pasakyta. Žmonės yra labai įvairūs, jų poreikiai yra labai skirtingi ir jie atitinkamai turi orientuotis. Jei žmogus suvartoja 100 kWh per mėnesį, tai jam reikia pasirinkti, ką dabar siūlo – 3 metams, stabilia, pastovia kaina, kad neskaudėtų galvos. Jei jie pamatys, kad staiga viskas labai gerai pasisuko ir, pavyzdžiui, po dvejų metų kainos biržoje pasidarys nebe 40 centų, o 5 centai, tai žmonės gali nutraukti tas sutartis.

REKLAMA
REKLAMA

<...> Ką reikėtų grąžinti? Tai tą nuolaidą, kurią visi duoda pirmam mėnesiui, ir viskas – galima nutraukti sutartį. Per labai trumpą laiką gali sudaryti naują sutartį ir tai nereiškia, kad esi pririštas ir taip privalai sėdėti. Tai geriausia yra – sudaryti tą pastovią sutartį.

Dėl išmaniųjų skaitiklių tai man nėra labai aišku ir gal Vytenis galėtų pasakyti, ar jau dabar iš tikrųjų galima atsiskaityti pagal valandinę biržos kainą. Ar tokia sistema jau veikia?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Koryzna: „Enefit“ yra vienas iš tų tiekėjų, kurie siūlo valandinę kainą ir visą pilną valandinę apskaitą. Tai siūlo tikrai ne visi, mano žiniomis, „Egto“ energija turi tokią galimybę, bet negirdėjau, kad „Ignitis“ ir „Elektrum“ tokią galimybę šiai dienai turėtų.

Pone Jankauskai, tai elektros tiekėją reikia pasirinkti pagal asmeninius poreikius?

V. Jankauskas: Tikrai taip, nes tai priklauso nuo to, kiek suvartoja, kaip vartoja, ar jis aktyvus, todėl reikia rinktis atitinkamą planą. Dėl tiekėjo – yra trys dideli tiekėjai, kuriais galime pasitikėti, ir nebūtinai visiems reikia pulti į „Ignitis“, nes tada bus chaosas, kuris jau buvo. 

REKLAMA

Aš sakau taip, kaip man atrodo. „Ignitis“ jau tapo dominuojančiu, tai, jei jis ir dabar susirinks visus, tai kils klausimų, ar jis nepiktnaudžiauja savo dominuojančia padėtimi. Tada reikės kelti uždavinius ir reguliuotojui, nes jis turės jį rimčiau prižiūrėti. Reguliuotojas jau yra tą pasakęs, kad jį dabar reikės rimčiau tikrinti, nes jis yra aiškiai dominuojantis ir gali tuo piktnaudžiauti.

Daugiau galite išgirsti laidoje, esančioje straipsnio pradžioje. 

Kodel IGNITI valdo mafijines jegos?
Kreivyyyyy, ar ne laikas sest KALIUZEN ?
Hitleris ar Stalinas?
Hitleris ar Stalinas?
Vistiek galas-gal gana durnint savo gyventuojus ir vaizduoti ,,liberalizaciją''-rinkimai bus-nepamiršim ,,geraširdžių''.
Tai kad nėra problemos
Tai kad nėra problemos
Kokia čia problema išsirinkti, kai rinktis tenka iš 1. Va tokia va elektros rinkos liberalizacija. Patarimas: pirkite to vienintelio monopolininko tuekėjo akcijas, kaip tai jau padarė Kreivys
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų