• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neveikiančiuose sąvartynuose auga šiukšlių kalnai

Panevėžio rajone neveikiantys sąvartynai turėjo būti uždaryti dar pernai, tačiau dauguma iki šiol nerekultivuoti – neužversti ir neapželdinti.

REKLAMA
REKLAMA

Vieni teršia, kiti piktinasi

Gyventojai, kurių žemės ar miško valdos yra netoli tokių šiukšlynų, piktinasi ir valdininkus dėl netesėtų pažadų vadina melagiais. Tie, kuriems gamta ir ekologija nė motais, patenkinti trina rankas. Kam mokėti už šiukšlių išvežimą, jei jas galima slapčia versti neveikiančiame sąvartyne?

REKLAMA

Vėluojantys sąvartynų uždarymo darbai ir gamtos teršėjai baigia išvesti iš kantrybės Panevėžio rajono gyventoją Zigmą Polujanską.

Prie neveikiančio Šilagalio sąvartyno mišką turintis vyras nutirpus sniegui pašiurpo, kai išvydo kalnus šiukšlių ir senų padangų. Pasak jo, šiukšlėmis užterštas ir šalia tekantis upelis.

REKLAMA
REKLAMA

„Kiek gali žadėti uždaryti? Kur žiūri rajono valdžia?“ – retoriškai klausė jis. Pasak Z.Polujansko, ženklo, draudžiančio pilti šiukšles, teršėjai nepaiso. Jis baiminasi, kad iki pavasario Šilagalyje šiukšlių kalnai dar padvigubės.

Galvos skausmas

Panevėžio seniūnas Saulius Skrebė teigia negalintis stovėti prie sąvartyno ir kontroliuoti, kad į jį nebūtų vežamos atliekos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seniūno teigimu, pasirūpinta konteineriais atliekoms rūšiuoti, tačiau atsiranda gyventojų, kurie pagal seną įprotį atliekas veža ir verčia į sąvartyną, nepaisydami draudžiamo ženklo. Panevėžio rajono savivaldybės ekologė Sigita Biveinienė tvirtina, kad už neveikiančių sąvartynų priežiūrą atsakingas jų uždarymo darbus vykdantis Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras (PRATC). Iš 29 Panevėžio rajone esančių sąvartynų dar neuždaryta nė pusė.

REKLAMA

Pasak ekologės, dėl vangiai vykstančių sąvartynų uždarymo darbų galva skauda ir Savivaldybei, ir seniūnijoms, tačiau jos negali paspartinti proceso. PRATC disponuoja Europos Sąjungos lėšomis, skirtomis sąvartynams rekultivuoti.

Kliūtys uždaryti

PRATC anksčiau aiškino, kad sąvartynų uždarymo darbai stringa dėl teisminių ginčų su konkursą rangos darbams pralaimėjusia įmone. Dabar rangovas aiškus – sąvartynus rekultivuos bendrovė „LitCon“ (buvusi „Pireka“).

REKLAMA

Tačiau atsirado kita problema – neveikiančiuose sąvartynuose išaugo kalnai šiukšlių, tenka skelbti naujus konkursus papildomiems darbams. PRATC projektų įgyvendinimo padalinio vadovė Daiva Bručienė sako, kad taip atsitiko ir su Šilagalio sąvartynu. Esą rangovas nustatė, kad Šilagalio sąvartyne padidėjęs atliekų kiekis ir užterštos teritorijos plotas, palyginti su tuo, koks numatytas prieš kelerius metus parengtame techniniame projekte. Tad rangovui reikės apdoroti daugiau atliekų ir apželdinti didesnį teritorijos plotą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak specialistės, Panevėžio rajone visiškai uždaryta dešimt sąvartynų, dar trijuose atlikta dalis numatytų darbų. Kitų sąvartynų padarytos topografinės nuotraukos, nustatyta, kad daugelyje pasikeitę šiukšlių kiekiai.

Todėl yra vykdomos rangos sutarties keitimo procedūros – koreguojami techniniai projektai, atliekama jų ekspertizė, derinama su Aplinkos ministerija, Viešųjų pirkimų tarnyba. D.Bručienė paaiškino, kad papildomų darbų pirkimo procedūros jau pradėtos.

Visus sąvartynus planuojama uždaryti iki šių metų pabaigos. Bendrovė „LitCon“ Panevėžio rajone esančius sąvartynus ir šiukšlynus yra įsipareigojusi uždaryti už 1 milijoną 532 tūkstančius 540 litų. Didžioji dalis – 85 proc. – šių lėšų yra Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama, likusi dalis – iš Lietuvos valstybės biudžeto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų