Apie ketvirtis viso pasaulio vyrų turi genetinį defektą, kuris gali sumažinti jų šansus turėti vaikų.
Mokslininkai atrado, kad kai kurių vyrų spermoje trūksta apsauginio baltymo, kurio dėka sperma pasiekia kiaušinėlį. Baltymas, DEFB126, apgaubia spermą ir leidžia jai prasiskverbti pro gleives moteriškuose lytiniuose organuose. Taip pat jis saugo spermą nuo moteriškos imuninės sistemos atakų, praneša DailyMail korespondentas.
Pasak tyrėjų, vyrams turintiems ši genetinį defektą sunkiau apvaisinti moterį. Tyrimai JAV, Jungtinėje Karalystėje ir Kinijoje atskleidė, kad apie ketvirtis viso pasaulio vyrų gali turėti šią minėtojo baltymo geno mutaciją. Tai gali paaiškinti vyrų nevaisingumo problemą.
„Apie 70% vyrų nevaisingumą galima nustatyti ištyrus jų spermos kiekį ir kokybę“, - sako Kalifornijos Universiteto profesorius GaryCherr.
Atlikus baltymo DEFB126 tyrimą vaisingumo klinikoje galima sužinoti ar vyras yra vaisingas ir nuspręsti ar porai reikalinga ICSI spermos injekcija, kurios metu sperma įšvirkščiama tiesiogiai į kiaušinėlį. Tyrimas buvo skelbiamas „ScienceTranslationalMedicine“ žurnale.
Vyrų sperma su mutavusiu baltymu pro mikroskopą gali atrodyti taip pat kaip ir normali sperma. Tačiau dirbtinėse gleivėse, kurios savo konsistencija primena moters gimdos kaklelio gleives, spermatozoidai su baltymo defektu yra mažiau judrūs. Jei į spermą papildomai įleidžiama baltymo, ji vėl ima normaliai funkcionuoti.
Apie pusė vyrų pasaulyje turi vieną mutavusio baltymo geną ir ketvirtis - du. Vyris turintis du mutavusio baltymo genus negali apvaisinti moters. Tuo tarpu vyrai su vienu tokiu genu paprastai būna vaisingi.
Lyginant su beždžionių ir kitų žinduolių sperma, vyro sperma yra prastos kokybės, spermatozoidai nelabai judrūs ir dažnai pasitaiko ląstelinių defektų. „Priešingai nei gyvūnai žmonės linkę daugintis turėdami ilgalaikius monogaminius santykius“, - sako profesorius Cherr. Šefildo Universiteto vaisingumo ekspertas AllanPacey sako: „Iš tiesų, žmonės labai nedaug žino apie spermos kelionę iki kiaušinėlio ir apvaisinimo procesą.“
„Dar mažiau žinome apie tai, kaip vyro genai lemia spermos “darbą„ ir efektyvumą. Galbūt šis spermos baltymo tyrimas ir nepakeis medicininės praktikos, bet tyrimą atlikus drauge su kitais vaisingumo testais ir remiantis gautais rezultatais poroms galime pasiūlyti atitinkamų gydymo būdų“, - pridūrė jis.