• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kadencija kita, o daina ta pati – beveik tiesiogine prasme. Seimas ir Konstitucijos žinovai vėl šurmuliuoja dėl konservatoriaus Vytauto Juozapaičio dainavimo scenoje. Jau šį vakarą politikas taps Žoržu Žermonu jubiliejinėje operoje „Traviata“. O tokia veikla, pasak Konstitucijos, nesuderinama su Seimo nario darbu, nes, pasak įstatymo raidės, nėra originali kūryba.

Kadencija kita, o daina ta pati – beveik tiesiogine prasme. Seimas ir Konstitucijos žinovai vėl šurmuliuoja dėl konservatoriaus Vytauto Juozapaičio dainavimo scenoje. Jau šį vakarą politikas taps Žoržu Žermonu jubiliejinėje operoje „Traviata“. O tokia veikla, pasak Konstitucijos, nesuderinama su Seimo nario darbu, nes, pasak įstatymo raidės, nėra originali kūryba.

REKLAMA

Pats nacionalinės premijos laureatas atšauna, kad ne visi supranta, ką kalba. Honoraro už vaidmenį jis neims. Visgi gali būti, kad politikas vėl atsidurs etikos sargų akiratyje. Beje, pasekti V. Juozapaičio pavyzdžiu ir imtis „užklasinių“ veiklų nori ir kiti seimūnai, tik ne scenoje. Pavyzdžiui, Aurelijus Veryga neatsisakytų konsultuoti pacientus kaip psichiatras.

Nacionaliniame operos ir baleto teatre solistai repetuoja legendinę ir šimtmetį šiemet švenčiančią Džiuzepės Verdžio „Traviatą“. O ten – ir Seimo narys konservatorius Vytautas Juozapaitis. Premjera kaip tik trečiadienį, scenoje bus ir Kultūros komiteto pirmininkas, įkūnys Žoržą Žermoną. Dieną Juozapaitis Seime, visgi, kiek laiko teko sugaišti repeticijoms, politikas-solistas nekalbus.

REKLAMA
REKLAMA

„Buvo lygiai tiek, kiek reikėjo tam, kad aš šiandien vakare galėčiau sukurti tą vaidmenį scenoje. – Paslaptis? – Ne paslaptis, skaičiuoti minutes… Tikrai nebuvo darbo metu“, – kalba konservatorius Vytautas Juozapaitis.

REKLAMA

Išgirdę apie dar vieną Juozapaičio vaidmenį, kurių jis per karjerą sukūręs dešimtis, kai kurie seimūnai neslepia, kad norėtų pasimėgauti opera.

„Jeigu gausiu pakvietimą neformalų, tikrai įsigysiu bilietus ir eisiu „Traviatą“ pasižiūrėti“, – sako socialdemokratas Gintautas Paluckas.

Kiti baiminasi koronaviruso, į premjerą neis. „Operoje dar gali būti Kepenis be kaukės ir panašiai“, – kalba liberalas Eugenijus Gentvilas.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau priekaištai V. Juozapaičiui – visai ne dėl repeticijų. Konstitucija numato, kad Seimo nario darbas nesuderinamas su jokiomis kitomis pareigomis, parlamentaras negali gauti ir jokio kito atlyginimo, išskyrus kūrybinę veiklą. Honoraro V. Juozapaitis ir negaus, tai patvirtina Operos ir baleto teatro direktoriaus pavaduotoja.

„Visų laikų geriausias Žermonas Lietuvoje ir vienas geriausių baritonų, mums tai didžiulė garbė, kad žmogus gali laisvu laiku ateiti. Taip, teatras solistą kvietė, teatrui labai reikėjo šito solisto. Solistas neatlygintinai dalyvauja šitam pastatyme. Su juo sudaryta neatlygintina kūrybinės veiklos sutartis“, – komentuoja meninės veiklos departamento vadovė Jurgita Skiotytė-Norvaišienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ką reiškia žodis „kūryba“, teisininkų ir solisto nuomonės kardinaliai skiriasi.

„Čia tiesiog mėginimas išsisukinėti, gudrauti ir apgaudinėti rinkėjus“, – tikina buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas.

Buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas aiškina, kad kūryba būtų knygos rašymas ar paveikslo tapymas, bet ne įsipareigojimas teatrui. Iš viso teatre žiūrovų lauks 13 „Traviatos“ spektaklių, keliuose vaidins V. Juozapaitis, dar nežinia.

REKLAMA

„Keliolikos tų pačių spektaklių atlikimas nėra jokia kūrybinė veikla, aišku bet kuriam sveikai mąstančiam žmogui, kad tai tiesiog darbinė veikla. Čia yra labai aiškus užsakovas, aiškus atlikėjas, Konstitucijos prasme tai akivaizdžiai yra darbo atlikimas“, – sako D. Žalimas.

„Klausimas turbūt kyla tiems, kurie nesupranta, kas yra kūrybinė veikla“, – teigia konservatorius Vytautas Juozapaitis.

REKLAMA

„Aš labai abejoju, ar galima originaliai 13 kartų iš eilės atlikti tą patį kūrinį“, – sako D. Žalimas.

„Kiekvienas unikalus spektaklis, gyvas čia ir dabar yra tiesiog nepakartojamas. Tavo balsas, tavo interpretacijos, santykis su dirigentu. Tai yra kūryba, tikroji kūryba čia ir dabar“, – kalba V. Juozapaitis.

„Kaip ne darbas. Aišku, jeigu pinigų nemoka, galima sakyti ne darbas. Galima vadinti vergove ar savanoriška veikla“, – tikina G. Paluckas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pagrindinis kriterijus – tu gauni atlygį ar negauni. Uždrausti dainuoti… Lakštingala negali nečiulbėti. Čiulbės Juozapaitis, dainuos“, – sako E. Gentvilas.

„Kaip suprantu, jis negauna pajamų iš savo kūrybinės veiklos, tai tas klausimas kaip ir atsakytas“, – kalba konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis.

O kiti seimūnai svarsto – arba įstatymų turi laikytis visi vienodai, arba gal jau metas tiesiog leisti parlamentarams vaidinti, dėstyti ar, pavyzdžiui, teikti psichiatro paslaugas?

REKLAMA

„Jeigu galima Juozapaičiui, aš keliu klausimą, gal aš galiu eit pacientų konsultuot?“ – sako valstietis Aurelijus Veryga.

„Kaip mes su kolegomis susilaikome nuo dėstymo, kas man irgi patiktų ir gal laiko vakarais rasčiau, taip ir tiems, kurie dainuoja, gal reikėtų to nebedaryti“, – tikina valstietė Agnė Širinskienė.

„Dauguma Europos valstybių leidžia parlamentų nariams dirbti. Ir ne tik gydytojams, kūrėjams, bet ir kitų profesijų atstovams leidžia kurį laiką skirti darbui, už tai gauti atlygį“, – kalba A. Veryga.

REKLAMA

Tiesa, rimtai imtis tokių pataisų niekas neplanuoja. O Juozapaičiui už savo scenos veiklą ir vėl gali tekti aiškintis Etikos ir procedūrų komisijai, ši kol kas laukia, kol įvyks premjera, o tada jau spręs, ar pradėti tyrimą. Praėjusią kadenciją Juozapaitis sykį koncertavo Rygos festivalyje, gavo už tai 1100 eurų honorarą, tačiau komisija galiausiai nustatė, kad įstatymų politikas nepažeidė.

Tačiau Juozapaičio meistriškumo kursus jauniesiems kūrėjams Birštone komisija įvardijo pedagogine veikla ir nurodė parlamentarui ateityje tokių užsiėmimų vengti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų