Regėjimo bėdų turinčių vaikų tėvai priversti lakstyti po visą miestą, kad jų vaikas sulauktų pagalbos. Pirmiausia jie lankosi pas „valdiškus“ okulistus, o vėliau dar turi apsilankyti ir sumokėti privatininkams, pas kuriuos „valdiški“ daktarai dirba. „Norint sirgti, reikia turėti labai daug sveikatos“, – gūžčioja pečiais vaikų tėvai ir klausia, kodėl valdiškos poliklinikos neįsigyja kompiuterių, kuriais vaikams tikrinamos akys privačiai?
Pacientus siunčia į savo privačias darbovietes
Statistiškai trečdalis šalies vaikų yra trumparegiai, o tai reiškia, kad jie nuolat turi lankytis pas okulistus. Vaikų regėjimo bėdas Šiaulių moters ir vaiko klinikos Vaikų konsultacijų poliklinikoje sprendžia dvi gydytojos–oftalmologės – Daiva Šidlauskaitė ir Laimutė Strazdienė.
Į savaitraštį „Šiauliai plius“ kreipėsi net kelios mamos pasipiktinusios, kad modernioje Moters ir vaiko klinikos Vaikų konsultacijų poliklinikoje jų vaikai negauna elementarios paslaugos. Jei reikia vaiko akis patikrinti kompiuteriu, iš klinikos tenka trenktis į kitą miesto galą ir belstis į privačias optikas.
Akių tyrimo optikose paslauga yra mokama – kainuoja 4–8 litus. Nors tai nėra itin brangu, gaištamas brangus laikas. „Tenka gerą pusdienį paaukoti, kol aplakstai visus gydytojus, pralauki eilėse“, – sakė regėjimo problemų turinčio vaiko mama Danguolė. Moteris teigė nebesinaudojanti valdiškų medikų paslaugomis – išsyk vedanti vaiką į privatų kabinetą. Sumokanti apie 40 litų, tačiau sugaištanti apie valandą.
Mamos teigė, kad neatsisakytų kelis litus už tyrimą mokėti ir Konsultacinėje poliklinikoje, kuriai tereikia įsigyti kompiuterį. O gal jis neįsigyjamas tyčia? Pasak mamų, vaikai į privačias optikas tirtis nukreipiami gana iškalbingu būdu. Ir L. Strazdienė, ir D. Šidlauskaitė savo pacientus siunčia į tas optikas, kuriose pačios teikia paslaugas privačiai. Dar nepasitaikė, kad gydytojos susipainiotų ir klientus nusiųstų „konkurentei“.
Rugsėjo 6–ąją paskambinus į registratūrą, norint užregistruoti vaiką pas okulistą, registratorė paaiškino, kad pirmiausia reikia siuntimo, ir paaiškino, kad net jį turėdamas pas okulistus greitai nepateksi. Šiuo metu vaikai registruojami pas okulistus lapkričio mėnesiui.
Ar įmanoma patekti pas okulistus, oficialiai sumokėjus pinigus? Prieš kelerius metus gydytoja priimdavo registratūroje sumokėjus apie 20 litų. „Tokia paslauga yra registruota, bet gydytojai nelabai nori. Mokamai – tik optikose“, – paaiškino registratorė. Kodėl gydytojai nenori priimti už paslaugas sutinkančių mokėti pacientų, sužinoti nepavyko.
Atsakymas vis dar ruošiamas
Kompiuterį akims tikrinti turi net pačios mažiausios šalies optikos. Nejau moderniai Moters ir vaiko klinikai tokį kompiuterį įsigyti – sudėtingas uždavinys? O gal ji „biednesnė“ už tas optikos įmonėles?
Moters ir vaiko klinikos vadovas Linas Rovas, išgirdęs išdėstytą problemą, pažadėjo išsiaiškinti ir paprašė paskambinti kitą dieną. Paskambinus kitą dieną, L. Rovas nukreipė pas Šiaulių ligoninės atstovę spaudai, nes tik ji gali teikti tokią informaciją.
Ligoninės atstovė spaudai Nijolė Jurgilienė pažadėjo paruošti atsakymą, nes klinikos vadovybė jį sakė rengianti. Vis dėlto atsakymo vakar nesulaukta. N. Jurgilienės teigimu, ketinama išsamiai išsiaiškinti situaciją, sužinoti, ar buvo išreikštas pageidavimas nupirkti kompiuterį vaikų akims tirti.