Vaiko teisių specialistai sako, kad neišgalintiems susimokėti paskolų ir praradusiems būstus tėvams gali tekti išsiskirti ir su vaikais.
Pagal dabar galiojančius teisės aktus, be pastogės likusių šeimų vaikams valstybė privalo garantuoti laikiną gyvenamąją vietą, tačiau vaiko teisių gynėjai sako, kad galimybės skirti tokioms šeimoms socialinius būstus nėra, tad grėstų vaikų namai.
„Jeigu vaikai atsiduria gatvėje kartu su tėvais, valstybės pareiga yra įsikišti į šitą situaciją ir tada vaikai paimami valstybės globai“, – teigė Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus patarėja Audronė Bedorf.
Bankininkai tikina neketinantys mesti žmonių į gatvę.
„Nėra dar nė vieno tokio atvejo, kad bankas kraustytų šeimą iš namų į gatvę su vaikais. Bankui yra kur kas naudingiau rasti susitarimą, keisti sutarties sąlygas taip, kad bankas gautų pajamų srautus, bet jie būtų pakeliami ir prieinami tam paskolos gavėjui“, – sakė SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė
Banko specialistės teigimu, su sunkumais susidūrusiems klientams visų pirma reikėtų kreiptis į banką.
„Galima pasiūlyti kuriam laikui atidėti įmokų ar palūkanų mokėjimą, pasiūlyti keisti paskolos valiutą ir taip sumažinti palūkanas ar pratęsti paskolos laiką iki maksimalaus 40 metų laikotarpio“, – teigė J. Varanauskienė.
Lietuvos banko duomenimis, šiuo metu būsto paskolų dalis, kuriai padaryti atidėjimai nesiekia nė pusės procento. Tačiau bankininkai spėja, kad artimiausiu metu dėl didėjančio nedarbo su finansiniais sunkumais gali susidurti 5–7 proc. būsto paskolų gavėjų.
Lina Laurinaitytė
LTV naujienų tarnyba