Nors pastaruoju metu padaryta nemaža pažanga, moterims Europoje vis dar užkertamas kelias į aukščiausius politikos ir verslo postus. Tokia išvada padaryta naujoje Europos Komisijos ataskaitoje. Europos Sąjungos valstybių parlamentuose 24 % narių yra moterys – prieš dešimtmetį jos sudarė 16 %.
Panašiai tiek jų eina ir ministrų pareigas. Didžiausių privataus sektoriaus bendrovių valdybose 9 iš 10 narių vis dar yra vyrai. Du trečdaliai bendrovių vadovų taip pat yra vyrai. Ataskaitos paskelbimas sutampa su kovo 8 d. švenčiama Tarptautine moters diena. Be to, šiais metais bus kuriamas naujas Europoje aukštas pareigas einančių moterų tinklas.
„Sprendimus priimančių moterų daugėja per lėtai. Jeigu tikime demokratijos vertybėmis, negalime pusės gyventojų palikti nuošalyje nuo valdžios struktūrų, – sakė už lygias galimybes atsakingas Europos Komisijos narys Vladimíras Špidla. – Lyčių lygybė naudinga ir verslui. Mūsų ekonomikai reikia išnaudoti visų talentingų žmonių potencialą, jeigu norime išspręsti pasaulinės konkurencijos keliamas problemas. Todėl pagaliau visiems laikams turime sudaužyti tas stiklines lubas!“
Ataskaitoje „Vyrų ir moterų dalyvavimas priimant sprendimus 2007 m. – padėties ir tendencijų analizė“ teigiama, kad moterų skaičius nacionaliniuose parlamentuose (skaičiuojant ir iš vienerių rūmų, ir iš dvejų rūmų sudarytus parlamentus) išaugo beveik 50 % – nuo 16 % 1997 m. iki 24 % 2007 m. Tačiau kol kas tai gerokai mažiau nei 30 % – dalis, kuri būtina, kad moterys galėtų turėti svarią įtaką politikoje. Europos Parlamente ši riba peržengta tik vos vos – ten yra 31 % moterų. Nacionalinėse vyriausybėse ministrų vidutiniškai yra beveik tris kartus daugiau nei ministrių (atitinkamai 76 % ir 24%).
Priimant ekonominius sprendimus moterims taip pat labai mažai atstovaujama.Visų 27 valstybių narių centrinių bankų valdytojai yra vyrai.Moterys sudaro 44 % darbuotojų visoje Europoje, tačiau tik 32 % iš jų vadovauja verslui (yra smulkaus verslo įmonių vadovės, direktorės arba vadybininkės).Didelėse bendrovėse moterims atstovaujama dar mažiau. Šių bendrovių valdybose vyrai sudaro apie 90 % narių (kalbama apie visų šalių bendroves, kurių akcijos šalių biržose yra likvidžiausios). Šis skaičius per pastaruosius metus tik šiek tiek pagerėjo.
Nemažai pasiekta, skiriant moteris į vadovų postus valstybių narių centrinėje administracijoje. Šiuo metu joms skirta beveik 33 % aukščiausio hierarchijos lygio postų palyginti su 17 % 1999 m. Moterų, einančių panašias pareigas Europos Sąjungos institucijose per tą patį laikotarpį padaugėjo nuo 14 % iki beveik 20 %, nors dar daug ką reikia gerinti.
Pagrindinis vaidmuo skatinant geresnę lyčių lygybės pusiausvyrą priimant sprendimus tenka nacionalinio lygmens veikėjams, tačiau Komisija remia šias pastangas rinkdama, analizuodama ir viešindama palyginamuosius duomenis apie išliekančias lyčių lygybės spragas. Ypač daug informacijos apie vyrų ir moterų dalyvavimą priimant sprendimus yra interneto svetainės duomenų bazėje. Skatindama dalijimąsi gerąja patirtimi visose 27 valstybėse narėse, šiais metais Komisija įsteigs naują aukštas pareigas Europoje einančių moterų tinklą.