Kai kurie savarankiškai besidraudžiantys miestelėnai nustėro sužinoję, kad prarado draudimą ir už gydymą privalo mokėti.
Padidėjo įmokos
Mat jie neįvertino, kad nuo sausio 1 dienos padidėjo minimali alga, todėl nuo 77 iki 90 litų padidėjo ir mėnesio privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoka. Ne visi išsiaiškino, kad įmoka ūgtelėjo 13 litų, ir kaip anksčiau mokėjo mažesnę sumą. Mokėjo tol, kol nesužinojo, kad yra nedrausti ir už gydymą turėtų susimokėti papildomai.
Nesieja su minimalia alga
Panevėžio teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Sigita Paulauskienė sako, kad dėl PSD įmokos į įstaigą žmonės kreipėsi ne tik sausio ir vasario mėnesiais, tokių buvo ir pernai rugpjūtį.
„Pernai nuo liepos didėjo minimali alga, todėl keitėsi ir privalomojo sveikatos draudimo įmokos dydžiai. Iki 2012 metų liepos 1 dienos buvo 72 litai, o paskui ji padidėjo iki 77 litų. Nuo sausio pirmosios minimali alga išaugo iki tūkstančio litų, todėl įmoka padidėjo. PSD mokėti reikia devynis procentus nuo gaunamos minimalios algos – 90 litų. Blogai yra tai, kad gyventojai privalomojo sveikatos draudimo mokesčio nesieja su minimalia alga. Mūsų institucija apie visus pokyčius tuojau pat informuoja žmones. Informacija buvo pateikta ne tik mūsų tinklalapyje, bet ir Valstybinės mokesčių inspekcijos bei „Sodros“ interneto svetainėse“, – aiškino S. Paulauskienė.
Pataria sumokėti skirtumą
Ligonių kasa pataria gyventojams, sumokėjusiems mažesnę įmoką, sumėkiti per visus mėnesius susidariusį skirtumą.
„Vadovaujamės proto ir žmoniškumo kriterijais. Tų, kurie per neapsižiūrėjimą mokėjo mažesnę įmoką nei priklauso, geranoriškai prašome sumokėti papildomai. Jei nemokamą gydymą nori gauti skubiau, sumokėjimo faktą turi pateikti Teritorinei ligonių kasai. Turime duomenis ir matome, kas susimokėjo tinkamai“, – kalbėjo vedėja.
S. Paulauskienė sako, kad yra ir tokių, kurie piktybiškai nemoka PSD įmokų.
„Jų pasiaiškinimas labai paprastas. Esą kaip gali mokėti už nesuteiktą paslaugą. Tokie susigriebia tik tada, kai sušlubavus sveikatai negauna nemokamo gydymo. Tuomet puola mokėti privalomojo sveikatos draudimo mokesčius. Tačiau jie užmiršta, kad sumokėjus PSD įmokas nemokamas gydymas garantuojamas praėjus trims mėnesiams. Atgaline data draudimas negalimas“, – „Sekundei“ teigė S. Paulauskienė
Bausti nesiruošia
Panevėžio apskrities VMI Mokestinių prievolių departamento Panevėžio skyriaus vedėja Sandra Mociškienė „Sekundei“ aiškino, ką patartų gyventojams, kurie per neapsižiūrėjimą savarankiškai sumokėjo mažesnes privalomojo sveikatos draudimo įmokas, kokie gyventojai turi mokėti PSD ir ar VMI išieško PSD įmokas, jei žmogus nesumokėjo.
„Jeigu gyventojas per klaidą ir neapsižiūrėjimą kas mėnesį mokėjo mažesnes PSD įmokas nei priklauso, jam reikia kuo skubiau sumokėti trūkstamą sumą – VMI šiuo atveju jokių sankcijų ir nuobaudų netaikys. Valstybinė mokesčių inspekcija administruoja šių gyventojų grupių PSD įmokas: dirbančiųjų įsigijus verslo liudijimus, ūkininkų bei kitų žemės ūkio veiklą vykdančių gyventojų, savarankiškai besidraudžiančiųjų, kurie nedraudžiami pagal kažkokią veiklą ar darbo santykius. Kitų gyventojų grupių PSD įmokas administruoja „Sodra“. Išvardytoms mokėtojų grupėms priklausantys gyventojai PSD įmokas turi mokėti savarankiškai“, – sakė S. Mociškienė.
Domėtis ir patiems
Pasak S. Mociškienės, gyventojus apie privalomojo sveikatos draudimo įmokas ir pasikeitusius jų dydžius pirmiausia privalo informuoti Valstybinė ligonių kasa. Valstybinė mokesčių inspekcija taip pat pranešė, kad padidėjus minimaliai algai pasikeitė ir VMI administruojamų gyventojų grupių privalomojo sveikatos draudimo įmokų dydžiai.
Išsami ir naujausia informacija skelbiama VMI interneto svetainėje.
Specialistės teigimu, pagal galimybes apie pasikeitusias PSD įmokas gyventojai informuoti ir asmeniškai. Informuoti buvo tie, kurie dirba įsigiję verslo liudijimus. Kita vertus, ir patys gyventojai gali domėtis pokyčiais, ypač jei jie yra savarankiškai besidraudžiantys asmenys.
Raimonda MIKUČIONYTĖ