Specialistai patvirtina, kad teigiamas nėštumo testas vyrui gali būti rimtas įspėjimas dėl sunkios ligos – sėklidės vėžio.
Nacionalinio vėžio instituto (NVI) gydytojas urologas Aušvydas Patašius aiškinimu, taip yra todėl, kad esant nėštumui padidėja žmogaus chorioninis gonadotropinas, tiek jo alfa, tiek beta dalis. Taip pat žmogaus beta chorioninis gonadotropinas padidėja ir sergant sėklidžių vėžiu.
„Aišku, nėštumo metu rodikliai yra gerokai aukštesni. Bet ir nedidelis šio hormono padidėjimas vyrui gali būti rimtas signalas skubėti pas gydytoją. Šiaip tokius pacientus labai greitai operuojame, ištiriame ir paskiriame gydymą“, – kalbėjo gydytojas.
Be to, pabrėžė jis, kai kurių sėklidžių vėžiu atveju šis tyrimas gali būti normos ribose. Todėl pirmiausia vyrams patariama reguliariai apsičiuopti sėklides.
Paprastai nieko nejaučia
Kauno klinikų gydytojas urologas doc. dr. Darijus Skaudickas portalui tv3.lt yra pasakojęs, kad dažniausiai sėklidės vėžys pasireiškia asimptomiškai.
„Tai reiškia, kad žmogus jokių pokyčių nejaučia. Paprastai nieko neskauda, bet vyras apčiuopia kietą, vos ne į akmenį panašią, sėklidę. Ji būna kietesnė ir kiek didesnė nei kita normali esanti. Laiku spėjus tą pastebėti ir pasirodyti urologui, atliekami trys sėklidžių vėžio kraujo žymenys. Tai padeda užvesti ant kelio, ar tai yra uždegimas, ar onkologinis susirgimas“, – pasakojo jis.
Vis dėlto onkologinę ligą su sėklidžių (tiksliau – antsėklidžių) uždegimu sunku sumaišyti, mat tuomet simptomai dažnai būna akivaizdūs ir nemalonūs. Sėklidė patinsta, padidėja, skauda, kartais pakyla ir temperatūra.
„Jei sėklidės padidėjimas yra besimptomis arba apčiuopiamas kietumas, tai gali būti ir sėklidės vėžio požymis. Gali net jau būti ir pažengusi stadija. Praeina vos keli mėnesiai ir visa sėklidė tampa kieta. Tad reikėtų nedelsti ir ateiti pas gydytoją jau ir kokią vieną zoną kietesnę apčiuopus“, – įspėjo urologas.
Dar vienas, sėklidės vėžį galintį išduoti simptomą – padidėję limfmazgiai.
„Kai navikas išdidėja, limfagyslėmis nuteka tolyn ir padidėja limfmazgiai pilvo ertmėje. Taip pat gali padidėti ir kirkšnies limfmazgiai“, – sakė jis.
Jei liga aptinkama ankstyvųjų stadijų, praktiškai visada yra išgydoma.
Į gydytoją būtina kreiptis, jei:
Apčiuopiamas mazgelis sėklidėje, sėklidė yra padidėjusi, patinusi, sėklidėje susikaupė skystis, pajutus sunkumą, maudimą ar kitą neįprastą pojūtį kapšelyje.
Tačiau šie simptomai gali atsirasti dėl daugelio priežasčių, dažniausiai ne dėl piktybinio proceso. Tačiau kiekvienu atveju, net jei padidėjusi sėklidė ir neskausminga, pacientą turi apžiūrėti gydytojas.
Kiti simptomai gali būti susiję su sėklidės vėžiu, bet galimi ir dėl visai kitų priežasčių: • apatinės pilvo dalies ar kirkšnies srities maudimas ar bukas skausmas, • nugaros maudimas ar skausmas, • krūtų ar krūtų spenelių padidėjimas (kai kurie sėklidžių navikai produkuoja moteriškus hormonus), • skausmas krūtinėje, padažnėjęs kvėpavimas, • atsikosėjimas kraujingais skrepliais – ligai išplitus (metastazės plaučiuose).
Būtina nuolatos atlikti savityrą
Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad dar viešumoje per mažai kalbama apie sėklidžių savityra.
„Apie tai kalbėdami ir einame į mokyklas, gimnazijas, kad išmokti pačiam pasitikrinti reikėtų daryti dar nuo 10–12 metų, kai prasideda brendimas. Dar bręstantys berniukai turi žinoti, kad reikia atlikti savityrą, žinoti, kas yra norma, kas – ne, apskritai, kad tokios ligos yra. Pasitikrinti, ar nėra kokių pakitimų, geriausia karštoje vonioje ar duše“, – patarė gydytojas.
Rekomenduojama abi sėklides apčiuopti vienu metu, švelniai ridinėjant jas tarp nykščio ir kitų rankos pirštų – sveikų sėklidžių konsistencija standi, paviršius slidus, lygus. Normalu, jei viena sėklidė šiek tiek didesnė už kitą ir guli šiek tiek žemiau nei kita. Tai – kelias minutes užtrunkanti procedūra, kurią atlikti pakanka vieną kartą per mėnesį. Geriausiai tam pasirinkti pirmą mėnesio dieną ar kitą, lengviau įsimenamą.
Reguliariai atlikdamas sėklidžių savityrą, jaunuolis ar vyras žino, kaip atrodo sveikos sėklidės, todėl lengvai supras, jei atsiras kokių nors pokyčių jose.
Kaip tirti?
Paimkite sėklidės į rankas taip, kad nykštys ir pirštai gerai jaustų visas sėklidės puses.
Lengvai paspausdami apčiuopkite kapšelyje esančius organus: • Pirmiausia užčiuopiamas sėklidės priedelis, kuris yra sėklidės viršuje. Jis jaučiamas kaip pailga slidi kremzlė. • Toliau surandamas sėklinis virželis, kuris kyla aukštyn nuo sėklidės ir jaučiamas kaip standus, tolygus vamzdelis. • Galiausiai užčiuopiama pati sėklidė, kuri yra vidutinio kietumo, lygiu paviršiumi, kiaušinio formos. Tokiu būdu ištiriamos abi sėklidės. Suradę kokius nors pakitimus (mazgelius, sukietėjimus, sėklidės padidėjimą ar kt.) arba ką nors įtardami – būtinai kreipkitės į gydytoją, geriausiai - urologą.