Dauguma moterų kas mėnesį su nerimu laukia menstruacijų dienos. Vienos besitikėdamos, kad „tos dienos“ tikrai prasidės, o kitos laikydamos kumščius, kad galbūt pagaliau jų nesulauks.
Kaip nusiraminti? Paprasčiausias būdas – pasidaryti nėštumo testą. O kaip jį išsirinkti ir kada jau galima tikėtis tikro atsakymo į rūpimą klausimą?
Kaip veikia testas?
Nors egzistuoja daugybė testų, visi jie grįsti vienu principu – nustato chorioninio gonadotropino atsiradimą (arba nebuvimą) šlapime. Šio hormono koncentracija pirmąjį nėštumo trimestrą vis auga. Pirmosiomis nėštumo savaitėmis, jei hormono koncentracija dar maža, galimas klaidingai neigiamas testo atsakymas. Tačiau pakartojus testą po keleto dienų jo rezultatai jau būtų tikslesni.
Hormonui sureagavus su testo reaktyvu atsiranda antroji juostelė. Viena juostelė – kontrolinė. Ji parodo, kad testas apskritai veikia. Jei neatsirado antrosios – jūs nenėščia. Beje, ši pirmoji juostelė turėtų būti ryški ir aiški. Kai vietoj jos matoma tik neaiški dėmė – veikiausiai testas pasenęs arba sugadintas. O išryškėjusi antroji juostelė jau rodo nėštumą.
Jei pirmomis dienomis nesulaukus mėnesinių testas parodė neigiamą atsakymą, bet mėnesinės dar keletą dienų nepasirodo – vertėtų pasidaryti antrą testą. Galbūt pirmajam dar buvo šiek tiek per anksti?
Nėštumo testui paprastai rekomenduojama naudoti rytinį šlapimą. Jame mažiausiai įvairių priemaišų, be to, per naktį susikaupia maksimalus chorioninio gonadotropino kiekis, jei šio hormono organizme yra.
Kada darytis testą?
Deja, vienareikšmiškai atsakyti, kada testo parodymai jau bus tikslūs, gana sunku. Esant 28 dienų ciklui, jei ovuliacija vyko 13-14 ciklo dienomis, 28-tą dieną, taigi tą, kai turėtų prasidėti mėnesinės, testas jau turėtų rodyti patikimą atsakymą.
Tačiau kiekviena moteris yra patyrusi, jog net ir idealus kaip laikrodis mėnesinių ciklas kartais susvyruoja. Tad jei ovuliacija pasatarąjį ciklą įvyko vėliau – testas tikrai teisingą atsakymą taip pat atitinkamai rodytų vėliau.
Taigi specialistai siūlo paprastą schemą: 1-2 dienas vėluojant mėnesinėms testą jau galima darytis. Jei jis – neigiamas, o mėnesinės dar 2-3 dienas nepasirodo – testą pakartokite. Jei ir po 8-10 dienų jis bus neigiamas – vertėtų paieškoti kitos mėnesinių ciklo sutrikimo priežasties.
Kodėl testai klysta?
Nors farmacininkai tikina, kad testų patikimumas yra artimas 100 procentų, vis dėlto kartais suklysta ir jie. Tiesa, dažniau pasitaiko klaidingai neigiamas, o ne klaidingai teigiamas atsakymas.
• Tarp dažniausiai suklaidinančių faktorių minimas netaisyklingai atliekamas testas, kai jis užteršiamas, pažeidžiamas, neteisingai interpretuojami jo rezultatai. Taigi laikytis prie testo pridėtų instrukcijų labai svarbu.
• Klaidingai teigiamą rezultatą testas gali parodyti jei moteris vartoja tam tikrus vaistus, kurių sudėtyje esama chorioninio gonadotropino. Šio hormono pėdsakai, kaip ir nėštumo atveju, patenka į šlapimą ir gali suklaidinti nėštumo testo parodymus.
• Taip pat klaidingai teigiamą rezultatą testas gali parodyti dėl kai kurių susirgimų, kurie sutrikdo įprastą hormonų pusiausvyrą – pavyzdžiui, auglio, kiaušidžių disfunkcijos ir kt.
• Teigiamas rezultatas dar kurį laiką rodomas ir po negimdinio nėštumo pašalinimo, savaiminio persileidimo, aborto.
• Alkoholis, nuovargis, stresai, laktacija, kontraceptinės tabletės ir kiti įprasti faktoriai testo rezultatams įtakos neturi.
• Suklaidinti gali ir kai kurios inkstų ligos, gresiantis persileidimas.