Nestatutiniai ugniagesiai kovo pabaigoje planuoja surengti įspėjamąjį streiką, kuriame reikalaus pakelti atlyginimus iki statutinių pareigūnų atlygio bei suteikti jiems socialines garantijas.
„Nematydami kitos galimybės, šiandien kreipiamės į Vyriausybę ir Trišalę tarybą su prašymu nustatyti minimalias būtinąsias sąlygas streikui“, - spaudos konferencijoje antradienį sakė Lietuvos ugniagesių gelbėtojų profesinių sąjungų susivienijimo (LUGPSS) pirmininkas Saulius Džiautas.
Anot jo, kovo pabaigoje bus organizuojamas kelių valandų įspėjamasis streikas, kuriame nestatutiniai ugniagesiai signalizuos sirenomis, drums ramybę, nevyks į gaisrus. Jei į streiką nebus sureaguota, ugniagesiai tikino vykdysiantys „tikrą streiką“.
S.Džiautas sakė, kad keletą kartų buvo kreiptasi į Finansų ministeriją (FM), Vidaus reikalų ministeriją (VRM) bei Socialinės apsaugo ir darbo ministeriją (SADM) dėl nestatutinių pareigūnų atlyginimų pakėlimo. Motyvuodamos ekonominiu sunkmečiu, ministerijos atsakydavo neigiamai.
„Darbo kodeksas numato, kad vidaus reikalų sistemoje draudžiamas streikas, taigi gali streikuoti tik savivaldybių ugniagesiai , tačiau (...) mes stengsimės, kad tos (reikiamos organizuoti streikui - BNS) procedūros įvyktų ir būtų surinkti reikalingi parašai. Vyriausybė, Trišalės tarybos teikimu, turės nustatyti, kokias mes sąlygas turėsime įvykdyti, kad nenukentėtų visuomenė, kad bent jau kažkiek pajėgų atvyktų į gaisrą“, - kalbėjo S.Džiautas.
Jo teigimu, iki 2009-ųjų pagal darbo sutartis dirbantiems Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) ugniagesiams gelbėtojams buvo mokami priedai prie atlyginimo siekiant, kad jie nebūtų diskriminuojami šalia dirbančio statutinio pareigūno atžvilgiu.
Sumažinus PAGD biudžetą, pasak S.Džiauto, visiems dirbantiesiems pagal darbo sutartis buvo nubraukti priedai. Teigiama, kad nestatutinis ugniagesys gelbėtojas už sausio mėnesį gavo 200 - 650 litų mažesnį atlyginimą nei pernai gruodį. Nukentėjo, anot S.Džiauto, ne tik ugniagesiai gelbėtojai, bet ir sekretorės, komendantės, buhalterės.
Iš viso 711 PAGD darbuotojų, jo žiniomis, dirbančių pagal darbo sutartis, gaunamos pajamos sumažėjo vidutiniškai 33 proc.
„Mūsų darbovietėje taip pat buvo nubraukti priedai, kurių mokėjimas buvo apie 30 proc., kad būtų panašūs atlyginimai į statutinių. (...) Mes gaudavome 1100-1200 litų, dabar, paskutinį mėnesį, apie 900. Tai labai ženklus atlyginimų sumažėjimas ir vadinamų priedų. (...) Taip pat sumažėjo naktinio darbo apmokėjimai, nes jie buvo skaičiuojami nuo priedų“, - spaudos konferencijoje kalbėjo Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Kulautuvos komandos ugniagesys gelbėtojas Saulius Bulotas.
S.Buloto teigimu, jo atlyginimas sumažėjo apie 30 proc, kai tuo tarpu statutinių pareigūnų atlyginimas mažėjo 12 proc.
S.Džiautas pažymėjo, kad savivaldybės ugniagesiai neturi būti menkinami - jie užgesina apie 40 proc. šalies gaisrų.
Šiuo metu nestatutiniai ugniagesiai gauna 800-1000 litų atlyginimą, statutiniai - apie 1,5 tūkst.
Nestatutiniai ugniagesiai neturi statutiniams priklausančių privilegijų: pavyzdžiui, į pensiją jie negali išeiti išdirbę 20 metų, jie nėra apdrausti, nėra apmokamos jų kelionių į darbą išlaidos, už darbo stažą, aukštesnę kategoriją jiems nekeliamas atlyginimas.
Seimas praėjusiais metais buvo priėmęs pataisas, kurios leido PAGD įstaigose nestatutinėse pareigose dirbusiems asmenims, vėliau tapusiems pareigūnais, į tarnybos stažą pensijai gauti įskaityti laiką, kai jie nebuvo pareigūnai.
Prezidentas Valdas Adamkus šias pataisas vetavo, ir Seimas atsižvelgė į jo siūlymus. Dėl šios priežasties situacija liko, kokia buvusi.
PAGD pavaldžių statutinių valstybės tarnautojų darbo santykius reguliuoja Vidaus tarnybos statutas. Nestatutiniai ugniagesiai dirba pagal darbo sutartis, jų darbo santykius reguliuoja Darbo kodeksas.
Šiuo metu Lietuvoje yra 11 priešgaisrinių gelbėjimo tarnybų, kurių darbuotojai nėra statutiniai pareigūnai.
Pernai gruodį svarstydamas šių metų biudžetą, Seimas valstybės tarnautojams, pareigūnams, politikams ir teisėjams sumažino pareiginės algos bazinį dydį nuo 490 iki 475 litų. Tai buvo daroma norint sustabdyti algų valstybės sektoriuje kilimą.
Ugniagesiai prieš atlyginimų mažėjimą pernai gruodžio pabaigoje piketavo prie Prezidentūros.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže.