Apie tai, kaip spygliukus paversti sau naudingu vaistu pasakojo vaistininkas-žolininkas, VDU Žemės ūkio akademijos doktorantas, „Žolinčių akademijos“ viceprezidentas, knygos „Vaikai vaistažolių pasaulyje“ autorius Marius Lasinskas.
„Iš tikrųjų labai daug ką galime padaryti iš mūsų nuostabiųjų eglučių ir labai gaila žiūrėti, kaip jos guli išmestos. Todėl pasidžiaugę ja, jos neišmeskite. Spygliai yra tikras vaistas ir maistas, jeigu švariai nurinksite spygliukus, galite juos panaudoti savo sveikatos gerinimui“, – sako M. Lasinskas.
Puikiai tiks profilaktikai
Pirmas ir paprasčiausias receptas – tiesiog įsidėkite keletą žalių eglės spygliukų į burną ir juos sukramtykite. Tai dezinfekuos visą burnos gleivinę.
„Jeigu esate žaliavalgis, galite juos ir valgyti. Gausite reikiamų medžiagų, vitamino C. Tik nevalgykite jų tuščiu skrandžiu, nes gali pradėti kilti rūgštingumas“, – nurodo jis.
Taip pat galite pasigaminti žiemos arbatą nuo visų peršalimo ligų. Tam reikės saujos spyglių litrui vandens.
„Prieš dedami spyglius į termosą, juos galite ir sutrinti. Taip arbatą turėsite greičiau. Jeigu viską darysite paprastu būdu, tuomet spyglius užpilkite karštu 80–90 laipsnių vandeniu ir palaikykite 2–3 valandas“, – sako M. Lasinskas.
Tokią arbatą galite gerti ir profilaktiškai, ir peršalus. Skoniu ji panaši į citrinų arbatą, o vaikams ypač patiks, jeigu prieš tai paskanaus šiek tiek medaus. Be to, jeigu nesate karštos arbatos mėgėjas, arbata nepraras savo gerųjų savybių net ir atšalusi.
Spyglius panaudokite ir vonioje
„Galite pasidaryti ir nuovirą. Galite spyglius sudėti tiesiai į puodą arba daryti kitaip – dėti puodą į puodą. Tai vadinama dviguba vonele – paimi puodą, įpili vandens, tuomet dar vieną puodą ant jo, o į jį litrui vandens saują spyglių.
Taip pavirkite pusvalandį ant silpnos ugnies. Tada palaikykite dar pusvalandį. Taip jau turite stipresnį nuovirą. Per dieną suvartokite po šaukštą ar du tokio nuoviro, bet ne daugiau. Nuoviro šaukštas prilygs keliems puodeliams arbatų“, – sako M. Lasinskas.
Nuovirą galite laikyti šaldytuve, tačiau tuomet prieš vartodami sumaišykite su karštu vandeniu, kad jis nebūtų šaltas.
Tačiau tai nėra vienintelis jo naudojimo būdas.
„Nuoviro likučius galite supilti į vonios vandenį ir pagulėti 15 minučių. Galite nukošti, bet galite ir su spygliais. Tai padės odai, kvėpavimui. Ypač tiks, kam yra riaumatiniai susirgimai ar sąnarių skausmai, odos problemos.
Juokas juokais, bet jeigu visa eglutė dar nenubyrėjusi, galite pasiimti ją į vonią su savimi ir gulėti ten ją apsikabinus. Bus dviguba nauda – gausite ir akupunktūrą tokią“, – juokauja žolininkas.
Tepalas nuo visų ligų
Taip pat galima ir pasidaryti tepalą, kuris, pasak žolininko, tiks nuo visų ligų. Grūstuvėje sutrinkite eglės spyglius, sudėkite gautą masę į tamsų indą ir užpilkite aliejumi (tiks kanapių arba aukščiausios rūšies alyvuogių aliejus), kad apsemtų.
Galima naudoti ir pušies spyglius. Tačiau spyglių M. Lasinskas nerekomenduoja malti elektriniais prietaisais.
„Indą su spygliais ir aliejais užkimškite ir padėkite į šiltą vietą. Palaikykite 2–3 savaites, tačiau nepamirškite kiekvieną dieną sukratyti indo. Po dviejų savaičių atidarius, kvepės namai pušynu ar eglynu. Nukoškite ir pasilikite aliejų. Spygliukų gerosios savybes bus perėjusios į aliejų“, – nurodo žolininkas.
Jeigu bijote, kad spygliai gali supelyti laikomi prie radiatoriaus, tuomet žolininkas pataria prieš smulkinant spygliukus, juos išdžiovinti.
„Šį tepaliuką galite tepti vaikams po nosimi, nuo slogos, sau galite patepti ir nosies gleivinę. Taip pat tiks sąnarių skausmui malšinti. Ištepkite juo sąnarius ir uždėkite šiltą tvarstį. Reikia tik gerai įtrinti ir įmasažuoti į odą. Tiks ir odai prižiūrėti, mažoms žaizdelėms, apsaugos rankas nuo skilinėjimo“, – nurodo jis.