Panevėžio pučiamųjų orkestras „Panevėžio garsas“ tik praėjus savaitei atsigauna nuo patirto streso – jie buvo išplūsti Drąsiaus Kedžio šalininkų. Surengę nesankcionuotą protesto akciją po to, kai D.Kedžio ir Laimutės Stankūnaitės duktė buvo perduota motinai, jo gerbėjai praėjusį šeštadienį ne tik sutrikdė renginį „Padūduokim Kaunui“, bet ir iškoneveikė orkestrantus, įvarė jiems baimės.
Provokavo riaušes
„Panevėžio garso“ direktorė Zita Bareikienė sako, kad muzikantai, šokėjos tik dabar atsigauna po šoko. Orkestrantai buvo išvadinti pedofilais, išgirdo ir kitų „komplimentų“. Visa laimė, pasak vadovės, kad muzikantai sugebėjo susitvardyti ir nesivėlė į diskusijas su D.Kedžio šalininkais, nes tuomet veikiausiai būtų kilusios riaušės.
Kauno policijos pareigūnai ieško nesankcionuotų D.Kedžio gerbėjų protesto akcijos dalyvių, gegužės 19 d. miesto centre užsipuolusių pučiamųjų orkestro dirigentą ir nutraukusių vos prasidėjusį renginį „Padūduokim Kaunui“.
„Į Kauno apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą dėl sutrikdyto renginio kreipėsi pučiamųjų instrumentų orkestro „Ąžuolynas“ vadovas, – „Sekundei“ pasakojo Z.Bareikienė. – Policijos pareigūnai aiškinasi dviejų žmonių nužudymu įtariamo D.Kedžio gerbėjus, sutrikdžiusius vos prasidėjusį renginį „Padūduokim Kaunui“.
Puolė agresyvus būrys
Z.Bareikienė pasakojo, kad incidentas įvyko pačiame miesto centre, Laisvės alėjoje, prie paminklo Romui Kalantai. Vykstant tradicinėms Kauno dienoms, čia buvo surengta respublikinė šventė „Padūduokim Kaunui“, kurioje dalyvavo keturi pučiamųjų instrumentų orkestrai bei merginų choreografinės grupės.
„Prie paminklo R.Kalantai kiekvienas orkestras turėjo sugroti po kūrinį ir eiti istorinės prezidentūros link. Čia buvo numatyti soliniai orkestrų koncertai“, – „Sekundei“ teigė Z.Bareikienė. Taip sutapo, kad Kaune tuo pačiu metu ir toje pačioje vietoje vyko nesankcionuotas D.Kedžio gerbėjų renginys. Nors policija leidimo nebuvo davusi, žmonės susibūrė prie paminklo R.Kalantai, piktinosi prieš dvi dienas įvykdytu teismo sprendimu, kai L.Stankūnaitei buvo perduota mergaitė.
„Mes pasirodėme nustatytu laiku, o prie paminklo R.Kalantai jau laukė žmonės. Apie kokį nors mitingą nieko nežinojome. Vyko Kauno dienos, tad žmonių būriavosi visame miesto centre“, – kalbėjo „Panevėžio garso“ vadovė.
Pasak jos, vos tik orkestras užgrojo, D.Kedžio gerbėjų gretose kilo pasipiktinimas. Keli žmonės puolė prie orkestrų, šaukė: „Kaip jums ne gėda!“, „Varykit, ar nežinot, kokia šiandien diena!“ ir liepė liautis groti.
„Mes taip ir nesupratome, kodėl ir dėl ko mums turėtų būti gėda. Tačiau siekiant išvengti konflikto su agresyviai nusiteikusia minia groti nustota, – prisiminė pašnekovė. – „Panevėžio garsą“ užpuolė D.Kedžio šalininkai apstumdė niekuo dėtus šventės dalyvius, išvadino juos pedofilais, tačiau reikėjo susikaupti ir stengtis neišprovokuoti galimų muštynių.“
Patyrė agresiją
Z.Bareikienė neslepia pasipiktinimo tokiu D.Kedžio gerbėjų elgesiu. Pasak jos, nepilnamečiai buvo išvadinti necenzūriniais žodžiais, ne vienas kolektyvo narys buvo stumdomas.
„D.Kedžio šalininkai veikiausiai pasipiktino, kad orkestras užgožia jų kalbas, todėl ir kilo toks ažiotažas. Jie visi supuolė, bijojome ką nors pasakyti, kad patys nenukentėtume. Liepė susirinkti savo smuikus ir dingti. Vietoj šventiškos nuotaikos gavome nerimo, liūdesio pliūpsnį“, – sakė Z.Bareikienė.
Pašnekovė tvirtino, kad sugroję kūrinį orkestrantai turėjo eiti Senamiesčio link, tačiau jiems kelią vėl pastojo Drąsiaus šalininkai. Jie, užsiklijavę lūpas juoda izoliacija, ėjo Laisvės aikšte, o orkestrantams teko keliauti tuneliu.
„Negalėjome prasibrauti pro didelę minią nesankcionuotų mitinguotojų. Teko eiti kita Laisvės alėjos puse, pereiti tunelį ir kuo skubiau pasiekti Kauno pilį. Įtampa buvo didelė. Savotiškas šokas ir muzikantams, ir nepilnametėms merginoms – šokėjoms, kurios patyrė stresą dėl piketuotojų agresijos“, – nemalonius įspūdžius prisiminė Z.Bareikienė.
Vaida REPOVIENĖ,