Karo ir naujų teroristinių išpuolių pavojus, išlaidų darbo užmokesčiui augimas ir galimybių didinti kainas, siekiant padidinti pelną, nebuvimas stipriai silpnina JAV verslo aktyvumą. Korporacijų vadovai mano, kad šiais metais ūkio augimas bus vangesnis nei praėjusiais metais.
Tik vienas iš dešimties verslininkų ketina didinti gamybą, tikėdamasis galutinės paklausos augimo, rašo įtakingas britų verslo dienraštis "The Financial Times".
Vartotojų pasitikėjimo silpimas, vangus investicinis aktyvumas ir nestabilumas finansų rinkose vis labiau stiprina daugelio JAV korporacijų pesimizmą. Trys ketvirčiai asociacijos "Business Council", kuri vienija 180 dabartinių ir buvusių didžiausių JAV korporacijų generalinių direktorių, narių prognozuoja, jog 2003 metais kapitalo investicijos nepadidės arba net sumažės. Apklausos duomenimis, 72 proc. įmonių vadovų mano, jog bendrojo vidaus produkto (BVP) prieaugis šiais metais, kaip ir praėjusiais, sudarys 2,4 proc. Tik pusė vadovų mano, kad jų korporacijų pelnas ir pelno norma padidės.
Verslo lyderių nuomonė apie galimą karo Irake poveikį ekonominei situacijai šalyje aiškiai pasiskirstė. Hipotekos bendrovės "Fannie MAe" vadovas Franklinas Rainesas (Franklinas Reinsas) aiškina, jog nuotaikos verslo bendrijoje yra "kiek įsitempusios, gal saikingai optimistiškos". O "General Electric" vadovas Jeffrey Immeltas (Džefris Imeltas) pareiškė, jog, priimdami sprendimus dėl verslo plėtojimo, JAV korporacijų vadovai iš esmės orientuojasi į ilgalaikes ūkio plėtros perspektyvas, o ne į karo Irake galimybę. Tačiau asociacijos prezidentas, chemijos koncerno "DuPont" vadovas Chadas Holiday’us (Čedas Holidėjus) mano, jog geopolitinis neužtikrintumas neigiamai veikia investicinį klimatą, bet, jo nuomone, šis veiksnys greičiausiai yra laikinas. "Manau, jog kalbama apie neužtikrintumo mėnesius, o ne apie metus", - teigia jis.
Vis dėlto kiek mažiau nei 83 proc. apklaustųjų pareiškė, jog 2002 metais karas su terorizmu, į kurį JAV įsitraukė po rugsėjo 11-osios išpuolių, "stipriai" arba "tam tikru mastu" paveikė jų korporacijų veiklą, tačiau tik 40 proc. direktorių dėl to teko atidėti arba peržiūrėti verslo plėtros 2003 metais planus.
Verslininkai nerimauja ir dėl augančių išlaidų socialinėms darbuotojų išmokoms. Jų padidėjimo šiais metais laukia 86 proc. apklaustųjų. Pagrindinė šių išlaidų augimo priežastis yra išlaidos medicinos draudimui, augant draudimo įmokų dydžiui. Dėl to nemažai bendrovių jau pradėjo mažinti darbuotojų draudimo programas, nes išlaidų personalui mažinimas yra bene vienintelis jiems likęs būdas didinti pelną tuo metu, kai jų produkcijos paklausa yra itin vangi.
ELTA