TV3 laidoje „Svajonių sodai“ baleto primarijus N. Juška parodė savo sodą ir šalia namų įrengtą formuotų augalų parką žiūrovams bei papasakojo, kaip jam pavyko sukurti tokį grožį savo kieme.
Atrado sodo priežiūros aistrą
Laidos metu kraštovaizdžio dizainerė, dailininkė ir kursų „Sodo menas“ viena iš autorių Eurika Urbonavičiūtė sakė, kad Nerijaus patirtis formuojant augalus yra vertinga visiems.
„Mano visi darbai – pavasarį. Tik sniegas nutirpsta, aš kaip išprotėjęs einu į kiemą su žirklėmis, kur ką kirpti, visas tujas, pušis. Pas mane kiemas yra 6 kvadratų, yra turbūt 10 ar daugiau pušų kieme.
Tai didžiausia mano relaksacija. Aš kaip japonai, kur karpo bonsus, medituoja. Tai man lygiai tas pats. Žmona klausia, ką aš ten kiekvieną rytą darau, nes išgeriu kavos ir išeinu į lauką. Man žiauriai patinka šitas darbas“, – pasakoja jis.
Nerijus prisipažino, kad anksčiau, grįžęs po spektaklių, iškart skubėdavo į sodą – ši veikla jam taip patiko, kad kartais net nespėdavo persirengti. Sodas tapo jo ramybės oaze.
Kraštovaizdžio dizainerė E. Urbonavičiūtė buvo sužavėta baleto artisto N. Juškos sode augančiomis obelimis, suformuotomis į rutulio formą. Pasak Nerijaus, šios formos idėja kilo nuo buksmedžių – kadangi juos kirpo rutulio forma, kitiems augalams jis nusprendė išlaikyti tą patį apvalumo principą, užuot pasirinkęs kvadratinę formą.
„Su kriauše yra istorija. Prieš šešerius metus kriaušė niekada neduodavo vaisių, buvo išsišakojusi. Galvojau naikinsiu, bet buvo gaila. Nupjoviau, palikau tik du kamienus ir pakabinau vazonų. Vėliau pastebėjau, kad pradėjo leisti šakas, todėl vėliau buvo gaila kirpti ir pradėjau po truputį formuoti“, – teigia Nerijus ir priduria, kad šiais metais medis davė ypatingai daug kriaušių.
Atskleidė, ko trūksta sode
Nerijui anksčiau „Svajonių sodų“ komanda sukūrė želdyną, kurį jis išsaugojo ir puoselėja iki pat šiol. Jo dekoravimui buvo parinktas stambus žievės mulčas.
Visgi kraštovaizdžio dizainerė E. Urbonavičiūtė atskleidė, ko trūksta baleto primarijaus N. Juškos sode ir ką būtų galima pasodinti.
„Nerijaus želdynui trūktų didžialapių augalų, nes jie suteikia ramybės, kai yra daug smulkesnių detalių. Tai galėtų būti bergenijos arba rodžersijos – tai, kas yra prie širdies“, – patarimą davė moteris.
Pasak E. Urbonavičiūtės, visą dizaino „triukšmą“ geriausiai nuramina formuoti augalai ir tinkamai suformuotos formos. Ji patarė Nerijui krūmus formuoti ne rutuliukais, o pusrutuliais, nes apatinė dalis, kai formuojama gaublio forma, negauna pakankamai saulės ir pradeda mesti lapelius.
Ji taip pat pažymėjo, kad yra svarbu teisingai sodinti augalus. „Jeigu žinote, kiek augalas per 10 metų užauga ir kokį plotą užima, tai kas tiek metrų reikia sodinti sekantį augalą. Pavyzdžiui, kanadinė eglutė per 10 metų užauga metrą skersmens“, – priduria ji.
Visgi, jeigu nėra kantrybės laukti, pasak specialistės, ir nežinote, ką daryti su tuščiais tarpais, kol auga medeliai, E. Urbonavičiūtė pataria užpildyti erdvę žoliniais augalais, pavyzdžiui, viksvomis ar bergenijomis – jas vėliau bus galima pašalinti, kai augalai pasieks savo dydžius.
E. Urbonavičiūtė pataria Nerijui sodinti viską, kas miela jo sielai, plečiant gėlyną. Ji rekomenduoja apsvarstyti magnolijų, sakurų, slyvų, pūslenių ar pūkenių sodinimą, nes Nerijaus sode yra nuostabus fonas ir tvoros spalva, kuri puikiai tiktų tamsesniems augalams.
Laidą „Svajonių sodai“ žiūrėkite sekmadienį, 11.00 val., tik per TV3.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!