Nuo pat pradžių norėta naikinti. Pagrindinis motyvas kuriant branduolines technologijas karo veiksmams buvo sukurti bombą su didžiuliu griovimo potencialu. Tačiau su mirtimi ir griovimais susiję ne vien ant Hirosimos ir Nagasakio numestos atominės bombos. Katastrofos yra ir komercinės paskirties branduolinės energetikos palydovai.
Šios technologijos negali būti kontroliuojamos, ir dešimtys avarijų įrodo jų destruktyvų pobūdį. Kiekvienas užsidegęs kabelis, sprogęs vamzdis, gali per kelias minutes atominę elektrinę paversti branduoliniu košmaru. Buvo tik laiko klausimas kada tai iš tikrųjų įvyks.
Driokstelėjo 1986 m. balandžio 26 dieną 1 val. 23 min. Kitaip nei Hirosimos bombardavimo atveju, Černobylio atominės elektrinės 4-jo bloko sprogimas įvyko netyčia.
Branduolinės energijos gamyba reiškia gyvenimą nuolatinėje rizikoje. Septyni milijonai žmonių negali pamiršti Černobylio avarijos. Septyni milijonai vyrų, moterų ir vaikų kenčia kiekvieną dieną nuo šios nelaimės pasekmių. Daugelis iš 860 tūkst. talkininkų, kurie rizikavo savo gyvybėmis, naudodami primityvias apsaugos priemones tomis dienomis ir praėjus kelioms savaitėms po avarijos, šiandien kenčia. Šimtai tūkstančių kaip karo pabėgėliai turėję per keletą minučių palikti savo namus, kad išsaugotų savo gyvybes, taip pat šiandien kenčia. Žmonės, kurie neturi kito pasirinkimo ir toliau tebegyvena labai apšvitintuose Baltarusijos, Ukrainos ir Rusijos regionuose, yra taikaus atomo kankiniai. Tie, kurie sėdi Kijevo vėžio ligoninės koridoriuje ir laukia gydymo, kenčia. Daugelis iš jų yra vaikai arba jaunimas, daugelis neturi jokių galimybių išgyti. Ir visi tie, kurie prarado artimuosius – savo vaikus, savo seseris, tėvus ir motinas, žmonas ar geriausius draugus – kenčia.
Radioaktyvi tarša Baltarusijoje, Ukrainoje ir Rusijoje šiandien vis dar didelė. Užterštuose regionuose yra draudžiama auginti maistines kultūras ir daugelis žmonių, gyvenančių tose vietovėse, serga. Iki 2002 m., remiantis oficialia Ukrainos statistika, 15 tūkst. jaunų žmonių, kurie priverstinai dirbo valydami avarijos pasekmes, mirė nuo apšvitinimo. Šalys, kurios turi branduolines bombas ir toliau jas kuria, dalyvauja branduolinės taršos procese.
Ir ne tik atominės elektrinės avarijos, tačiau klaidos su medicinoje naudojamais radiaciniais reagentais, arba branduolinių medžiagų vagystės gali turėti mirtinų pasekmių piliečių sveikatai. Yra tūkstančiai priežasčių, dėl kurių galima prieštarauti branduolinei energetikai. Branduolinės energijos naudojimas nėra technikos klausimas, iš tikrųjų tai filosofija.
Ar saujelė veikėjų turi teisę visiems planetos gyventojams kelti didžiulį pavojų?
***
Vien balandžio 26 d. įvairiais metais yra įvykęs ne vienas branduolinis incidentas ar bandymas.
Incidentai
Niujorko valstijoje Albanio ir Trojaus miestuose lijo radioaktyvus lietus. Radiacija 3000 kartų viršijo leistiną normą. Radiacijos priežastimi buvo Nevadoje įvykdytas antžeminis 43 KT galios branduolinis sprogdinimas “Simon”. Radioaktyvūs debesys keliavo per visą JAV virš Jutos, Kolorado, Misurio, Ilinojaus, Indianos, Ohajo, Pensilvanijos valstijų, pasiekė Niujorko ir Masačusetso valstijas.
http://ratical.org/radiation/SecretFallout/SFchp1.html
(1953, Albanis-Trojus, Niujorko valstija, JAV)
Sprogo 4-asis Černobylio elektrinės reaktorius. Įvairiais vertinimais sprogimo galia prilyginama 100-1000 KT, ir net 8000 KT (Pasaulinė sveikatos organizacija). Tai didžiausia iki šios dienos įvykusi branduolinė katastrofa pasaulyje. Kaip pasekmė buvo užteršta didelė Europos dalis.
http://en.wikipedia.org/wiki/Chernobyl_Nuclear_Power_Plant
(1986, Černobylis, Ukraina)
Sprogdinimai
JAV branduolinis bandymas “Boxcar” (1300 KT) - operacija “Crosstie”
http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Crosstie
(1968, Pahute Mesa, Nevados valstija, JAV)
JAV branduoliniai bandymai “Colmor” (< 20 KT) ir “Starwort” (90 KT) - operacija “Toggle”
http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Toggle
(1973, Yucca Flat, Nevados valstija, JAV)
Didžiosios Britanijos branduolinis bandymas “Colwick” (20-150 KT) - operacija “Tinderbox”
http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Tinderbox
(1980, Pahute Mesa, Nevados valstija, JAV)
Prancūzijos branduolinis bandymas „Hyllos“ (< 20KT)
http://www.capcomespace.net/dossiers/espace_europeen/albion/essais_nucleaire_francais_listing.htm
(1986, Mururoa atolas, Prancūzijos Polinezija)