Serbų policija pirmadienį pranešė, kad sulaikė mažiausiai 38 proteste dalyvavusius asmenis.
Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius pareiškė, kad tai buvo iš užsienio organizuotas bandymas nuversti vyriausybę.
„Tai buvo bandymas smurtu užgrobti Serbijos Respublikos valstybines institucijas“, – sakė A. Vučičius provyriausybinei televizijai „Pink TV“.
Šalies valdžia, vadinama populistine, neigė, kad balsavimas, vykęs gruodžio 17 dieną, buvo klastojamas, ir rinkimus į parlamentą ir vietos valdžią vadina sąžiningais. Sekmadienį A. Vučičius pareiškė, kad teiginiai apie balsavimo pažeidimus yra akivaizdus melas, kurį skleidžia politinė opozicija.
A. Vučičius teigė, kad neramumai buvo kurstomi iš užsienio, tačiau nepateikė jokių tai patvirtinančių įrodymų. Kreipdamasis į tautą per valstybinę žiniasklaidą, kai protestas vyko prie Belgrado rotušės, jis pavadino demonstrantus banditais, kuriems nepavyks destabilizuoti valstybės, ir sakė: „Tai ne revoliucija.“
„Jiems nepavyks. Mes stengiamės ramiai ir švelniai reaguoti, kad nesužeistume demonstrantų“, kurie atėjo į renginį taikiai protestuoti, kalbėjo A. Vučičius.
Apsaugota riaušių policija pirmiausia užsibarikadavo miesto vyriausybės pastate, purškė ašarines ir pipirines dujas, kai šimtai opozicijos protestuotojų daužė langus prie įėjimo. Vėliau policija išstūmė minią iš miesto centro rajono ir suėmė kelis asmenis.
Protestuotojai šaukė „Atidarykite duris“ ir „Vagys“, apmėtė pastatą kiaušiniais ir akmenimis. Kai kurie skandavo „Vučičius yra Putinas“, lygindami Serbijos prezidentą su Rusijos vadovu.
Vienas iš opozicinio aljanso „Serbija prieš smurtą“ lyderių Nebojša Zelenovičius (Neboiša Zelenovičius) sakė, kad policijos pareigūnai apsupo visą Belgrado centrą, įskaitant pastatų stogus. Šiame rajone įsikūręs šalies parlamentas, prezidento būstinė ir miesto valdžia.
Smurtinis elgesys
Vyresnysis policijos pareigūnas Ivica Ivkovičius žurnalistams sakė, kad sulaikytiesiems pateikti kaltinimai dėl kurstymo smurtu pakeisti konstitucinę santvarką – turint omeny, kad bandyta nuversti vyriausybę – ir smurtinio elgesio. Jis pridūrė, kad aštuoni pareigūnai buvo sužeisti, keli iš jų – sunkiai.
Opozicija teigė, kad policija sumušė kai kuriuos jos šalininkus.
Vėliau pirmadienį planuojama surengti daugiau protestų, tačiau policija įspėjo, kad neleis sostinėje blokuoti kelių ar tiltų.
Policija „yra pasiruošusi ir pajėgi ryžtingai pasipriešinti bet kokiems smurto aktams“, sakė I. Ivkovičius.
Serbijos ministrė pirmininkė Ana Brnabič vėlai sekmadienį padėkojo Rusijai už tai, kad ji įspėjo Serbiją prieš smurtinius protestus prieš rinkimų rezultatus.
Rusijos ambasadorius Aleksandras Bocanas-Charčenka pirmadienį po susitikimo su A. Vučičiumi Rusijos žiniasklaidai sakė, kad turi nenuginčijamų įrodymų, jog Vakarai skatina opozicijos protestus.
Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova pirmadienį prisidėjo prie kaltinimų Vakarams dėl aistrų kurstymo ir siekio destabilizuoti Serbiją.
Ši Balkanų šalis oficialiai siekia narystės Europos Sąjungoje, tačiau palaiko glaudžius ryšius su Maskva ir atsisakė prisijungti prie Vakarų sankcijų, įvestų Rusijai dėl plataus masto invazijos į Ukrainą.
Kaltinimai pažeidimais
Opozicija rengia protestus nuo gruodžio 17 dienos rinkimų, kai kurie politikai pradėjo ir bado streiką.
Rinkimų rezultatai parodė, kad A. Vučičiaus dešiniojo sparno Serbijos pažangos partija (SNS) laimėjo tiek parlamento, tiek Belgrado miesto rinkimuose. Pagrindinė partijos oponentė „Serbija prieš smurtą“ teigė, kad iš jos buvo atimta pergalė, ypač Belgrade.
Stebėtojų misija, sudaryta iš tarptautinių teisių rinkimų stebėjimo organizacijų atstovų, pranešė apie daugybę pažeidimų, tarp jų – apie nupirktus balsus ir žmones, balsavusius daugiau nei vieną kartą.
Stebėtojai taip pat atkreipė dėmesį į neteisingas sąlygas opozicijos kandidatams dėl žiniasklaidos šališkumo, piktnaudžiavimo viešaisiais ištekliais ir prezidento dominavimo kampanijos metu.
„Policija yra visur, taip pat ir ant stogų. Akivaizdu, kad jie nenori pripažinti (rinkimų) rezultatų. Toliau tęsime savo kovą“, – sakė vienas iš aljanso lyderių N. Zelenovičius.
Ketvirtadienį ES institucijoms, pareigūnams ir valstybėms narėms išsiųstame laiške „Serbija prieš smurtą“ pareiškė, kad nepripažins rinkimų rezultatų.
Aljansas paragino ES padaryti tą patį ir pradėti tyrimą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!