Jau keletą savaičių pasaulis nenutyla aptarinėdamas neramumus vienose pagrindinių turizmo šalių Šiaurės Afrikoje. Lietuvoje šią savaitę atšaukti visi skrydžiai, gabenantys turistus į Tunisą ir Egiptą. Manoma, kad neramumams nesiliaunant, skrydžiai nebus atnaujinti ir kitą savaitę.Visi kelionių organizatoriai ir agentūros vienu balsu teigia, kad svarbiausia – klientų saugumas, tačiau daugelis taip pat pripažįsta, kad nuostolių bus.Jie taip pat neatmeta galimybės, kad kai kurios pasekmės gali būti ilgalaikės.
Kelionių agentūros „Top Travel“ vadovė Inesa Jančiauskienė sako, kad neramumai Šiaurės Afrikoje skirtingai palies kelionių organizatorius ir kelionių agentūras. Jos manymu, pastarosios nukentės mažiau.
„Kelionių agentūroms nuostolio praktiškai nėra, nebent, jeigu žmogui grąžinami pinigai už kelionę, jis negauna komisinio atlygio iš kelionių organizatoriaus. Taip pat minusas tas, kad darbas vyksta, o uždirbti nelabai išeina“, – teigė ji.
Tuo metu kelionių organizatoriai, pasak I. Jančiauskienės, kenčia labiausiai: „Juk dabar tušti lėktuvai tai skrenda pargabenti ten besiilsinčių turistų – kelionių organizatoriams minusas. Taip pat kitas klausimas dėl viešbučių rezervacijos ir iš anksto sumokėtų pinigų, tačiau čia reikėtų žiūrėti individualiai – kokios sutartys buvo pasirašytos.“
Kelionių organizatoriaus „Tez Tour“ Viešųjų ryšių ir rinkodaros skyriaus vadovė Inga Aukštuolytė mano, kad kelionių organizatorių ar agentūrų įvaizdžiui ši situacija nepakenks, nes tai priklauso ne dėl kelionių organizatoriaus kaltės, o dėl nenumatytų ir nepaveikiamų aplinkybių – tai taip vadinamo „force majeure“.
„Tez Tour“, įvertindamas žlugusius poilsiautojų atostogų planus, šiuo metu siūlo alternatyvas kitose poilsio šalyse – organizuojami papildomi reisai į Tenerifę, taip pat planuojama ankstinti skrydžius ir į Turkijos kurortus“, – sako I. Aukštuolytė.
Vis dėlto kelionių agentūros sako pastebinčios, kad ne visi atostogų pasiilgę lietuviai nori išmainyti ilgai lauktą kelionę į Egiptą. „Būna, ateina tokių klientų, kurie klausia, kada bus skrendama į Egiptą, nes jau nori nusipirkti bilietus“, – sako I. Jančiauskienė.
„Daugelis kitų pasiūlymų būna brangesni, todėl žmonės neretai atsisako iškeisti kelionę į kitą ir primokėti. Labiausiai nuskriausti lieka tie, kurie turėjo pasiėmę atostogas darbe ir nebegali jų atkelti“, – pasakoja ji.
Kad Egiptui kaip turizmo šaliai nelabai pakenks šiuo metu jį krečiantys neramumai, mano ir kelionių agentūros „Kauno grūda“ vyriausioji vadybininkė Rasa Balčiūnaitė. Anot jos, Egiptas yra Šiaurės Afrikos kultūros židinys, turintis gilią istoriją, todėl pasibaigus pilietinei ir politinei krizei šalyje, neramumai bus greitai pamiršti, o turistai vėl keliaus pasigrožėti piramidėmis ir, žinoma, pasimėgauti jūros malonumais.
Šiuo metu kelionės į Egiptą buvo vienos pigesnių šiltų kraštų pasiūlymų. Neatmetama galimybė, kad pasibaigus neramumams ir atnaujinus skrydžius, jos gali dar pigti.
„Paprastai krizės turi įtakos bilietų pigimui, kartais kelionės atpinga ir 20-30 proc. Tačiau ar taip nutiks ir šiuo atveju, spręs kelionių organizatoriai“, – teigia R. Balčiūnaitė.